JAK SI UŽÍT VÁNOCE A NEZBLÁZNIT SE

by Lucc

U nás v rodině byly Vánoce vždycky trošku divočejší než v jiných rodinách. Někdo dělal moc věcí, někdo nic, někdo dělal věci blbě, někdo je dělal jinak, než se chtělo, někdo nejedl, co měl, někdo jedl moc. Ale abyste mě nepochopili špatně, Vánoce miluju a chápu, že k tomu nějaký ten stres patří. Člověk se snaží dělat všechno na maximum, aby to bylo dokonalé a když to není podle představ, tak je z toho zklamaný. Teď jako máma to docela chápu. Každopádně by se ale každý z nás měl snažit si ty svátky vážně užít. A v klidu.

Hodně záleží na tom, jestli si Vánoce můžete udělat podle sebe nebo bydlíte s rodinou a ta trošku určuje směr. Vánoce minulý rok jsme poprvé slavili s Ondrou v našem novém bytě sami. Všechno bylo přesně takové, jaké jsme si to představovali. A stejně tak, to můžete zvládnout i vy. Celý rok by měl být člověk v klidu, užívat si volné chvilky s rodinou, ale Vánoce tomu všemu dávají větší rozměr.

DÁRKY

Hodně z nás se stresuje kvůli dárkům. To, co by mělo být příjemnější částí Vánoc je najednou jeden z největších stresorů, protože nevíte, co koupit, za jakou cenu, a hlavně většina vašich rodinných příslušníků už třeba všechno mají. A co máte koupit lidem, kteří všechno mají, že? Vždycky jsem byla na vymýšlení dárků expert. Poslední dobou mě ale nějak opouští inspirace. Snažím se lidem kupovat věci, které se jim budou hodit a které se jim budou líbit. Nikdo přece nechce darovat dárek, který někdo někde uklidí do krabice a už ho nikdy nevytáhne nebo ho (což je ještě horší) hned vyhodí. Vlastně je ještě jedna možnost a to, že ho vytáhnou z krabice pouze v momentě, kdy ví, že přijdete na návštěvu. Nevím, co je lepší.  

Každý rok si sepíšu seznam lidí, kterým budu kupovat dárky a už od předcházejících Vánoc se snažím pro ně něco vymyslet. Většinou dárky kupuji až s příchodem zimy, protože nevíte dopředu, jestli si ta určitá osoba nepořídí něco, co jste pro ni vymysleli. Nějaké dárky jsou sázka na jistotu a vždycky potěší.

Každý rok připravuji pro babičky, dědy a rodiče kalendáře. Vezmu fotky z předcházejícího roku a dám je dohromady. Minulý rok (2018) jsem navíc vyráběla i pexesa. Přijde mi super, že to udělá lidem radost, a navíc to ještě využijí třeba jako hru.

Co kupuji moc ráda, jsou knížky. Snažím se vybírat ty, které by daného člověka mohli bavit. Ale hlavně mi to přijde takový skvělý dárek od knihomola. Taky je ráda dostávám a minulý rok se nám poštěstilo a dostali jsme rovnou čtyři do naší sbírky.

Měkouše očekává o Vánocích pod stromečkem asi úplně každý, takže i já kupuji a dávám oblečení. Většinou ho kupuji rodičům nebo Ondrovi. Na ostatní si moc netroufám. Dost mě minulý rok (2018) ale potěšili trička na spaní od Ondrovi ségry. Každý z nás dostal jedno a na levé straně je napsané: Ondrovo / Lucčino spací triko a v srdíčku první písmeno našich jmen a zezadu trička: Vyrobeno Ježíškem. Ve finále nemusíte kupovat dárky za statisíce a ty určité lidi potěšíte právě tím, že jste nad dárkem trošku přemýšleli a chtěli jste, aby se té obdarované osobě líbil.

Není uměním na Vánoce utratit všechny svoje peníze, ale přemýšlet nad věcmi dopředu, plánovat, využít slev. Asi nejhorší věc, kterou můžete udělat, když chcete šetřit, je vydat se do obchodů poslední týden nebo den před Vánoci. To je tam nejenom úplně přeplněno, ale taky kupujete věci z nutnosti, protože už není času nazbyt a mnohdy utrácíte přesně za ty věci, které byste sami nejraději vyhodili nebo je někde ve skříni skryli. Ano, vím, darovanému koni na zuby nehleď, ale vsadím se, že je nás hodně nastavených tak, že lepší než dávat blbosti (dalo by se použít i horší slovo), je nedávat raději vůbec nic.

