Tipy na vánoční dárky

by Lucc

Dárky. Hodně aktuální téma teď v období Vánoc, ale tipy na ně se hodí v podstatě kdykoliv. Ať už jsou to narozeniny, svátky nebo jiné příležitosti k obdarování. Já miluju dávat dárky. Jako malá jsem je hodně ráda dostávala. Teď mám skoro větší radost z toho, když dám někomu něco, z čeho je fakt nadšený, než z rozbalování vlastních dárků.


Občas mám s výběrem dárků docela problém, ale jsou roky, kdy mám docela dobré nápady, které mají úspěch. Tak jsem se rozhodla, že se s vámi poradím o pár tipů, které by se vám třeba mohly hodit, pokud se chystáte někoho potěšit dárkem.

Tipy rozdělím do různých kategorií podle toho, koho můžete obdarovat. Pokud víte, co má ta určitá osoba ráda, máte vyhráno. Když víte, že mají nějaký koníček, můžete jim koupit něco, co se jim k tomu bude hodit. Pokud víte, že někdo miluje nějaký film, knížku, cokoliv, je už mnohem jednodušší hledat dárek právě pro ně. Tady máte spíš obecnější tipy, pro případ, že nevíte, co by daný člověk chtěl. Seznam každý rok aktualizuji a doplňuji nápady. Přidávám navíc i tipy na dárky pro děti (hlavně ty menší – tedy kategorie do pěti let). A hned na začátek malá rada: nedávejte vouchery, pokud si nejste jistí, že je daná osoba určitě využije. Pár už nám jich propadlo.

BABIČKA A DĚDEČEK

Začneme s nejstarší generací. Babičky a dědečkové většinou všechno, co chtějí mají. Z naší zkušenosti mi spíš přijde, že by se rádi věcí spíš zbavovali než dostávali nové. Takže je dost těžké jim dát něco, co by se jim mohlo líbit a mohlo by se jim to i hodit.

Já mám u prarodičů už roky úspěch s kalendáři z našich fotek. Když jsme byly se ségrou menší, dělala kalendáře naše mamka z fotek nás dvou a celé rodiny. Přes rok člověk na mobilu nashromáždí dost pokladů. My tedy většinou využíváme služeb fotografky Veroniky Kovačkové (https://veronikakovackova.cz/) a pak fotky použijeme právě do kalendářů. Dřív jsem dělala A4 nástěnné, ale minulý rok jsem udělala stolní kalendář a myslím, že to je lepší volba. Může se do něj psát, lépe se v něm orientuje. Prostě je na něm super, že se využije, narozdíl od toho A4, který funguje spíš jako takový rámeček s fotkama. Ale pokud byste vyloženě chtěli, aby měli vaši prarodiče doma takovou výstavku vašich fotek, bude lepší rozměr A4.

Nevýhodou stolního kalendáře je, že do něj potřebujete hodně fotek. Na každé straně máte třeba dva týdny a k tomu doprostřed dáte jednu nebo dvě fotky. Nebo je to (jako v případě tohoto roku) výhoda, protože můžete použít právě velké množství fotek a nemáte dilema kvůli tomu, co použijete a co se vám tam už nevejde. Případně můžete nějaké fotky nahradit třeba fotkami z minulých let nebo použít něco z internetu, co by se hodilo k danému ročnímu období. Do A4 kalendáře budete potřebovat 13 fotek (na každý měsíc jednu, plus jednu titulní).

Nejlepší fotokalendáře dělá zaručeně Tiskařík (https://www.tiskarik.cz/). Mají opravdu velké množství designů na výběr, ceny také velmi vyhovující. Zvlášť, když objednáváte kalendáře třeba v říjnu, vychází fakt na pár korun oproti konkurenci a výsledek je boží. A4 kalendář vás momentálně vyjde zhruba na 69,- Kč, když to bude jen s fotkou bez poznámek a stolní kalendář na 249,- Kč.

