Jak naplánovat svatbu / Harry Potter svatba

by Lucc

Asi jako každá holka jsem si už jako malá představovala, jak bude vypadat moje svatba. Dokonce jsem měla i takový menší svatební sešit, kam jsem si psala, jakou svatbu bych chtěla a kdo by měl ideálně stát po mém boku. Dost se měnila moje představa o mém nastávajícím. Našla jsem i pár jmen. No, pár jich zrovna nebylo. S Ondřejem jsem se nesekla, jen to příjmení teda moc nesedí.

Když jsme s Ondrou začali chodit v roce 2013, jasně jsem se vyjádřila ve smyslu, že nebudu chodit s někým, kdo nečetl Harryho Pottera. No a teď zná Harryho líp než já. A vzhledem k tomu, že s Ondrou oba milujeme Harryho Pottera, bylo docela jasný, že i svatba bude v tomhle stylu. Samozřejmě jsme to nechtěli nějak extra přehnat, ale chtěli jsme, aby to bylo tak, jak to chceme my.

Dali jsme hlavy dohromady, vymysleli pár věcí, které bychom tam chtěli a další inspiraci ladili přes Pinterest. Naši inspiraci máte tady: https://cz.pinterest.com/explorewithlucc/harry-potter-svatba/.

A co vás v tomhle článku přesně čeká?

Budu se věnovat těmto okruhům: datum, místo, oddávající, foto, video, koordinátor, svatební oznámení, oblečení, make-up, vlasy, jídlo, květiny, výzdoba, dárky pro hosty, první tanec, hudba, tradice, zábava, hry, svatební noviny, rozpočet, rady a tipy od zkušených a svatební video.

Celé plánování začalo výběrem svatebního diáře. Teď zpětně si myslím, že to není úplně podstatná věc a jste schopní si všechny tyhle body dát dohromady samy. Já jsem si vybrala diář od Svatební diář – Plánování svatby od A do Z (Martin Pátek – Smart Factory Group).

V tomto článku najdete takový menší návod na to, co všechno svatba obnáší, nějakou představu o složení budgetu a taky popis toho, jak vypadala ta naše vysněná Harry Potter svatba.

DATUM, MÍSTO, ODDÁVAJÍCÍ

Úplně nejzásadnější věci hned na začátek jsou: datum, místo a oddávající. Tohle jsou nejdůležitější věci, protože čím dřív je začnete řešit, tím dřív si je zabookujete a vyhnete se tomu, že třeba někdo na vás nebude mít v daném termínu čas.

– datum –

Pro někoho datum svatby není nijak podstatné, takže se v podstatě můžete podřídit tomu, co je k dispozici. Ale někdo, jako třeba my, to řeší. Já jsem byla jasně přesvědčená o tom, že nechci liché číslo. Takže úplně první možnost pro nás byl 20. červen. Jenže pak jsme zjistili, že nemůže fotografka, ani videomaker. Nakonec nám úplně haluzově na místě svatby pán nabídl datum 08. 08. 2020. Otázkou je jestli bychom vůbec byli schopní v červnu udělat tak velkou svatbu. Teď si zpětně nevybavuji jestli bylo možné mít 120 lidí nebo jestli nebyly nějaké jiné restrikce.

POZOR! Když si vymyslíte nějaké takové hezké datum, je úplně jasné, že takových lidí se stejným nápadem, bude asi ještě milion, takže opět: čím dřív všechno zamluvíte, tím líp. V podstatě v okamžiku, kdy se zasnoubíte, měli byste už řešit minimálně datum a jestli vás bude mít, kdo oddat.

– místo –

V okamžiku, kdy dáte dohromady data, která by se vám líbila (fakt doporučuji mít jich v záloze víc a neupínat se jenom k jednomu), je načase obvolávat a navštěvovat místa obřadu. Někdo chce zámek, někdo preferuje zahrady a někdo má rád stodoly.

My jsme dali na doporučení a hrozně jsme chtěli Balonový hotel v Radešíně. V realitě bylo ale místo absolutně nevyhovující naší představě, a hlavně jsme nějaké místnosti ani neviděli., protože zrovna neměli klíč, a to přitom věděli, že přijedeme. V podstatě jsme neviděli nic víc než vidíte na internetu, takže to byla taková zbytečná schůzka. Každopádně jsme se utvrdili v tom, že tohle místo není pro nás a museli jsme hledat dál.

Nakonec jsme díky pár lidem okolo, kteří se tam brali, narazili na Chalupu Na Kolářce u Herálce. U Herálce pod Žákovou horou. Těch Herálců je na Vysočině totiž víc, tak pozor na to. Chalupa je absolutně boží! Je tam obrovský dům, kde můžete ubytovat svoje hosty. Vejde se jich tam tak dvacet. Ale kdybyste asi hodně chtěli, poskládalo by se jich na zem určitě víc.

