I koronavirus má svoje pozitiva

by Lucc

Kdyby mi někdo před rokem řekl, co se teď bude dít, tak se mu vysměju. Takhle, já bych se vlastně smála pořád, protože mi ne a ne dojít, že to, co denně sledujeme na obrazovkách je fakt reálné. Člověk by tomu vlastně ani nevěřil, kdyby nevyšel ven a nepotkával lidi v rouškách a neviděl ty zavřené obchody a celkově ten zpomalený život tam venku. Přijde mi, že žijeme v nějakým hollywoodským filmu.

Celý svět se najednou zastavil a nikdo snad neřeší nic jiného než COVID-19. Každého se to dotýká trošku jinak. A mně přijde, že je načase, abychom neřešili jenom negativa s tím spojená. Jako kolik lidí denně umře, kolik lidí se zase nakazilo nebo jaká nařízení zase přijdou.

V tomhle článku vás čeká takové menší zamyšlení nad tím, co dobrého nám tato pandemie přinesla a co dělat doma v období karantény.


ŠKOLA / VZDĚLÁVÁNÍ

Jako ex-učitelka si nemůžu pomoct a jako první musím zmínit právě školu. Tahle nemoc totiž splnila mnoha studentům sen. Konečně nemusí do školy a můžou sedět doma. (Najednou ale hodně z nich zjišťuje, že vlastně doma nemají co dělat nebo jsou zhrozeni z toho, co po nich učitelé najednou chtějí práce a že toho ve škole bylo asi o dost míň. A pak jsou tady maturanti a vysokoškoláci, kteří by asi radši do školy chodili a měli jasno v tom, jestli a kdy vlastně dokončí školu. Nesmím ani zapomenout na lidi, co si mysleli, že bakalářky a diplomky budou psát na poslední chvíli a teď mají zavřené knihovny. Takže na jednu stranu dost pozitivní zpráva pro hodně studentů, zkomplikovala jiným jejich životy.)

Má to rozhodně i další pozitivní stránku. Hodně rodičů si konečně uvědomuje, že jejich děti jsou na zabití a učitelé to nemají jednoduché. Vzniká projekt Učítelka na ČT díky kterému si hodně učitelů, dětí a rodičů uvědomuje, že se hodiny dají vést jinak a že to domácí vyučování vlastně má něco do sebe. A tak se něco, co bylo dříve nemyslitelné, stává naší realitou. Celý národ přešel na domácí vzdělávání. A jde to. Všechno jde, když se chce.


SVOBODA

Taky si ledaskdo z nás uvědomil, že trávit čas venku není samozřejmost. Šíleně moc věcí teď nemůžeme mít, museli jsme se jich vzdát, abychom mohli bojovat proti koronaviru. Přicházíme o naše práva, svobodu, pro větší dobro. A světě div se, vždyť ve většině případů nám to ani nevadí. Všichni chceme ten boj s koronavirem vyhrát. Všichni chceme, aby to skončilo, a tak obětujeme cestování, párty s kamarádama, plesy, rande, návštěvy kin nebo nakupování.

Nejsem naivní, je mi jasný, že jakmile tohle pomine, zase se lidi vrátí do zajetých kolejí. Ale teď si alespoň pár z nás uvědomilo, jak svobodný ten náš život vlastně je. Nemám dojem, že bychom si toho nějak zvlášť vážili. My jsme se do světa neomezených možností narodili a neměli jsme možnost zažít jaké to je, že prostě něco nemůžete. Takže pozitivním dopadem této krize je, že si budeme víc vážit toho, co máme.


SPOLU

Další úžasná věc je, jak se najednou spojil náš národ. Lidi šijí roušky. Zadarmo. Pomáháme si. Usmíváme se na sebe zpod roušek, protože jsme v tom všichni spolu. Víme, že když potáhneme za jeden provaz, dokážeme cokoliv. A tak lidi po nocích šijí roušky, spojují se na sociálních sítích a pomáhají tam, kde je to potřeba.

A viděli jste už nějaká videa s tím, jak společně lidé zpívají a hrají ze svých balkónů? To je neskutečná podívaná! Vřele doporučuji.


