Vánoce jsou moje nejoblíbenější období roku. Nejenom Vánoce jako takové, ale taky celé to předvánoční období. U nás se většinou ladíme na Vánoce už v listopadu. V tomhle článku vám představím, jak Vánoce slavíme my, dám třeba nějaké tipy na to, jak si vánoční období, potažmo spíš zimu, užít. Samozřejmě budou součástí i aktivity pro děti. Vánoce se obejdou bez stresu. Může to být opravdu krásné období, na které budete s láskou vzpomínat celý rok a těšit se až tady budou zase.
Odpočet začíná! Jupí!
PŘEDVÁNOČNÍ ČAS, ZMĚNA OBDOBÍ
Základem pohody je si užít celou zimu, celé předvánoční období, i podzim. Prostě takové ty chladnější dny, kdy se vám vlastně ani nechce ven, protože je pořád tak pochmurno. Sama na sobě vidím, že je hrozně důležité ty horší dny brát takové jaké jsou, občas si odpočinout a občas je zase třeba potřeba jenom mít dobrý plán.
Na podzim mám pro děti připravené tyto aktivity. To samé pak připravuji na zimu. S podzimem přichází kratší dny, často prší, je mlha, člověk má i kvůli počasí takovou horší náladu. Takže nám hodně pomáhá mít nějaký plán, něco dělat, být zabavení. Seznam se dá samozřejmě upravit i pro dospělé.
Podzimní to-do list a scavenger hunt se určitě bude hodit. Na zimu pak připravuji něco podobného. Jen většinu aktivit pak plníme v rámci aktivního adventního kalendáře, který každý rok vymýšlím. Inspiraci na Vánoce mám tady na Pinterestu: Pinterest Vánoce. A na nějaké aktivity pro děti: Co dělat s dětmi. Aktualizovaný článek o adventním kalendáři pak tady: Adventní kalendář. Zde taky přidávám seznam zimních aktivit, které můžete s dětmi nebo klidně bez nich podniknout. První dokument použiju na adventní kalendář, z druhé strany obrázků napíšu aktivitu, kterou budeme ten den dělat. Druhý list je scavenger hunt, děti zaškrtávají, co venku najdou. A třetí list je seznam zimních aktivit, který můžete dát třeba na lednici a celou zimu plnit.
DÁRKY
Hodně z nás se stresuje kvůli dárkům. To, co by mělo být příjemnější částí Vánoc je najednou jeden z největších stresorů, protože nevíte, co koupit, za jakou cenu, a hlavně většina vašich rodinných příslušníků už třeba všechno mají. A co máte koupit lidem, kteří všechno mají, že? Snažím se lidem kupovat věci, které se jim budou hodit a které se jim budou líbit. Nikdo přece nechce darovat dárek, který někdo někde uklidí do krabice a už ho nikdy nevytáhne nebo ho (což je ještě horší) hned vyhodí.
Každý rok si sepíšu seznam lidí, kterým budu kupovat dárky a už od předcházejících Vánoc se snažím pro ně něco vymyslet. Většinou dárky kupuji až s příchodem zimy, protože nevíte dopředu, jestli si ta určitá osoba nepořídí něco, co jste pro ni vymysleli. Taky to je těžší například v tom, že Ondra, Teodor i babičky mají narozeniny ještě na podzim.
Není uměním na Vánoce utratit všechny svoje peníze, ale přemýšlet nad věcmi dopředu, plánovat, využít slev. Asi nejhorší věc, kterou můžete udělat, když chcete šetřit, je vydat se do obchodů poslední týden nebo den před Vánoci. To je tam nejenom úplně přeplněno, ale taky kupujete věci z nutnosti, protože už není času nazbyt a mnohdy utrácíte přesně za ty věci, které byste sami nejraději vyhodili nebo je někde ve skříni skryli. Ano, vím, darovanému koni na zuby nehleď, ale vsadím se, že je nás hodně nastavených tak, že lepší než dávat blbosti (dalo by se použít i horší slovo), je nedávat raději vůbec nic.