Venku je pak obrovské nádvoří a hned naproti obytné části je stodola. Je nově zrekonstruovaná a je opravdu nádherná. Dovnitř se vejde zhruba 80-100 hostů. Nás tam bylo 70 na oběd a bylo tam docela těsno, tak si nedovedu moc představit, že by jich tam bylo ještě víc. Ale pan majitel říkal, že se tam opravdu takový počet sedících hostů vejde.

Nově jsou na pozemku i záchody a zázemí pro catering. Pokud prší, není tohle místo moc ideální pro větší počet hostů, protože se všichni nevejdou dovnitř a tráva se mění v bláto velmi rychle.

Pronájem stojí 30 000,- Kč za tři dny. Tedy alespoň stál, když jsme to řešili my. V pátek si všechno v klidu můžete nachystat, v sobotu proběhne svatba a v neděli můžete zase v klidu sklízet. Nebo si můžete rovnou udělat třídenní svatbu, což mi teď zpětně vlastně přijde škoda, že jsme neudělali.

https://www.e-chalupy.cz/vysocina/ubytovani-heralec-chalupa-na-kolarce-pronajem-3531.php

– oddávající –

Když řešíte místo a termín, je docela dobrý ověřit si, že v danou dobu má čas i oddávající. Ve větších městech můžete mít smůlu, protože se lidí bere hodně, ale v menších vesnicích se to docela dá. I tak jsme ale na obecní úřad v Herálci volali v podstatě tři čtvrtě roku dopředu, abychom měli jistotu.

VIDEO, FOTO

Pro někoho jsou tyhle dvě věci opět absolutně nepodstatné. Já si zase nedovedu představit, že bychom takovou památku neměli. Ze všech dovolených nebo akcí dělám videa a vyvoláváme často fotky. Takže za nás bylo jasné, že určitě budeme chtít památku i na naši svatbu.

Musím říct, že jsme rozhodně neudělali chybu a vybrali si profíky v jejich oboru.

Video pro nás dělal úžasný Ráďa Wimmer: https://rawer-studio.cz/ a fotky nám fotila skvělá Anetka Ročková: https://www.fotoar.cz/.

Jejich služby nejsou nejlevnější, což je asi důvod, proč hodně lidí sáhne raději po amatérech nebo kamarádech. Jenže musíte vzít v potaz, že tam s vámi jsou celý den. Fotografové můžou nafotit třeba přes tisíc fotek, pak musí všechny fotky projít, rozhodnout se, jestli jsou povedené nebo ne, jak je upraví. Může u práce na fotkách strávit klidně 40-50 hodin.

A to ještě nemluvíme o tom, kolik stojí veškeré vybavení, které fotografové potřebují: počítač, minimálně dva foťáky, několik objektivů, různé programy na úpravu, cloudy na ukládání, amortizace auta, pojištění techniky, odvody státu. To stejné se samozřejmě vztahuje i na kameramany.

Kameraman zase má za celý den tři hodiny záběrů. Musí pak doma celou metráž projít, zase si poslechnout projevy, promyslet, co kam dát, jakou písničkou to provázat, jakou část proslovů do videa vložit a co už tam být nemusí. U videa může sedět třeba 30-40 hodin, a to není málo.

A my samozřejmě bereme ohled i na to, že práce není středobodem vesmíru a i tito lidé mají své rodiny nebo třeba i jinou práci. Na fotky i video jsme čekali tři měsíce, což byla předem domluvená lhůta, a oba s Ondrou si stojíme za tím, že to čekání stálo 100% za to a rozhodně i za ty peníze!

POZOR! Z naší zkušenosti můžu říct, že videomakeři a fotografové jsou většinou zabraní rok dopředu, ne-li déle. Zvlášť teď, když hodně lidí přesouvá svatby z roku 2020 na ten nadcházející. Takže to bych zařizovala úplně nejdřív potom, co se shodnete na datu. Místo už pak můžete s nimi doladit kdykoliv. Většinou se s místem seznamují až v den obřadu.

Určitě bych si dala s fotografem či videomakerem schůzku předtím, než si je vyberete, protože pak můžete zjistit, že si třeba lidsky úplně nesednete.  A je myslím důležité, aby tam s vámi byli lidi, co vám jsou blízcí, rozumíte si, prostě se v jejich společnosti cítíte dobře. Určitě bych po někom nesáhla jenom kvůli tomu, že vypadá jako kvalitní fotograf, jeho fotky stojí za to, ale pak mi vlastně bude nepříjemné s ním zůstat v jedné místnosti sama.