Řekla bych, že asi jeden z nejlepších dárků pro prarodiče jsou určitě nějaké vzpomínky. Třeba ve formě fotoknihy. Tu jsme minulé Vánoce vyřešili tak, že jsme objednali tato alba (alba) a vložili tam vyvolané fotky. Většinou tisknu z Empikfoto, na Instagramu najdete spoustu influencerů s kódy na dost velké slevy. My jsme vytvářeli album ze svatby, ale je tam ještě volné místo na další fotky. Navíc se do alba dá i psát nebo kreslit, což mi přijde skvělý pro nějaký kreativní duše. A každý rok můžete to album nějak rozšířit o další fotky.

Náš děda třeba ocenil předplatné Reportéra a Respektu. Magazínů, týdeníků, nějakých specializovaných médií je opravdu spousta, stačí si vybrat. Reportér předplatné najdete tady: Předplatné Reportér a Respekt zde: Předplatné Respekt. Perfektní novinařinu předvádí i Deník N: Předplatné Deník N). Co mi přijde absolutně boží na těch novodobých aplikacích je, že když si stáhnete třeba aplikaci Respektu, každý týden tam budete mít nový díl ke stažení a ty hlavní články si můžete poslechnout i v audio verzi.

Další tip pro prarodiče (i když je to spíš pro vás) jsou knihy: Dědečku, vyprávěj / Babičko, vyprávěj. Ráda zpovídám babičky a dědy a snažím se zjistit, jaké bylo jejich dětství, co měli rádi, jací byli jejich rodiče a tak. Pokud jste v tomhle podobní, můžete koupit tyhle knihy a vpisovat to tam. Je tam spousta otázek a prostor na psaní. Můžete tam případně i dolepit fotky. Kniha stojí cca 436,- Kč a seženete jí snad ve všech knihkupectvích. Nebo si můžete vyloženě koupit nějaký sešit s tvrdou vazbou a vypisovat si to tam. Nebo vytvořit nějaké album, kam můžete vkládat fotky i psát. Fantazii se meze nekladou. Já je vždycky zpovídám, nahrávám si to na mobil a pak přepisuji do počítače. Přijde mi to takhle jednodušší a jsem schopná se víc soustředit na to, co mi vlastně říkají.

Minulý rok jsme se pustili do vaření. Takže další tip jsou za mě dárky aneb něco dobrého k snědku. Dělali jsme pečený čaj, granolu, napéct sušenky nebo jiné cukroví. Jsou to věci, které člověk ocení. Sní je, chutnají mu a není to takové, že furt šíleně přemýšlíte nad tím, co komu dát a nakonec stejně vymyslíte nějakou blbost. Můžete se třeba vrhnout i do různých sirupů, limonád, pečené granoly, nakládaných sýrů. Internet je plný receptů a jsem si jistá, že určitě něco padne do oka i vám. Ať žije Pinterest. Pokud se vám vyloženě nechce nic vyrábět, zkuste podpořit lokální prodejce a koupit třeba nějaké sirupy, sýry nebo jiné výrobky od nich. Úžasné čaje a kafe jsme kupovali tady: https://www.kafco-cajda.cz/. Můžete si vyloženě sami vybrat směs a dát na obal vaši oblíbenou fotku a vzkaz. To mi přišlo jako super nápad.

Mám obecně moc ráda dárky, které člověk vytvoří sám. Nepodporuje se tak konzum a jsou to většinou věci, které člověk fakt užije. Další skvělá věc, kterou si můžete doma vyrobit a pak někomu dát, jsou sójové svíčky. Na rozdíl od svíček parafínových déle vydrží a jsou více ekologické. Navíc jsem objednala i dřevěné knoty, takže svíčka hezky praská a je to jak když sedíte u krbu. Já vyráběla levandulové a meruňkové svíčky. Objednávala jsem 1 kilo sójového vosku a dřevěné knoty z velkoobchodplus.cz. Třeba to někomu půjde líp než mně. Svíčky jsou na pohled moc pěkné, i voní. Co se ale týče jejich hlavní funkce, tedy hoření, to moc nefunguje. Takže doporučuji i nedoporučuji zároveň.