Takže moje rada zní: kupuj dárky s předstihem, dobře si rozmysli, co by daného člověka potěšilo nebo případně měsíce dopředu proveď nenápadný výzkum a zjisti, co by si mohl přát. Nepřeháněj to s počtem dárků. Lepší jeden úžasný než deset zbytečných. Dopředu si také naplánuj, komu chceš dárky kupovat (nejlépe si udělej seznam), abys na nikoho nezapomněl a měl přehled v tom, co už si vyřídil a ne. Taky v dnešní době existuje spousta portálů, které vám nabídnou slevy nebo je hledejte pod hashtagy na Instagramu. Zvlášť v předvánočním období je slev všude spousta.
Ušetříte určitě i tak, že třeba nakoupíte s kamarády na stejné stránce a pak se podělíte o poštovné. Nebo někde například mají množstevní slevu.
Zároveň doporučuji kupovat dárky online a pokud je nutné zajet do obchodu, podnikněte tuhle výpravu už v říjnu, nejpozději v listopadu. Jestli vás něco vystresuje úplně na maximum, je to plný obchodní dům lidí.
Moje tipy na dárky zde: Tipy na vánoční dárky.
BALENÍ DÁRKŮ
Je mi jasný, že jsou tady lidi, kteří balí dárky 24. 12. ráno, ale to mě upřímně dost děsí. Pokud chcete mít klidné Vánoce a jste zrovna z těch, kteří dost stresují, dejte si záležet na tom, abyste měli dárky nakoupené maximálně do 23. a ten den využili k balení dárků.
Pokud se stane, že fakt nestíhám a budu muset balit až ve finální den, mějte alespoň koupené všechny věci, které jsou k tomu potřeba. Balící papír, izolepy, popisovače, stužky a bůhví co ještě. Není nic horšího než na Štědrý den kvůli takové prkotině vyšilovat.
V případě, že už jste rodiče, musíte o to víc plánovat, kdy všechno zabalíte a kam všechno do Vánoc schováte. Nemyslete si, že děti neuslyší šustění balícího papíru, když budou vedle ložnice ráno 24. zdobit stromeček. Aneb takhle si Vánoce zkazit nechcete. Ideálně si balení dárků naplánujte na polovinu prosince, ať máte klid. A zároveň vás to už nebude nutit kupovat na trzích nebo v obchodních centrech, na internetu blbosti, které kupujete už spíš jen tak z nudy.
Určitě oceníte také tipy na to, jak krásně zabalit a načančat dárky na Pinterestu. Je tam toho opravdu velká spousta. Pokud máte děti, tak ty obzvlášť ocení, když budou dárky ještě nějak hezky zabalené. Já jsem minulý rok tvořila takto (2021). Také jsme využili fotky a nalepili je na každý dárek místo napsaného jména, aby mohl Tedík dárky rozdávat a věděl, jaký dárek patří komu.
UDĚLEJTE SI TO HEZKÉ
Zajděte si na masáž. Dejte si svařené víno nebo džus. Ochutnejte trdelník. Podnikněte nějaký výlet na vánoční trhy. Nebo si prostě lehněte k televizi a pusťte si nějaký pěkný vánoční film. Tipy na filmy mám tady: Vánoční filmy. Základem pohody je se na to vánoční období opravdu naladit. Pokusit se věci nehrotit. Když nebude uklizeno, tak se nic a nikdo nezblázní. Zkuste se zamyslet nad tím kvůli čemu byste potenciálně mohli být naštvaní, že se třeba do Vánoce nestihne a zaměřte se právě na tyhle věci. Pokud chcete mít pořádně uklizeno, vykašlete se na pečení.