KOORDINÁTOR

Velmi důležitou osobou, která vám může celý den a vlastně i celý proces zpříjemnit, je koordinátor. Pokud si vyberete spolehlivou osobu, můžete celý den prožít v klidu a nemusíte se stresovat, že se něco stane a vy to musíte řešit. Je opravdu důležité si vybrat někoho, kdo bude na 100 % fungovat podle toho, co chcete, jinak budete ve stresu raz dva.

Takže opět se raději s tím člověkem potkat a zjistit, jestli si sednete. Koordinátor by měl pomoci s přípravou, může pomoct s tvorbou dekorací, vymýšlením her a pak ve svatební den by měl být schopen ukočírovat všechny lidi, být schopný a ochotný s čímkoliv pomoci.

Měl by vás upozornit na to, co se může stát, můžete spolu ladit, co chcete, aby na svatbě bylo nebo nebylo. V mých očích je to prostě postava, která místo vás všechno řídí, abyste vy nemuseli a mohli si užít váš den. Hlavně je koordinátor dobrý i v tom, že nejenom z vás, ale i z vašich blízkých sejme povinnost něco dělat. Měl by se postarat o to, aby bylo dost jídla, pití, odpovídat na dotazy, znát všechny podrobnosti, které se týkají her nebo třeba placení hudebníkům nebo oddávajícím.

SVATEBNÍ OZNÁMENÍ

Svatební oznámení jsme taky chtěli v Harry Potter stylu. A já vždycky toužila po tom, že si uděláme oznámení jako dopis z Bradavic. Takže tak se taky stalo. Udělali jsme dvě verze, jednu pro hosty, co přijedou na oběd a zůstanou celý den a druhou pro hosty, co přijedou až po obědě na obřad. Myslím, že se text dost povedl, i když jsme si pak zpětně říkali, že něco vyznělo trošku jinak než jsme to mysleli.

Prvně jsme taky plánovali všechna oznámení opálit, ale to prostě nebylo proveditelné. Oba jsme se u toho málem udusili, takže jsme byli rádi, že jsme opálili pár pozvánek pro rodinu a pak už jsme je dávali s normálními okraji. Koupila jsem speciální bradavickou pečeť, takže jsme jí pak použili na uzavření obálek. No a pak už jen soví pošta a oznámení byla u našich hostů. Jak jsme oznámení dávali do obálek se můžete podívat na videu tady: https://www.tiktok.com/@explorewithlucc/video/6892716459596729602?lang=cs.

OBLEČENÍ, MAKE-UP, VLASY

– šaty –

Někdo preferuje půjčené šaty, někdo chce šaty ušít. Co se cen týče, určitě můžete najít extra drahé šaty ve svatebním salonu a stejně tak vám je někdo může pěkně za draho ušít. Nebo můžete najít někoho, kdo vám nějakou vaši představu za slušné peníze ušije a do salonu vůbec nemusíte. Inspiraci můžete najít na Instagramu nebo Pinterestu.

Já jsem věděla hned jaké šaty bych chtěla. Nakonec se moje představa dost lišila od reality, ale to hlavně proto, že na těch mých vysněných bylo spoustu detailů, které se k mé postavě úplně nehodily a bylo tak lepší je tam nedávat vůbec.

Určitě bych šaty také řešila zavčasu. Minimálně aspoň mít nějakou představu a zajít za švadlenou, která to dá na papír. Nebo případně zajít do nějakého salonu a vyloženě si zkusit, co vám sedí. Třeba vás nakonec ty šaty okouzlí natolik, že si je rovnou půjčíte a nebudete řešit žádnou jinou alternativu. Nebo si zkusíte nějaký střih a budete vědět s čím pak jít za švadlenou.

Já jsem představu měla, o švadleně jsem měla taky jasno v podstatě hned, protože šila šaty mé tetě i sestře. Vřele doporučuji Ditu Horkou: https://www.firmy.cz/detail/12833705-dita-horka-krejcovstvi-zdar-nad-sazavou-1.html.

Také záleží na vás jestli chcete být celý den v jedněch šatech nebo jich přes den nosit více. My jsme měli prvně oběd, takže jsem měla bílé krátké šaty a kouzelnický hábit. Pak jsem se převlékala do svatebních šatů a na večerní paření jsem se zase převlékla do těch krátkých, které byly na tancování o dost pohodlnější.

– vlasy a make-up –

Já mám celkově v životě dost štěstí. O make-up se mi postarala sestra a na vlasy se vrhla mamka. Prvně byla představa taková, že mi je před obřadem ostřihá nakrátko, ale od toho se nakonec ustoupilo a museli jsme vyloženě fakt za pět dvanáct řešit, co teda budeme dělat. Nakonec se jí podařilo vykouzlit docela povedený účes a já jsem mega vděčná, že je obě mám.

Určitě doporučuji zajít si na zkoušku k vybrané vizážistce a kadeřnici. Inspiraci zase můžete hledat třeba na Pinterestu.