RODINA

Někdo s rodiči ještě žije, takže si jejich přítomnost může denně užívat (a hromadě z vás to asi není zrovna po chuti). Jenže my, co takové štěstí nemáme, si uvědomujeme, jak moc nám naši blízcí chybí. Je hrozně zvláštní nevidět naše a babičku s dědou. Normálně je vidíme každý týden a teď nic. Trošku mě to mrzí hlavně skrz Tedíka. Teď tak rychle roste a oni nemají možnost ho vidět. Ale tuhle touhu po tom je vidět, stýkat se s nimi, to je určitě pozitivní stránka pandemie. Chybí nám naši kamarádi. Na druhou stranu nám nějací lidé třeba zase vůbec nechybí a ujasníme si tak, koho v životě potřebujeme a koho už tak moc ne.

Taky hromada rodin potřebovala právě tenhle extra čas. Aby se zase naučili spolu žít. Aby si užili hraní společenských her, společné vaření nebo pečení. Stručně a výstižně: byli spolu. Sami.

My jsme teď začali hrát různé hry přes Skype s našima a ségrou. Zkuste třeba Město, jméno, věc, rostlina, zvíře nebo si zahrajte Dobyvatele.


PŘÍRODA

Jeden z nejúžasnějších dopadů této pandemie je určitě ta proměna přírody. Vyléčení. Vyčistilo se ovzduší, protože se omezila doprava. A k tomuto bodu určitě patří i to, že si užíváme pobyt v přírodě. I lidi, co radši tráví celé dny doma, chtějí vyrazit ven. Taky se snažíme víc přemýšlet o tom, co nakoupíme a nevyhazujeme zbytečně jídlo. Tedy část populace se o to snaží. Chodíme víc pěšky a vyhledáváme přírodu, protože tam nám je dobře a nemusíme tam potkat tolik lidí. Díky, že jsi!


A CO DĚLAT DOMA? PÁR TIPŮ

I když se nám doma už moc sedět nechce, musíme. Existuje ale spousta věcí, kterými si ten náš čas doma můžeme zpestřit. Konečně se našel čas na uklízení, přeorganizování bytu nebo pokoje, hraní her, čtení knih a koukání na seriály nebo filmy. A pokud nechcete trávit hodiny a hodiny hledáním nějakého vhodného filmu, knihy nebo seriálu, inspirujte se mými tipy!

KNIHY

Téměř každý z nás (když vynecháme ty, co vůbec nečtou) má doma nějakou knihu, co si plánovali přečíst, a ne, a ne se k tomu dostat. Teď je ta ideální chvíle. Já mám ve své knihovně takhle odložených už deset knížek. Postupně je snad přečtu dřív než se mi o Vánocích a narozeninách řady zase doplní.

Detektivky už nečtu, ale pokud mohu doporučit, určitě bych sáhla po Jussi Adler-Olsenovi. Všem fanouškům Přátel doporučuji knížku: Přátelé od Kelsey Miller. Báječná kniha plná zákulisních informací, která vám úplně změní pohled na celý seriál a herce. Pak byste si neměli nechat ujít Letušku z Economy a do třetice nějakou romanťárnu, takže tady doporučím i Kavárnu v Kodani.

Knížky se dají koupit v pdfku nebo se vám je třeba podaří někde sehnat na internetu zdarma, třeba v angličtině. Rozhodně se nenechte omezovat mým výběrem tady a koukněte se na další knížky, které jsem recenzovala. http://explorewithlucc.com/knihy/

FILMY

Pár tipů na animáky najdete tady: http://explorewithlucc.com/lifestyle/tipy/miluju-animaky/. Poslední dobou se na filmy zase tak moc nedíváme. Ale pokud ano, většinou vybírá Ondra. A teď mě teda úplně dostal filmem Jojo Rabbit (Králíček Jojo). Úplně skvělý příběh z druhé světové války. Pohled na celou událost očima desetiletýho kluka. Na začátku jsem si říkala, co to má jako divákovi vlastně říct. Jestli si z toho někdo po zkouknutí neodnese, že jsou vlastně nacisti děsně cool a pozdrav Heil Hitler je něco, co teď budou dnešní děti používat na denní bázi, ale naopak je to tak úžasně zpracované, že bych to snad pouštěla povinně ve školách. Žádný extra drama nebo zabíjení se tam nekoná, takže se nemusíte bát, že by to nebyl film pro vás, pokud vás druhá světová a holocaust moc neláká.  https://www.csfd.cz/film/626971-kralicek-jojo/prehled/