Recept na úžasný pečený čaj máte tady:

Hrozně rádi doma vyrábíme různé dobroty. Tentokrát jsem si říkali, že pod stromeček pár lidem nadělíme pečený čaj. To je tak úžasná věc. Jo, plná ovoce a cukru, ale zase to člověk nepije každý den. My doma cukr vůbec nepoužíváme, sladíme ovocem nebo čekankovým sirupem, takže tohle je dost nezvyk. Ale ta chuť je fakt boží! Není nic lepšího než si po procházce venku v tom mrazivém počasí, pak dát doma čaj. ❤️

A jak na to? Inspirovala jsem se na Prima Fresh. Na tu naši směs potřebujete 2 kila mixu pomerančů a jablek (oloupané). (Můžete doplnit i hrušky.) Pak jsme použili dva bio citrony (nakrájené i se slupkou, odkrojit jen kraje). Lžíce a půl mleté skořice, lžíce kardamomu, lžíce vrchovatá nakrájeného čerstvého zázvoru.

Všechno pokrájíte na malé kousky, ideálně takové, jaké pak chcete v čaji mít. Přidáte cukr – my dávali 1,2 kila. Zamíchate a dáte do pekáče, nahoru alobal a dát péct na 220° na půl hodiny. Po půl hodině sundáte alobal a necháte péct ještě čtvrt hodiny. Potom čaj už můžete dávat do sklenic. Určitě si dejte pozor na to, aby byla čistá. Víčka můžete převařit ve vodě a sklenice necháte vypéct v troubě na 110° alespoň na půl hodinku. Pak nechte alespoň 24 hodin dnem vzhůru na nějakém chladném místě a pak ideálně skladovat v chladu. Až otevřete, nechat v lednici a rychle konzumovat. Je to mňamka, easy peasy a na jeden čaj bohatě stačí lžíce směsi. Pak čaj můžete vypít a směs v čaji sníst.


A poslední tip (za mě favorit) je nějaký zážitek. Nemusíte jim vyloženě kupovat nějakou luxusní dovolenou na Kanárských ostrovech. Úplně bohatě stačí, když je pozvete na večeři (můžete třeba vybrat nějakou restauraci z Gastromapy L. Hejlíka) nebo můžete jít společně do kina nebo divadla. Můžete jim koupit předplatné do divadla nebo lístek na nějaké představení. Nebo prostě jenom naplánovat výlet a vzít je s sebou.

Pokud byste přece jenom chtěli spíš cestovní zážitek, můžete naplánovat nějakou kratší dovolenou v nějakém evropském městě. My jsme takhle vyjeli s našima i s babičkou a dědou do Londýna a bylo to super! Je super darovat věci, ale zážitek to jsou vzpomínky a to mi přijde mnohem lepší než všechny materiální věci na světě.

MAMKA A TAŤKA

Abyste svým rodičům koupili něco, co opravdu chtějí, je potřeba dobře poslouchat a pozorovat. Můžete se celý rok soustředit na to, co říkali, že by potřebovali a pokud si to nekoupí sami, můžete to za ně udělat vy.

Maminky většinou ocení, když dostanou svůj oblíbený parfém (je jedno, že ještě jeden mají; bude se hodit do zásoby). Můžete koupit šperky, ale tam byste si měli být jistí, že se trefíte do jejího vkusu, koupit voucher nebo se domluvit na prodejně, jestli by to šlo případně vyměnit. Jo, je mi jasné, že ne každému se do obchodu bude chtít jít a tu věc reálně vyměnit, ale zase neznám vaše rodiče, takže třeba jim tenhle styl vyhovuje.

Zájem bude určitě i o kosmetiku. Zvlášť pak dekorativní a různé krémy a pomůcky na skincare stojí docela dost peněz, takže Vánoce jsou ideální příležitost, kdy něco takového nadělit. Já jsem hodně spokojená se skincare výrobky od Lobey (Lobey zde). Nedám dopustit na odličovací mléko, obličejovou mycí pěnu, denní a noční krémy. Beze srandy říkám, že mi tyhle věci zachránily pleť, plus je to česká firma, přírodní výrobky, netestované na zvířatech. Co víc si přát?! Dekorativní přírodní kosmetika pak Zuii. A v případě, že chcete nějakou kvalitní péči na vlasy, za mě určitě Paul Mitchell šampóny a kondicionéry. Pak třeba rozmarýnový olej na vlasy od Weledy a k tomu třeba masážní kartáč na vlasy plus natáčky na heatless curls.