– oblek –

Firem, které šijí obleky je neskutečně moc. Doporučuji projít si pár obchodů a zase si vybrat, co se vám nejvíc líbí. Hlavně je taky super si dopředu promyslet, kolik chcete do obleku vložit peněz. Je to narozdíl od svatebních šatů rozhodně investice na delší dobu a asi se vyplatí koupit si nějaký lepší, ať vydrží. Ondra měl oblek vyřešený, protože si ho kupoval na svatbu bratrance, takže ta investice do něj nestála náš svatební rozpočet nic.

Všichni tři jsme měli na oběd hábity a pak se převlékali do formálního. Tedík měl taky oblek a vypadal v něm božsky. Objednávala jsem ho z AliExpressu a pak jsme ho nechávali upravit na míru, protože jsem si myslela. jak šíleně bude ještě růst a ono ne. Chudák v něm úplně plaval, ale po úpravě byl opravdu pořádný gentleman. Jen v něm v těch třiceti stupních vydržel jen na obřad.

– motýlci –

Vzhledem k tomu, že jsme chtěli všechno mít alespoň trošku Harry Potterovský, věděli jsme, že si rozhodně vezmeme hábity. Jenže na obřad nám to přišlo pak až moc uhozený, tak jsme se rozhodli, že si necháme udělat Harry Potter motýlky. Naštěstí známe ty nejúžasnější kluky z Lilugentlemen, kteří nám vytvořili neskutečně boží design a ušili perfektní motýlky na míru nejenom pro dospělé, ale i pro děti.

Dospělí mají vzadu normálně sponu a děti provázek, takže to vůbec neškrtí a i se to lehce zavazuje. My jsme z nich absolutně odvaření. Takže pokud máte zájem o nějaké motýlky určitě se klukům ozvěte. /http://www.lilugentlemen.cz/

JÍDLO

– sladký bar –

Další z věcí, která se může zdát hrozně zbytečná, ale pak jste tak šíleně rádi, že jste se pro to rozhodli. Náš sladký bar pro nás dělala naše kamarádka Klárka z Cuklárny. http://instagram.com/cuklarna/?hl=cs Měli jsme od ní makronky na Gender reveal party a všichni z toho byli odvaření, takže jsme se samozřejmě na ní obrátili i kvůli přípravě sladkých dortíků na svatbu.

Bohužel jsem stihla ochutnat jenom svatební dort, ale všichni to moc chválili a hlavně to vypadalo úplně báječně. Klárka všechno nádherně nachystala a po všem bylo ani ne do dvou hodin.

Pro 120 lidí jsme vzali:

 • 60 cupcakes,
 • 50 tartaletek,
 • 20 panna cott,
 • 20 cheesecaků,
 • 50 makronek,
 • svatební dort.

– oběd –

Jídlo na oběd a na raut pro nás chystali neskuteční kuchaři pod taktovkou Michala Novotného. Opět jsem nic neochutnala, protože prostě nebyl prostor, ale všichni si jídlo chválili. Teď mě dost mrzí, že jsme víc nemysleli na fotky, protože nemáme vyfocené ani jedno jídlo, co bylo servírované. Takže rada pro vás, určitě foťte nebo o to požádejte fotografa a taky OCHUTNEJTE, když už jste si za to zaplatili! Kvůli mě se dělali speciální halloumi burgery a já jsem samozřejmě neměla ani jeden.

My jsme na tradicích zrovna nelpěli, takže se žádná šunka s křenem nebo svíčková nekonala. Já, Anetka ani Callum nejí maso, takže jsme schválně chtěli udělat jedno vegetariánské a jedno masové jídlo.

Vybrali jsme:

 • batátový krém + Waldorf salát s jablky, quinoou, kozím sýrem a vlašskými ořechy,
 • vývar s játrovými knedlíčky + pomalu pečený flank se šťouchanými bramborami a kořenovou zeleninou.

V rámci rautu se pak odpoledne podávalo:

 • kuřecí a vepřové řízky,
 • losos na grilu,
 • hovězí burger,
 • halloumi burger,
 • hovězí ragú,
 • tatarák,
 • panenka na grilu,
 • grilovaný hermelín,
 • saláty: šopák, coleslaw, kuskusový, bramborový.

Maso jsme měli od strejdy Pepíka, který vlastní biofarmu Sasov. Brali jsme od nich: 23 kilo hovězího, 18 kilo vepřového a 6 kilo kuřecího. Pokud máte zájem o maso z bio chovu a chcete mít fakt jistotu, že to stojí za to, tohle je určitě dobrá volba! /https://biofarma.cz/ A ještě jednou Pepíkovi a jeho rodině děkujeme!