DOPIS JEŽÍŠKOVI
Jako malé děti to pro nás byla samozřejmost. Psali jsme Ježíškovi o ty nejúžasnější hračky a přáli si, abychom je pod stromečkem opravdu našli. No a teď tomu není jinak. Jasně, že máme každý něco, co bychom chtěli dostat. Jo, někdo si třeba přeje auto, luxusní dovolenou, byt či dům – to vám asi fakt nikdo nedá, pokud teda nejste extra lucky. Na jednu stranu si můžete zkazit překvapení, na druhou stranu ale třeba můžete dostat něco, o co opravdu stojíte. A věřím, že je spousta lidí, kteří nejsou schopní vymyslet žádný dárek a dopis by mu dost ulehčil nakupování nebo vymýšlení.
Už několik let se snažím přesvědčit naše, aby si dopis napsali taky, ale pořád nic. Přitom hlavně s rodiči mám největší problém a absolutně nevím, co jim koupit.
Minulý rok jsme poprvé psali dopis i s Tedíkem (2021). A tento rok jsme dopis napsali už prvního listopadu, protože se Tedík na Ježíška už děsně těší a pořád říká, co by chtěl. Už tam má slušný seznam, tak jsem zvědavá, jak štědrý Ježíšek bude.
Také rituál s posíláním dopisu se v každé rodině trošku liší. My jsme dávali dopisy za okno a “Ježíšek” si je odnesl. Mamka je má doteď schované. Zrovna minulý rok je vytáhla a koukali jsme se na ně. To bylo tak krásný. Těším se až ukážeme Tedíkovi a Olivce ty jejich jednou.
My jsme minulý rok vyslali Tedíka s dopisem a kouskem čokolády na balkon a pak jsme mu po chvilce řekli ať se jde podívat jestli tam ještě je. Dopis tam nebyl, čokoláda taky ne a navíc byly na zemi otisky botiček v mouce (čti ve sněhu). Tak třeba se necháte inspirovat.
Tento rok jsem dopis Ježíškovi tvořila na Canvě. Zde ke stažení:
BUDGET
Vánoce jsou dost finančně náročné, pokud chce člověk podarovat hodně lidí nebo chce darovat dražší dárky. I kvůli finanční stránce je hrozně důležité si všechno dopředu promyslet, abychom si nemuseli půjčovat u pochybných společností a do konce života brečet nad dluhy. Jo, znám pár lidí, co si na Vánoce půjčují desetitisíce, aby je pak mohli celý následující rok splácet a pak zase celé od znovu. Prostě long story short, pokud nemáš peníze, tak nic nekupuj nebo pouze nějaké drobnosti.
Lidi potěší občas fakt úplné maličkosti, klidně i vyrobené věci, nějaké pochutiny, společně strávený čas.
VÝZDOBA
Udělejte si to hezký. Ono se to říká jednoduše, když člověk žije sám a může si věci řešit po svém, ale určitě si i ve svém pokoji můžete udělat vánoční výzdobu a nastolit Christmas spirit. Neřešte, že je stromeček moc přeplácaný, snažte se zachovat klid a navrhnout, že příští rok budete zdobit vy a podle sebe.
Každý z nás má jiný vkus a je jasné, že představa mamky o výzdobě bytu bude asi jiná než ta vaše. Je potřeba zachovat klid a těšit se na to až se odstěhujete a uděláte si to, jak chcete. Chápu, že pro lidi, kterým třeba ani nebylo patnáct se ty tři roky zdají dost dlouhé.
Určitě se zapojte do zdobení (pokud vám to hlavní zdobič dovolí) a nenápadně podstrkujte svoje představy, o tom, jak by to mělo vypadat.
My jsme se šíleně těšili na to až si uděláme Vánoce podle sebe. Nakoupíme si pěkné dekorace, ozdoby na stromeček. Stromeček pořád zdobíme stejně, máme takovou výzdobu ala Zmijozel.
