Kam na vánoční trhy

by Lucc

Nevím, jak vy, ale já mám moc ráda vánoční trhy, kde můžete nasát tu pravou vánoční atmosféru. Někdo se těší na svařák, horkou čokoládu nebo nějaké jídlo. Já se těším hlavně na trdelník a dětský punč. Ještě jsem nepřišla na chuť alkoholu a asi už nikdy nepřijdu, takže mně ty ohřáté džusy úplně stačí a vždycky si je dám, když je příležitost.

Vánoční trhy jsou u nás téměř v každém městě, v těch větších určitě. Ale kromě toho je spousta vánočních trhů v různých městech Evropy a já bych vás ráda inspirovala k návštěvě některého z nich.

Samozřejmě, že vánoční trhy v Praze a v Brně jsou boží a zároveň taky nejblíž pro většinu z nás, ale pojďme se společně podívat za hranice. Budete mít možnost procvičit si cizí jazyk, tohle je dokonalá příležitost. Taky poznáte a ochutnáte zahraniční pochoutky. I když je pravda, že v dnešní společnosti můžete i na Svoboďáku ochutnat churros. A když už jsem trošku nakousla to Brno, tak tam byste měli vyrazit určitě. Alespoň jednou. Nově je tam kluziště a hned v centru máte kousek od sebe tři vánoční trhy: Zelný trh, Náměstí svobody a Moravské náměstí. Já mám nejradši vánoční trhy na Moraváku a pokud tam budete, dejte si za mě kaštany.

  • Nedá mi to a jako první vánoční trh (spíš trhy) musím zmínit LONDÝN. Londýn je obrovské město, takže jsou trhy skoro na každém větším náměstí nebo ploše, a upřímně všechny stojí za to. Ale vybrala jsem tři, které jsou v centru, takže se taky můžete trošku projít po městě.

První z nich je vánoční trh na Leicester Square (čte se lestr skvér – s výslovností náměstí jsem nikdy problém neměla, ale ne a ne pochopit, jak se říká Leicester, tak tady taková menší rada). Trh je otevřený od 8. listopadu do 5. ledna, což je úplně úžasný, protože tady jsou trhy hrozně krátce a končí s Vánocemi.

V Hyde parku najdete každý rok Winter Wonderland. Sezóna začíná až 21. listopadu a končí taky 5. ledna. Je to v podstatě takový obrovský areál plný různých stánků a atrakcí, taková zimní pouť. Na rozdíl od vánočního trhu na Leicester Square na vás čekají zajímavé atrakce. Musíte si je ale zaplatit. Ale zase se máte na co těšit. Je tam ruské kolo, různé show na ledě pro děti a dospělé, můžete si sami zabruslit, popít něco v ledovém baru nebo se pokusit o vytvoření sochy z ledu.

A úplně boží vánoční trhy jsou u Tower Bridge, před radnicí. Tam se můžete kochat pohledem na známý most a ozářený Londýn, usrkávat nějaké dobré pití a těšit se na Vánoce. Neplatí se žádný vstup. Kromě různého pití a jídla si můžete zakoupit na poslední chvíli i nějaké vánoční dárky.

  • Další vánoční trh, který určitě stojí za návštěvu, je ten v BUDAPEŠTI. Nachází se u Baziliky sv. Štěpána. Katedrála je nádherná i v létě, takže v zimě se všemi dekoracemi je to přímo dech beroucí pohled. Vánoční trh otevírá opět trošku později než ten na Leicester Square. Můžete ho navštívit v období mezi 22. listopadem a 1. lednem.

Můžete si pochutnat na různých maďarských specialitách. Jsou to také právě Maďaři, kteří přišli s trdelníkem. Říkají mu kürtőskalács. Tak schválně kdo z vás by si ho dokázal objednat v maďarštině. Já teda ne, to se přiznávám rovnou.

Na bazilice se navíc promítá light show a pokud si nasadíte 3D brýle je to prý pecka! Někde jsem četla, že to má být dokonce úplně největší 3D projekce v Evropě. Co mi přijde nejvíc cool je jejich přístup k životnímu prostředí. Všechny kelímky a talíře, příbory jsou eko.

  • Třetí místo patří rakouské VÍDNI. Tam začínají trhy 15. listopadu a končí dva dny po Štědrém dnu, takže podobně jako u nás. Vánočních trhů je ve Vídni opravdu hodně, ale ten nejkrásnější je asi ten u jejich radnice. Je dost velký, a navíc to prostředí – wow! Všude jsou ozdobené stromy, spousta stánků s dobrým jídlem a pitím. Co víc si přát?!

Pokud chcete ve Vídni navštívit více vánočních trhů, nenechte si také ujít ten u Schönbrunn paláce.

  • Čtyřka patří DRÁŽĎANŮM. V Německu je otevřených na 1500 vánočních trhů a z toho velké procento je právě v Drážďanech. Drážďany jsou také velmi krásné město. Můžete si dát za cíl projít co nejvíce vánočních trhů a zároveň se porozhlédnete po městě.

Vánoční trhy jsou vám k dispozici od 27. listopadu do 24. prosince, takže se Štědrým dnem končí i trhy. Najdete tam různé výrobky od německých řemeslníků, čeká na vás výborné pití, všude hrají koledy, voní to tam po perníčcích a svařáků. Doufám, že jste dostatečně naladěni.

  • A do pětice PAŘÍŽ. Minulý rok jsme v prosinci vyjely do Paříže s babičkou oslavit její osmdesátiny a díky demonstracím Žlutých vest bylo úplně všechno zavřené. Takže jsme se prošli barikádovanou Paříží, která sem tam byla alespoň ozdobená nějakými světýlky, ale vánoční trhy bohužel.

Vánoční trhy tam většinou probíhají od konce listopadu do začátku ledna a je jich tam hned několik. Říká se, že ten nejkrásnější je u Notre Dame. Nejsem si ale jistá, jestli s lešením bude vypadat tak hezky jako před požárem. Když se nebudete dívat moc nahoru, tak se vám váš výhled asi bude líbit i tak. Před Notre Dame je každý rok obrovský vánoční strom, a právě u něj si můžete vychutnat šálek (nebo dva, tři, …) svařeného vína a pochutnat si třeba na pečených kaštanech (ty miluju!).

Tento rok sice žádný vánoční trh v zahraničí nenavštívím, ale v budoucnu se určitě zase chci na nějaký podívat. Kam letos nebo někdy v budoucnu chcete vyrazit vy?

You may also like

Leave a Comment