KVĚTINY, VÝZDOBA

– květiny –

Výběr svatební kytice taky není úplně easy, jsem zjistila. Moje představa byla mít nějakou kytici z jehličí, ale to nakonec vypadalo úplně šíleně, takže jsem se rozhodla jinak a upřímně nelituji. Bohužel jsem si jí moc neužila, takže doporučuji se jí držet zuby nehty celý den, ať si jí užijete víc. Až na tuhle jedinou fotku nemám vůbec žádnou zblízka.

Kytky nám připravovala neskutečně talentovaná Peťa Trojanová. Pokud byste chtěli kontakt, dejte vědět. Pro ženicha a svědka připravila korsáž, pak jsme brali kytky mamce a tchýni. Všechny si byly podobné a byly laděny do zeleno-červené aka Zmijozel vs Nebelvír.

Předloha, do které jsem se zamilovala

– výzdoba –

Ještěže máme doma šíleně moc věcí v Harry Potter tématice a nemuseli jsme toho tak moc kupovat nebo shánět. Chtěli jsme to kouzelnické, ale zase ne nějak přehnaně.

Hlavní stodola měla vypadat jako Velká síň. Do vznášejících svíček jsme se nepouštěli, ale myslím, že světýlka nakonec tenhle detail docela hezky suplovaly. Využili jsme rámečky, které máme v obýváku. Takže celý prostor byl vyplněn obrázky Bradavic nebo různých bradavických kolejí. Také jsme vzali z domu knížky a jelikož máme tři druhy (staré, nové a ilustrované vydání) dalo se to taky skvěle využít jako dekorace. Pak taky hrnky nebo plyšová Hedvika.

Na Aliexpressu jsem pak našla takové obrovské prapory, které jsme prostě museli mít. Určitě se ještě využijí na nějakou Potter párty. Půjčím, pokud byste měli zájem.

Ubrus jsme udělali z prvního dílu Harryho Pottera. Vytiskli jsme ho dvakrát v pdfku a pak lepili na A3 k sobě, aby to společně udělalo takový knižní ubrus. Nahoru jsem pak chtěla ladit věci do zeleno-zlata, takže jsme využili zásobu buxusu ze zahrady a různé skleničky, co jsme na chalupě posbírali. Nebýt všech, co nám v pátek před svatbou pomáhali, tak to nedáme. Nakonec byl výsledek ještě lepší než jsem si vůbec dovedla představit. Svíčky jsme kupovali z IKEA a doporučuji brát ty sety s různými velikostmi, přišlo mi, že to vypadá super. Docela užitečný se ukázali i pětilitrové sklenice.

Nebýt mého taťky, tak by hromada věcí vůbec nebyla proveditelná. Taťka je ten nejšikovnější truhlář pod sluncem a vyrobil nám naši Relikvii smrti. Takže jsme na obřad měli třímetrovou dřevěnou relikvii a pak ji využili i jako takový fotokoutek. Ten obrovský věnec před tím je vyrobený z hula-hop obruče, na kterou jsem dala proutí a pak jsme to ještě celé obvázali buxusem a nalepili umělé květiny. Stejně tak jsem vyráběla i malé relikvie smrti, které jsme pak různě rozestavěli po celé stodole.

Sedmý díl knížky Harryho jsme obětovali jako takovou krabičku na prstýnky, takže jsme ty vyřezané obdélníky pak použili jako výzdobu a vystřihali do nic srdíčka a ty srdíčka pak využili taky. Snažili jsme se fakt všechno na maximum využít, aby se zbytečně nekupovaly nebo nevyhazovaly věci.

Všem hostům jsme vyráběli hůlky. Použili jsme na to čínské hůlky, ty jsme oblepili tavicí pistolí a pak jsme přestříkali akrylátovou barvou. Jako než jsme našli něco, co nám na tom bude držet … to byl fakt porod. Nakonec se to vcelku povedlo a minimálně na ten jeden den to posloužilo.

Také jsem pro všechny dělala lístek do Bradavického expresu, což měl každý pak na stole při obědě a sloužilo to jako jmenovka.

Určitě doporučuji projít svatební bazary třeba na Facebooku a poptat se po věcech, co by se vám hodily. Je toho tam spousta, za míň peněz a hlavně se to zase znovu využije a nekupujete něco nového.

DÁRKY pro hosty

Hodně dlouho jsme přemýšleli nad tím, jestli něco pro hosty chystat. Věděli jsme, že je to vhodné, ale nevěděli jsme úplně, co bychom vlastně chtěli. Nakonec jsme týden před svatbou vymysleli, že uděláme rybízovou šťávu. Takže jsme sbírali celé dny rybíz, pak dělali do noci šťávy, no byla to zábava. A nakonec jsme je dali tak na blbé místo, že si je téměř nikdo neodnesl a asi čtyřicet nám jich zbylo. Takže naše Nápoje lásky jsme pak ráno ještě po x kusech všem rozdávali.