Tátům se taky může hodit parfém, ale třeba by rádi něco na sport, nějaké oblečení nebo elektroniku.

I rodiče by ocenili nějakou společenskou hru, kterou si můžete společně zahrát a pobavit se. O společenských hrách pro dva a více lidí, píšu tady: Společenské hry. Určitě bych vypíchla především CLUEDO, DIXIT a LABYRINTH.

Nebo je třeba může potěšit knížka. Doporučila bych tyto knihy a žánry:

– romány: vše od Alena Mornštajnová, vše od Patrik Hártl, vše od Julie Caplin, Beru to na sebe od Lucie Šilhové, vše od Markéty Lukáškové,

– seberozvojové a síla myšlenky: Jednoduše buďte šťastní / Jednoduše buďte úspěšní / Jak si správně přát od Pierra Franckha

výchova dětí: Olivia od Zuzany Michalechové, Rodičovština, Děti a pět jazyků lásky, Prevence traumatu u dětí, Aha Rodičovství: Sourozenci

– detektivka: cokoliv od Jussiho Adlera-Olsena nebo Joa Nesboeho,

– thriller, sci-fi: cokoliv od Marca Elsberga.

Určitě i pro rodiče se budou hodit nápady zmíněné výše: předplatné čehokoliv, lístky do kina, divadla, na nějakou výstavu, voucher na dobré jídlo nebo zážitek (Co třeba masáž nebo výlet do zahraničí?). Hlavně kupujte něco, co má daný člověk rád, bude se mu to hodit, bude z toho mít radost. Nebo něco vyrobte.

DĚTI / SÉGRA, BRÁCHA

Vánoce jsou zvlášť pro děti úžasné! Většina menších dětí ještě věří na Ježíška, a tak jsou Vánoce zahalené kouzlem. Píšou si dopisy pro Ježíška a tam většinou nakreslí nebo napíšou, co by si přály. Přijde mi, že se dětem kupují kraviny jenom pro to, aby pod stromečkem bylo hodně dárků (což byl přesně přístup, který se mi jako dítěti hrozně líbil – že toho je tam hodně, máme fakt plno dárků). Jasně, že bych taky chtěla, abychom měli pod stromečkem plno dárků a děti z toho měl radost, ale mám pocit, že radost bude úplně stejná, když tam bude pár dárků, které ale dávají smysl. Navíc zatím každé Vánoce tedy náš syn nechtěl nic moc ani rozbalovat. Uvidíme, jaké to bude teď.

DÁRKY PRO STARŠÍ DĚTI (4 – … )

Různé děti, různé zájmy a potřeby. Já ráda dávám oblečení, knížky nebo společenské hry. Minulý rok jsem udělala dětem pexeso z fotek s nimi. Jsou na nich s rodiči, s námi, s prarodiči, s tetou a strejdou. Je to zábavná hra, a navíc si můžou připomenout různé výlety, které třeba s námi podnikli nebo jen ten den, kdy byla fotka vyfocená. Já je kupovala přes tiskarik.cz za 199,- Kč. Udělala jsem set i pro mě a Ondru a dala jsem je i kamarádkám.

Mega hit je teď elektronická Albi tužka s různými knihami. Albi tužkou se děti dotknou knihy a ta jim třeba říká, co je na obrázku. Můžete koupit anglickou verzi a tam jim bude říkat slovíčka v angličtině nebo s nimi bude zpívat různé písničky. Samotná Albi tužka není vůbec levná záležitost, ale zase k tomu už pak jen dokupujete knížky a není to blbost, ale věc, která pomáhá ve vzdělávání. Stojí okolo 1299,- Kč. Knihy, které pak můžete dokoupit najdete pod názvem Kouzelné čtení. Jedna kniha vás vyjde zhruba na 400,- Kč.

Další dárek, který není jednorázová záležitost, ale bude jim dělat radost celý rok, je předplatné audio knih od Disney. Každý měsíc dáte 200,- za knihu a s prvním dílem vám dojde reprák a s každou knihou i figurka, která pak po položení na reprák přehrává danou knihu. Úžasná věc! Figurky sice po čase budou slušně zničené, nebo tomu tak je alespoň u nás, ale děti to mega moc baví. Pokud nechcete předplatné na dlouho, objednejte si prvních pár dílů a pak si můžete knížky kupovat třeba v Albertu nebo v nějakých trafikách.