Takže moje rada zní: kupuj dárky s předstihem, dobře si rozmysli, co by daného člověka potěšilo nebo případně měsíce dopředu proveď nenápadný výzkum a zjisti, co by si mohl přát. Nepřeháněj to s počtem dárků. Lepší jeden úžasný než deset zbytečných. Dopředu si také naplánuj, komu chceš dárky kupovat (nejlépe si udělej seznam), abys na nikoho nezapomněl a měl přehled v tom, co už si vyřídil a ne.

BALENÍ DÁRKŮ

Je mi jasný, že jsou tady lidi, kteří balí dárky 24. 12. ráno, ale to mě upřímně dost děsí. Pokud chcete mít klidné Vánoce a jste zrovna z těch, kteří dost stresují, dejte si záležet na tom, abyste měli dárky nakoupené maximálně do 23. a ten den využili k balení dárků.

Pokud se stane, že fakt nestíhám a budu muset balit až ve finální den, mějte alespoň koupené všechny věci, které jsou k tomu potřeba. Balící papír, izolepy, popisovače, stužky a bůhví co ještě. Není nic horšího než na Štědrý den kvůli takové prkotině vyšilovat.

V případě, že už jste rodiče, musíte o to víc plánovat, kdy všechno zabalíte a kam všechno do Vánoc schováte. Nemyslete si, že děti neuslyší šustění balícího papíru, když budou vedle ložnice ráno 24. zdobit stromeček. Aneb takhle Vánoce zkazit nechcete.

DOPIS JEŽÍŠKOVI

Jako malé děti to pro nás byla samozřejmost. Psali jsme Ježíškovi o ty nejúžasnější hračky a přáli si, abychom je pod stromečkem opravdu našli. No a teď tomu není jinak. Jasně, že máme každý něco, co bychom chtěli dostat. Jo, někdo si třeba přeje auto, luxusní dovolenou, byt či dům – to vám asi fakt nikdo nedá, pokud teda nejste extra lucky. Na jednu stranu si můžete zkazit překvapení, na druhou stranu ale třeba můžete dostat něco, o co opravdu stojíte. A věřím, že je spousta lidí, kteří nejsou schopní vymyslet žádný dárek a dopis by mu dost ulehčil nakupování nebo vymýšlení.

Už několik let se snažím přesvědčit naše, aby si dopis napsali, ale pořád nic. Přitom hlavně s rodiči mám největší problém a absolutně nevím, co jim koupit. Zatím se osvědčilo sledovat, po čem mamka kouká v obchodech. Každopádně se už párkrát stalo, že mi něco ukazovala a říkala, jak je to hezký. Jenže chtěla jenom zjistit, jestli se mi to líbí a já jí to hned koupila a čekala jsem, jak bude nadšená, že jsem si vzpomněla. No, radost umí předstírat hezky. Takže pokud máte opravdu v rodině nebo mezi kamarády někoho u koho opravdu nevíte co by ho potěšilo, snažte se to z něj vydolovat všemožnými způsoby a jedním z nich může být právě vzájemné napsání “Ježíškovi”.

BUDGET

Vánoce jsou dost finančně náročné, pokud chce člověk podarovat hodně lidí nebo chce darovat dražší dárky. I kvůli finanční stránce je hrozně důležité si všechno dopředu promyslet, abychom si nemuseli půjčovat u pochybných společností a do konce života brečet nad dluhy. Jo, znám pár lidí, co si na Vánoce půjčují desetitisíce, aby je pak mohli celý následující rok splácet a pak zase celé od znovu. Prostě long story short, pokud nemáš peníze, tak nic nekupuj anebo si půjčuj od rodičů, kteří po tobě nebudou chtít úroky.

Nechci nikoho nabádat k tomu, aby si půjčoval na něco, na co nemá, ale občas se fakt stane, že peníze nejsou, ale obdarovávat by se chtělo a taky dost hodilo. Pokud vím, že chci kupovat něco dražšího, dobře si promyslím, jestli to za to stojí a pokud možno, šetřím si na to po celý rok nebo dostatečně dlouhou dobu na to, abych před Vánoci peníze měl.

Jasně, že se během roku můžu vyhodit z kopýtka a svoje vydělané peníze nebo ušetřené kapesné prostě jen tak propít nebo projíst. Každý máme svoje priority. Ale víte, jak to je: Kdo šetří, má za tři.

VÝZDOBA

Udělejte si to hezký. Ono se to říká jednoduše, když člověk žije sám a může si věci řešit po svém, ale určitě si i ve svém pokoji můžete udělat vánoční výzdobu a nastolit Christmas spirit. Neřešte, že je stromeček moc přeplácaný, snažte se zachovat klid a navrhnout, že příští rok budete zdobit vy a podle sebe.