Dost se mi líbil nápad s rozdáváním kytek v malých květináčích nebo třeba koláčky a k tomu nějaké pití. Užitečné tipy najdete třeba tady: https://www.svatbona.cz/darky-pro-svatebni-hosty/.

EDIT: Na svatbu mé kamarádky Any jsme nechali dělat svatební víno s etiketou. Byli jsme hodně spokojení s touto firmou: https://www.expressprint.cz/etikety-na-vino. Došlo to snad už do druhého dne a mají super ceny.

Další skvělý tip na dárek pro hosty mi přišly malé sukulenty v květináči. Ale většinou se dává nějaký po domácku vyrobený alkohol, šťávy nebo vína.

PRVNÍ TANEC a HUDEBNÍ DOPROVOD

– první tanec –

První tanec byl jediný moment, ze kterého jsme měli s Ondrou strach. Obřad absolutně bez problémů, klídeček. A pak měl přijít tanec a my jsme oba byli úplně vystresovaní. Nacvičili jsme totiž úžasnou sestavu s Jindrou Doležalem na písničku Harry’s Waltz (waltz z bálu ve 4. díle HP). Samozřejmě se s dítětem dost blbě zkouší, takže jsme se snažili po nocích, ale ne vždy nám to vyšlo. Takže jsme ještě před obřadem nervózně zkoušeli v pokoji pod taktovkou Jindry.

Nakonec jsme to zvládli! Hlavně teda díky trpělivému Ondrovi a neskutečně šikovnému Jindrovi, který celý tanec vymyslel. Určitě ho doporučujeme! Když naučil tančit nás, tak už to zvládnete všichni.

– hudba –

Co se hudby týče, věděli jsme hned, že chceme živou hudbu při obřadu a na první tanec. Nakonec pro nás hrála skvělá Miriam Miškovská na housle s kamarádkou, která hrála na klávesy. Společně nám hrály sedm písniček z Harryho Pottera. Povedlo se jim to neskutečně! Jsem z toho teď úplně naměkko, protože se naučili něco, co by vlastně normálně nehrály a bylo to fakt úžasný! Takže opět holky moc doporučujeme a pokud budete chtít kontakt, určitě ráda předám.

– DJ nebo živá hudba –

O kapele jsme vůbec neuvažovali. Zaprvé je to drahá položka v budgetu a za druhé jedna kapela vám nezahraje všechno, co byste chtěli. Takže jsme s Ondrou dali dohromady playlisty na Spotify. Jeden na rychlejší párty songy, jeden na pomalejší (ten jsme nechali hrát v mezidobí) a pak jeden vyloženě s Harry Potter soundtrackem, který jsme pouštěli během oběda. Za mě musím říct, že se mi tenhle koncept dost líbil.

Na svatbách se nám hrozně nelíbilo, když párty songy přerušily nějaké ploužáky. Protože člověk paří paří a pak najednou pomalý písničky a lidi si jdou sednout a je po párty, a to nechceš. Takže jsme jeli pořád rychlé písničky a to se mi teda mega líbilo. Kdybych mohla, tak tam na parketu tančím ještě teď (no jo, to jsou ty matky na mateřský no, do klubu se ještě dlouho nepodívám).

Dejte si pozor na to, aby bylo dobré připojení a měli jste pro jistotu stažené playlisty i offline.

A málem bych zapomněla na úžasné DJs Pepu Košťála a Štěpána Krabce, kteří k ránu opět rozjeli naší párty. I jim patří velké díky!

TRADICE

Mezi ty hlavní svatební tradice určitě patří:

 • rozbíjení talíře a následné zametání,
 • společné jezení polévky,
 • jídlo (svíčková, šunka plněná křenem),
 • tanec s nevěstou a ženichem,
 • výslužky (rozvážení cukroví všem hostům, buď před svatbou s oznámením nebo po svatbě),
 • hod svatební kyticí.

My jsme se rozhodli, že tradiční svatbu mít nechceme. Takže jsme vesměs všechny tradice opomněli. Výslužky jsme dělat nechtěli, ale nakonec jsme je alespoň pro nejbližší rodinu přece jenom udělali. Cukroví pro nás pekla šikovná paní Slámová. Objednali jsme toho víc a využili to pak i jako doplněk ke sweet baru od Klárky.

Hod svatební kyticí jsme taky předělali. Místo hodu si všechny nezasnoubené, svobodné ženy vzaly stužky a uvázaly je na svatební kytici. Já jsem pak se zavřenýma očima střihala jednu stuhu po stuze a ta poslední kytici získala. Opět docela haluz, že jí “vyhrála” moje kamarádka Kiké, která čekala malou Elišku a její Michal se ještě nestihl vyslovit.