Tyto knihy si můžete s dětmi číst vy:

STARŠÍ KNIHY:

 • Deník malého poseroutky,
 • Malý princ,
 • Děti z Bullerbynu,
 • Honzíkova cesta,
 • Maxipes Fík,
 • Mikeš,
 • Krtkova dobrodružství,
 • Káťa a Škubánek se neztratí,
 • Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky,
 • Manka a Cipísek,
 • Včelí medvídci od jara do zimy.

NOVĚJŠÍ KNIHY: (nejlepší tipy na knihy dává na svém Instagramu Luciethehubs)

 • Kouzelnická parta,
 • Hotel Winterhouse,
 • Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola,
 • Hádej, kdo tu bydlí,
 • Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky,
 • Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční,
 • Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečné,
 • Budu veterinář,
 • Budu inženýr,
 • Budu vědec,
 • Můžu ochutnat?,
 • Prašina,
 • Dogman.

Mladší děti určitě ocení obrázkové knihy. Pak můžete volit nějaké knihy v rámci obrázkového čtení, kdy děti podle obrázků můžou doplňovat příběh s vámi.

Pak existuje spousta knih zase v rámci prvního čtení nebo obrázkového čtení (to baví našeho Tedíka). A pokud jsou děti pokročilejší, můžou se pustit do těchto knih:

 • série Harry Potter (já osobně bych chtěla s Harrym začít až bude dětem fakt 11, ať jsou stejně věkově jako Harry)
 • Prašina,
 • iPohádka,
 • série Narnie,
 • série Anna od Lucy Maud Montgomeryové,
 • série Percy Jackson,
 • série Cherub od Roberta Muchamorea (tohle je absolutní topka, pokud děti mají rádi knihy o agentech),
 • série Sesterstvo od Lucie Hlavinkové,
 • knihy od Roalda Dahla (Obr Dobr, Matylda),
 • Alenka v Říši divů,
 • Bylo nás pět.

Existuje spousta specializovaných knih, třeba o Minecraftu. Takže zase cokoliv, co děti zajímá. Ne každého totiž čtení baví a je potřeba tomu jít trochu naproti tím, že budu kupovat knihy, které děti zaujmou, budou je opravdu zajímat, budou chtít vědět, co se tam stane. Perfektní jsou třeba komiksy, kterých je teď na trhu opravdu velké množství.

Můžete vzít děti na výlet do nějakého zábavního parku. My jsme děti brali do Bonga v Brně, a to byla paráda. Je to i pro dospělé, takže jsme si s Ondrou vyhráli skoro víc než děti. Jsou tam různé klouzačky, skákací hrady, je to ráj! Takových parků je spousta po celé České republice. Já doporučuji: Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě, Toboga Bongo v Brně nebo Park Mirákulum v Milovicích. Na druhou stranu, ale v podstatě dostanou papír s tím, že někam jedou, což asi ne každé dítě potěší.

DÁRKY PRO NEJMENŠÍ (od narození do tří let)

Pokud hledáte nějaké knihy pro úplně malé děti, mám o nich článek zde: Knihy pro nejmenší.

Seznam doporučení pro děti zhruba od roku až dva tři roky doplním zde. Úžasné jsou série Jaro, Léto, Podzim, Zima a Rok v …. My máme nejraději Rok v lese. Tedíka velmi baví knihy, takže už zhruba od roku prohlížíme, co jde. Knížky půjčuji v knihovně a většinou narazím na opravdu skvělé věci. Jako například: Big Book of Things to Spot. Pokud s dětmi cestujete, tohle je boží knížka na cesty. Je lehká a je v ní spousta obrázků zvířat i lidí. Pak máme úspěch se zvukovou knížkou Víš, jak mluví zvířata, Úžasná zvířata a 1000 prvních anglických slov. Z druhé ruky jsem koupila i sérii z Mozaiky a ty jsou zase skvělé do auta. A pak jsou také neskutečně úspěšné knížky o bobcích. Nejkrásnější je zaručeně Co je to hovínko?