Každý z nás má jiný vkus a je jasné, že představa mamky o výzdobě bytu bude asi jiná než ta vaše. Je potřeba zachovat klid a těšit se na to až se odstěhujete a uděláte si to, jak chcete. Chápu, že pro lidi, kterým třeba ani nebylo patnáct se ty tři roky zdají dost dlouhé.

Určitě se zapojte do zdobení (pokud vám to hlavní zdobič dovolí) a nenápadně podstrkujte svoje představy, o tom, jak by to mělo vypadat. Hlavně mile a slušně – vždyť jsou Vánoce!

PEČENÍ

Opravdu nepotřebujete dvacet druhů cukroví, když to u vás stejně nikdo nejí. Opravdu nepotřebujete strávit pět večerů u trouby jenom proto, aby si o vás příbuzní neřekli, že chudáci ani nemáte napečeno. Opravdu nepotřebujete péct cukroví jenom kvůli tomu, aby bylo.

Chceš péct? Napeč si. Nechceš? Nepeč. Vůbec nejhorší je, když se pořád ohlížíme na to, co chtějí a co si představují ostatní. Může vám být vy víte kde, jestli si o vás budou myslet, že jste neschopní, když nepečete nebo když nemáte dostatečný počet druhů. Svět se opravdu nezboří, když si napečete jenom perníčky a ty si pak v klidu a s chutí vychutnáte nebo když se na to vykašlete úplně.

JÍDLO

Z vlastní zkušenosti vím, že výběr jídla může působit dost velké problémy. Pokud víte, že tu rybí polévku, která se každý rok jako tradice vaří, jíst nechcete, zkuste se zamyslet nad tím, co by bylo vhodnou alternativou a uvařte si. Nebo se pokuste přesvědčit zbytek rodiny, že by bylo hezké jídlo trošku obměnit. Jasně, že ne každému rodiče vyhoví, ale minimálně se vyvarujete konfliktu u večeře, kdy někdo nechce jíst to, o čem všichni už dopředu věděli, že prostě jíst nechce.

Místo rybí polévky se třeba může udělat vývar a nebo jakákoli jiná polévka. Byla jsem docela překvapená, když jsem zjistila, že u Ondry rybí polévku nikdy neměli. My naopak měli to “štěstí” každý rok. I když musím uznat, že čím starší jsem, tím víc jsem jí byla schopná sníst bez keců.

Jako hlavní jídlo nemusí být nutně kapr. Můžete si udělat třeba řízky ve tvaru ryby. Když jsem to viděla u někoho na Instagramu, přišlo mi to děsně směšný, ale rozhodně budu mít radši “rybí” kuřecí řízek než bojovat s kaprem, kterého nesnáším. Já kapra sním, ale že by to byla nějaká delikatesa, to teda rozhodně ne. Ale minulý rok ho Ondra udělal v troubě a dost mi chutnal. Ne, že bych se jím přejídala pak ještě dva dny po Štědrém dnu, ale dala jsem si ten jeden kousek na večeři opravdu s chutí. Takže mnohdy fakt stačí malý ústupek, třeba jenom ve změně přípravy. A existuje hromada dalších ryb, které vám třeba chutnají víc. Hlavně by se z jídla, které má člověka nasytit, potěšit, neměl stát důvod k rozepři.

DESATERO PRO KLIDNÉ VÁNOCE

  1. Pokud chceš stihnout na Štědrý den milion věcí, pořádně si všechno naplánuj.
  2. Pokud se něco nedaří podle plánu, přizpůsob se nové situaci.
  3. Pokud něco nechceš jíst, řekni to zavčasu, a ne při hotové večeři.
  4. Pokud chceš dostat nějaký úžasný dárek (o kterém ale nikdo nic neví), řekni to nahlas.
  5. Pokud nechceš lidi okolo sebe naštvat, nepoužívej větu: Hlavně v klidu.
  6. Pokud víš, že může dojít k nějakým komplikacím, zkus tomu předejít.
  7. Pokud jsi dostal něco, co si opravdu chtěl, projev vděčnost.
  8. Pokud jsi dostal něco, co si opravdu nechtěl, projev vděčnost.
  9. Pokud cítíš, že máš opravdu všechno, podaruj ty, kteří o tom jenom sní.
  10. Pokud chceš mít klidné Vánoce, hoď se do chillu a pouštěj kecy ostatních jedním uchem dovnitř, druhým ven.

Tak šťastné a veselé! A napište mi, jak jste si Vánoce užili a jestli je tady někdo, kdo Vánoce nemusí.

You may also like

Leave a Comment