Věděli jsme, že taky neunikneme tanci s nevěstou a ženichem. Jestli je něco, co mi fakt není příjemné, tak když jsem středem pozornosti. A to hlavně při tanci. Vždycky jsem se na každé svatbě děsila toho, až budu muset sama tancovat první tanec a pak tancovat se všemi. A to kolo lidí okolo a všichni na vás koukají a vy čekáte, kdo si pro vás přijde. No, abychom se vyhnuli těmto stresům, udělali jsme volenku nevěsty a ženicha, takže jsme si každý šel postupně pro ženské a mužské členy našich rodin. Vnitřně jsme doufali, že jsme na nikoho nezapomněli. Myslím, že to takhle bylo skvělé. Že nikdo netušil, co přijde dál, pro koho půjdeme a netančilo se moc dlouho na to, aby se lidi začali nudit.

ZÁBAVA

My jsme blázni do her, takže jsme si to nemohli odpustit ani na svatbě. Jako málokdy máte příležitost někoho takhle poňouknout k tomu, aby dělal, co chcete. Vymyslela jsem celosvatební hru, kterou jsme celou vložili do našich svatebních novin.

– svatební noviny –

Svatební noviny se mi na svatbách dost líbily vždycky, takže jsem je chtěla taky. Dělala jsem na nich hrozně dlouho. Pak to nešlo tisknout, pak jsem zjistila, že to bude stát šílený balík peněz. Nakonec jsme jich vytiskli stovku a teď nám leží asi třicet doma. Ale myslím, že to za to stálo. Pro inspiraci přikládám obsah:

Součástí byla třeba křížovka, různé šifry nebo Harry Potter kvíz. Docela dost lidí se zapojilo, ale na splnění všech her nebyl absolutně prostor a k vyhlášení jsme se nedostali vůbec. Takže to mě hodně mrzí a přijde mi to takové nefér, že se lidi zapojili a nic z toho neměli. Ale nedá se nic dělat, vy to třeba vymyslíte líp.

Také jsme měli pro hosty připravený obraz Vrby Mlátičky na doplnění otisků prstů nebo svatební knihu. Do ní jsme vlepily fotky všech hostů a k tomu nám psali jejich vzkazy. To mi přijde fakt jako skvělá věc. Hosty to zabaví a vy máte nádhernou památku.

Taky bylo úžasný využít polaroid a nechat hosty vlepovat fotky do knihy. Tady je pak samozřejmě problém v tom, že ne každý vám tam tu fotku fakt dá. Docela povedené byly i naše popisky do fotokoutku, opět ve stylu Harryho Pottera. Tady dávám soubor ke stáhnutí, může se někomu hodit.

A rovnou přikládám i náš Harry Potter kvíz, úkoly pro děti a dospělé, Harry Potter bingo, omalovánky pro děti, připravenou hru Rok s novomanžely, kterou jsme nestihli a odměny pro vítěze celodenní hry. Ségra pak měla připravené ještě dvě hry: hru s botami a hru s tabulkou, kdy novomanželé odpovídají na otázky tím, že je napíšou na tabuli a až pak si je navzájem ukážou. Tyhle otázky sem ještě doplním ke stáhnutí, protože to mi přijde na svatby super.

ROZPOČET

Asi ta nejméně oblíbená, ale zároveň jedna z nejdůležitějších věcí celé svatby. Peníze.

Tady je pár položek našeho rozpočtu a jejich cena, abyste si mohli udělat představu o tom, kolik může stát vaše veselka. Měli jsme 120 hostů.

 • oddání / 4000,- Kč – obecní úřad v Herálci, to si každý úřad vymýšlí sám
 • prsteny / 13 000.- Kč
 • šaty / 8 000,- Kč
 • fotograf / 20 000,- Kč
 • video / 15 300,- Kč
 • místo / 30 000,- Kč
 • koordinátor / 6000,- Kč (sleva)
 • hudba / 3500,- Kč
 • catering / 77 000,- Kč
 • dort / 5000,- Kč
 • květiny / 2150,- Kč
 • sladký bar / 7000,- Kč
 • tisk svatebních novin / 3700,- Kč
 • cukroví (výslužky) / 3700,- Kč

Tak tady máte nějaký nástřel těch hlavních věcí. Pak samozřejmě záleží jestli si sami budete kupovat alkohol a nealko. To jsme dost podcenili a příště bych určitě kupovala víc. Měli jsme 8 flašek Jagera a vypila se jedna. A hrozně teď jede gin s tonikem. Toho jsme měli asi taky 8 lahví. Kofola 50 litrů, ta byla okamžitě vypitá v takovém počtu lidí a navíc v takovém letním pečáku. Pivo taky všechno vypité 200 litrů. Nakonec se ještě večer jelo pro toniky a kofoly. Určitě bych toho nakoupila víc než si myslíte, že se vypije než pak koukat na to, že nemáte, co hostům nabídnout. A dneska jde hromada sudů třeba vrátit, když je nevypijete.