Pak jsou skvělé i série Minipedie. Ty mi ale přijdou super třeba pro roční děti. Tedík už vyhledává složitější knihy. A hlavně mi i přijde, že tam máte pár stránek a stojí to majlant. Takže doporučujeme, ale spíš pro menší děti.

HRAČKY PRO NEJMENŠÍ DĚTI (zhruba do 1,5 roku)

Boží věc jsou dřevěné vláčky s kolejemi z IKEA. dřevěné koleje Spoustu jich najdete na bazarech, i v úplně obrovských setech.

Pak je skvělá dřevěná stohovací věž. dřevěná věž

Další báječnou hračkou, s kterou si Tedík extrémně vyhrál jsou tyhle dřevěné kostky. Je to i skvělá investice do budoucna. Prvně boří, co postavíte, později je schopný stavět si sám různé komíny a hrady. dřevěné kostky

Pak jsou skvělé i tyto obrázkové dřevěné kostky. obrázkové dřevěné kostky

Nebo pěnové puzzle. Prvně zase můžou sloužit jako skvělá podložka a pak z nich třeba můžete složit kostku a stavět obří komíny. pěnové puzzle

Taky nás baví dřevěné domino: dřevěné domino.

Nádherné dřevěné Montessori hračky mají na Elis design: Elis design.

Pak se nám líbí tyhle dřevěné interaktivní kostky: kostka.

Baví ho docela i bubnování nebo hraní na rumba koule: rumba koule.

Spoustu ale opravdu spoustu inspirace najdete tady: Agátin svět, Dva tátové nebo na Chytrá opička. Já to většinou dělám tak, že si najdu nějakou značku, kterou mají na těchto portálech a pak hledám po bazarech, jestli je náhodou někde nemají. Některé děti si s hračkou třeba nehrály vůbec a nepoznáte, že je před vámi už někdo používal. Taky si myslím, že děti fakt neřeší, když hračky nejsou úplně nové.

HRAČKY PRO DĚTI OKOLO DVOU LET

Každé dítě je jiné. Tedík je dost zvídavý a moc rád si čte nebo lepí. S jinými hračkami si nijak zvlášť nehraje, pokud nepočítám Lego, takže v tomto ohledu asi moc neporadím. Samozřejmě každý má trošku jinou představu o tom, co jeho děti potřebují. My jsme zastánci toho, že si děti vyhrají se vším a nepotřebují toho mít milion.

Takže tady naše tipy:

Lego nebo Lego Duplo (záleží hodně na tom jestli vaše děti nepojídají malé hračky, my s tím nikdy problém neměli, takže si Tedík hraje i s normálním Legem),

zvířátka od firmy Schleich (nádherně zpracovaná zvířátka všech možných druhů, opět jich najdete spoustu na bazarech),

Už máme slušnou sbírku!

tabule na malování fixami, funguje perfektně i na magnetky,

plastelína,

dřevěné hračky: vláčky, autíčka, vkládačky už od roku, rok a půl; ty posouvací spíš od dvou let, (krásné hračky má Little Dutch – seženete na bazarech),

znovupoužitelné samolepky (NEJÚŽASNĚJŠÍ VĚC!) Samolepky Mideer

odrážedlo nebo balanční kolo,

panenka,

dětská kuchyňka s příslušenstvím,

domeček pro panenky / zvířátka,

křídy (křídová tabule),

výtvarné potřeby,

vzdělávací puzzle a společenské hry od značek Djeco / Ludattica (spoustu jich najdete na bazarech),

hračky do vany od Yookidoo,

Ravensburger nebo Trefl puzzle,

Tatra.

U nás hodně využíváme také časopisy. Určitě doporučuji předplatné na časopisy: Šikulka, Dráček nebo Hvězdička.

Nebo rodiče také ocení vstupenky do kina, ZOO, dětské herny, bazénu, divadla a zábavního parku, poukaz na hlídání. Někteří rodiče jsou rádi, když se s nimi složíte na nějaké dražší věci pro děti, třeba oblečení: zimní vak, boty, atd. Občas se stačí jenom zeptat. A z naší zkušenosti radím: Prosím, když rodiče dají tipy, řiďte se jimi a respektujte je.