PEČENÍ
Opravdu nepotřebujete dvacet druhů cukroví, když to u vás stejně nikdo nejí. Opravdu nepotřebujete strávit pět večerů u trouby jenom proto, aby si o vás příbuzní neřekli, že chudáci ani nemáte napečeno. Opravdu nepotřebujete péct cukroví jenom kvůli tomu, aby bylo.
Chceš péct? Napeč si. Nechceš? Nepeč. Vůbec nejhorší je, když se pořád ohlížíme na to, co chtějí a co si představují ostatní. Může vám být vy víte kde, jestli si o vás budou myslet, že jste neschopní, když nepečete nebo když nemáte dostatečný počet druhů. Svět se opravdu nezboří, když si napečete jenom perníčky a ty si pak v klidu a s chutí vychutnáte nebo když se na to vykašlete úplně.
My každý rok pečeme a pak následně hromadu cukroví vyhazujeme, protože to u nás nikdo moc nejí. Máme rádi perníčky, vosí úly, mandlové sušenky a vánočku. Ale já nějak neznám míru a vždycky toho napeču neskutečný množství, který nejsme schopný sníst. Tento rok si asi pečlivěji vybereme, co budeme péct a určitě to dám minimálně v poloviční verzi.
Každý rok peču vánočku od Moniky Absolonové, kterou najdete tady: Recept na vánočku. Jeden rok jsem jich upekla devět. Z jedné várky těsta totiž uděláte hned dvě vánočky. No, co si budeme, vánočka je prostě nejlepší věc na světě! Já nepoužívám rum a ani nedávám rozinky. Každý si může uzpůsobit recept dle sebe. Vánočky mi ale vždycky hezky vykynuly a byly moc dobré, tak doporučuji dál.
JÍDLO
Z vlastní zkušenosti vím, že výběr jídla může působit dost velké problémy. Pokud víte, že tu rybí polévku, která se každý rok jako tradice vaří, jíst nechcete, zkuste se zamyslet nad tím, co by bylo vhodnou alternativou a uvařte si. Nebo se pokuste přesvědčit zbytek rodiny, že by bylo hezké jídlo trošku obměnit. Jasně, že ne každému rodiče vyhoví, ale minimálně se vyvarujete konfliktu u večeře, kdy někdo nechce jíst to, o čem všichni už dopředu věděli, že prostě jíst nechce.
Místo rybí polévky se třeba může udělat vývar a nebo jakákoli jiná polévka. Byla jsem docela překvapená, když jsem zjistila, že u Ondry rybí polévku nikdy neměli.
Jako hlavní jídlo nemusí být nutně kapr. Můžete si udělat třeba řízky ve tvaru ryby. Když jsem to viděla u někoho na Instagramu, přišlo mi to děsně směšný, ale rozhodně je lepší sníst kuřecí “rybí” řízek než do sebe tlačit něco, co vám nechutná. Schválně mi do komentáře napište, co vám osobně nejvíc chutná, co vlastně na štědrovečerní večeři máte. Já jsem vegetarián, takže si dám taťkův vynikající bramborový salát, Ondra mi dělá cizrnový řízek a mamka dělala boží hráškový krém. Jsem zvědavá, co vymyslíme tyto Vánoce.
VÁNOČNÍ ÚKLID
Hodně lidí řeší vánoční úklid. Chce mít opravdu poctivě uklizeno. Jinak tomu není ani u nás. Každý týden uklízíme, ale o Vánocích se vždycky posnažíme zase o něco víc. Dala jsem dohromady seznam, který si můžete upravit dle sebe, dát třeba na lednici a v předvánočním období zaškrtávat, co už jste uklidili.
Pokud jste něco nestihli, tak jak jste si představovali, začněte příště plánovat dříve a lépe. Příště to třeba bude zase o něco lepší. Užijte si Vánoce takové, jaké jsou a pořádně si odpočiňte s vašimi blízkými.
Šťastné a veselé!