Vždy záleží na počtu hostů a na místě, kde svatbu máte. Catering je někdy dražší variantou než občerstvení dané restaurace. Stejně tak záleží na tom, jestli si můžete koupit alkohol svůj nebo budete pít ten, co vám nabídnou v restauraci – jejich ceny budou zaručeně dražší než za kterou byste to sehnali vy.

Je to jednou za život a takhle jsme k tomu s Ondrou přistoupili. Když ale člověk kouká zpětně na to, kolik za to utratil peněz a že to vlastně byl jen jeden velmi rychlý den, možná bychom si přece jenom něco odpustili nebo udělali jinak. Takže určitě rozmýšlejte, co vám za to stojí a co už ne.

Rady a tipy od zkušených:

 • nemějte moc vysoká očekávání, je to opravdu ve finále tak, že vy můžete mít pocit, že svatbě něco chybí, něco bylo jinak než jste si představovali, ale nikomu z hostů to tak připadat nebude,
 • užijte si váš den na maximum, ale nečekejte, že to bude VÁŠ společný den (pravděpodobně se naposledy uvidíte u oltáře – zvlášť pokud máte větší množství hostů),
 • pozvěte lidi, které máte rádi a neřešte, že někdo se na seznam už nevešel, snad to pochopí (my jsme jenom rodinu měli skoro 70 lidí a pak jsme zvali v podstatě jen ten nejbližší okruh přátel, ale to se vám pak skrz partnery a děti dost roztáhne a hned jsme byli na 120 lidech),
 • nechte si poradit, ale poslední rozhodnutí musí být to VAŠE (je jako super, že se vždycky jedla svíčková a vždycky se tancovalo s nevěstou a ženichem a vždycky se roznášelo cukroví, ale to neznamená, že to vy takhle chcete a budete mít na své svatbě),
 • nebojte se říct si o pomoc (jako je sice super si na svoje bedra vzít úplně všechno a pak neustále stresovat, ale možná by bylo fajn pro jednou udělat výjimku a nechat ostatní pomoct, vždycky se něco najde),
 • pořádně si promluvte o tom, jakou máte představu (je to váš den, váš společný den a je důležité, abyste oba dva ten den měli takový, jaký chcete – někomu z páru může záležet na tom a druhému na onom, joo, doba kompromisů začíná!),
 • dobře si rozmyslete, co ve svatební den opravdu chcete a co už třeba tak moc nepotřebujete (ono těch peněz, co padne za jeden den, je opravdu hodně),
 • jezte a pijte (zaplatili jste si za hostinu, tak toho využijte – co se pití alkoholu týče, s tím bych to moc nepřeháněla),
 • dopředu se smiřte s tím, že budete celý den v jednom kole) vítat lidi, pak s nimi budete chtít prohodit pár slov, pak zase loučení a vlastně jste si s nikým nic moc neřekl, to je úplně normální a lidi to pochopí),
 • lehce se to řekne, hůř udělá, ale NESTRESUJTE SE! (je to fakt speciální den, lidi přijeli kvůli vám – ne kvůli perfektně nazdobené stodole nebo nějakému určitému odstínu ubrousků),
 • pokud budou na svatbě děti, určitě pro ně připravte nějaký koutek na hraní,
 • nepřehánějte to s plánovanou zábavou, ale zase nenechte své hosty nudit se,
 • dělejte všechno, co vám dělá radost a užívejte si toho, že kolem sebe máte lidi, co vás mají rádi a hlavně jste v ten dosáhli dalšího obrovského milníku ve vašem společném životě,
 • dejte si záležet na výběru svědků (my jsme si absolutně nemohli vybrat lépe),
 • dopředu si nastudujte, na kterou ruku se dávají prstýnky (jo, je to levá! a jo, dali jsme si je špatně),
 • nepřizpůsobujte svatbu až příliš vašim hostům (kdybyste měli respektovat požadavky a vkus každého, svatba by ani neproběhla),
 • nikdy nezapomeňte poděkovat hostům za to, že přišli a za jejich dary.

Za tyto následující analogové skvosty moc děkujeme Fildovi Bencekovi.

A na závěr: naše svatební video! Jak krásně uvedla moje nejoblíbenější Princezna Consuela: Ondra z Nebelvíru si vzal Zmijozelskou Lucc a tady máme video z redakce Denního věštce ❤️.

RAWER STUDIO RULES!!!

Ještě jednou všem děkujeme za účast. Doufám, že to bylo poprvé a naposled. Bylo to boží!

You may also like

Leave a Comment