PŘÍTEL, PŘÍTELKYNĚ / MANŽEL, MANŽELKA

Vy samozřejmě znáte svoji drahou polovičku nejlépe, takže opět pár obecných tipů. Určitě byste měli využít toho, když víte, co je zajímá a obrátit svou pozornost tam. Za mě jsou nejlepším dárkem zážitky všeho druhu. Můžete věnovat masáž, výlet, ochutnávku vína s pobytem, společenskou hru, návštěvu nějaké dražší a dobré restaurace nebo obvyklé dárky typu: kniha nebo oblečení. Je to na jednu stranu takový nůďo, ale mě stejně každý rok potěší, když dostanu třeba pyžamo nebo teplé ponožky.

Přítelkyně a manželky může potěšit třeba párové nebo rodinné profi focení. Vděčné budou třeba za šperk nebo nějaké doplňky jako hodinky nebo kabelka. Některé (nejenom ženy) také potěší elektronika, ale to je jiná cenová kategorie. Hodit se může třeba: mobil, foťák, gramofon, tablet, čtečka nebo notebook. Z těch levnějších věcí pak powerbanka, externí disk nebo sluchátka. Já jsem minulý rok dostala bezdrátová sluchátka od Ondry a byl to zaručeně ten nejlepší dárek vůbec. Čím déle spolu jste, tím horší je podle mě něco pořád vymýšlet. Taky mi každý rok udělá radost nový Harry Potter. Máme zatím pět verzí, ale ještě ne kompletní. Takže pokud máte nějakého fanouška Harryho Pottera, ocení nová vydání, třeba ta designová 3D nebo ilustrovaná, nové české nebo starší anglické. Možností je spousta! Určitě něco vyberete i mezi hrami nebo puzzle.

Možná mají vaši muži rádi nějaký fotbalový tým. Můžete jim koupit šálu, hrnek, ručník, čepici. Dneska už je takových fanouškovských předmětů tolik, že to tady ani nevypíšu. Radost by určitě měli z lístku na zápas. Nebo můžete jít společně na nějaký koncert jeho oblíbené kapely. Můj muž jezdí rád na kole a absolutně nechápu kolik věcí je k tomu potřeba. To jsou kraťasy, legíny, dres, vesta, brýle, nášlapné pedály a bůhví co ještě. Takže pokud se váš muž něčemu věnuje, určitě ho potěší, když zainvestujete právě v tomhle sektoru.

A boží tip pro milovníky knih, kteří třeba rádi knihy půjčují a pak neví, kde jim je konec. Razítko Ex Libris s jménem vlastníka knihy. To chceš! (Díky Johanko.)


Inspirace došla. Tak snad se vám budou tipy hodit. Hlavně si ale Vánoce užijte v poklidu. Jasně, že to asi nebude jako ty Vánoce předcházející, v rodinném kruhu. Ale i tak si je určitě můžete udělat hezké. Alespoň nějak.

SKVĚLÝ TIP NA ZÁVĚR:

Zkuste celý zážitek z Vánoc nějak zpestřit. My jsme v roce 2020 připravili různé šifry a zabalili jsme je do obálek a pak do velkých krabic. Pod stromečkem to sice vypadalo, že máme snad milion dárků, ale vlastně jsme opravdu splnili pravidlo jednoho dárku pro každého. Vánoce nejsou o dárcích, je to o rodině, té krásné atmosféře. Celý zážitek se luštěním šifer prodloužil a všichni se těšili, co je vlastně na závěr čeká. Určitě to zkuste taky. Tipy na šifry jsme brali tady: http://dakota.skautkostelec.cz/skautska_stezka/praxe/seznam_sifer.htm. Pak jen stačilo dát dohromady třeba různé věty, slova a čekat, jak si s tím naši blízcí poradí.

Skvělá stránka na tvorbu voucherů je tady: canva.com/cs_cz/.

Napadá vás nějaký univerzální tip na dárek pro jakoukoliv zmíněnou skupinu? Určitě ráda vaše tipy přidám.

Foto: Unsplash ( https://unsplash.com/ )

You may also like

Leave a Comment