Pak se mi hodně líbil film Alita. Sci-fi příběh, který se určitě bude líbit těm, kteří už viděli Ready Player One. Alita není člověk. Ocitáme se daleko v budoucnosti, kdy je úplně normální, že pokud přijdete o nějakou končetinu, je nahrazena kusem železa. Nechci prozrazovat moc, abyste byli překvapení. https://www.csfd.cz/film/235607-alita-bojovy-andel/prehled/

A do třetice doporučuji Ocean‘s Eight. Film o tom, jak se sejde pár ženských bad asses a pokusí se ukrást velmi vzácný šperk při příležitosti New Yorského MET gala.  https://www.csfd.cz/film/453840-debbie-a-jeji-partacky/prehled/

A samozřejmě jsem úplně zapomněla na Crazy Rich Asians (takže přidávám další bonusový tip).

SERIÁLY

Na začátku roku jsem vydávala článek TOP 20 seriálů (http://explorewithlucc.com/lifestyle/tipy/top-20-serialu/), kde jsem vypsala všechny svoje oblíbence. Jenže ono těch seriálů teď vychází tolik, že by člověk mohl ten seznam neustále obnovovat snad každý měsíc nebo čtrnáct dní. Pokud máte Netfix nebo HBO GO, určitě mi potvrdíte, že máte pořád další oblíbence.

Já jsem objevila pár nových seriálů a myslím, že byste o ně rozhodně neměli přijít.

  • His Dark Materials (HBO GO)

Pokud máte rádi fantasy a třeba už jste četli nebo viděli Zlatý kompas, tohle je přesně něco pro vás.

  • Manifest (HBO GO)

Letadlo, které před pěti lety zmizelo se najednou z ničeho nic objeví a jeho pasažéři nezestárli ani o den. Šílená představa. Už jste se vzpamatovali z toho, že vám člen rodiny umřel, začnete žít znovu a on se najednou objeví a máte všechno zase vrátit do starých kolejí. Za mě úplně super nápad. Bohužel je venku jenom první série.

  • Locke and Key (Netflix)

Zase další fantasy. Taková pohádka pro dospělé, ve které se rodina Locke nastěhuje do domu, ve kterém nachází spoustu mocných klíčů. Co všechno klíče dovedou se musíte dozvědět sami.

  • Love Is Blind (Netflix)

Reality show, ve které se x žen a mužů rozhodli, že láska je slepá. Sedí proti sobě, mluví spolu, ale nevidí se. Můžou se zasnoubit, ale uvidí se až potom. Je vůbec možný se zamilovat, když toho druhého člověka nevidíte? Co když pak prožijete zklamání? Teď už je venku celá série, takže už budete vědět, jak to celé dopadne a komu ta svatba nakonec vyjde. Jako jasně, je to šílenost, ale na odreagování při karanténě úplně skvělá volba.

  • Nebe s.r.o. (HBO GO)

Na tenhle seriál přišel zase Ondra. Hraje tam Daniel Radcliffe a jak už název napovídá, máte možnost se podívat na to, jak to funguje v nebi. Nutno podotknout, že takhle si Boha teda úplně nepředstavuji. Vtipné, skvělý nápad, ale za to podle mě stojí jenom první série. Však posuďte sami.


SOCIÁLNÍ SÍTĚ, APLIKACE

Pokud jste znudění z výše zmíněných aktivit, určitě byste měli jít na Tik Tok, Twitter nebo Instagram. Tam je tolik vtipů, videí a memes, že vám to zlepší náladu ještě na pár dnů dopředu.


CVIČENÍ

Někomu třeba chybí cvičení. Já cvičím jógu na Youtube od Stillontheway a jinak cvičím podle Kayli Itsines a její aplikace SWEAT. Programů je tam spousta a každý si vybere to svoje. Je tam sedmidenní trial zdarma. Tak to zkuste.SPOLEČNĚ to dáme! Dávejte na sebe pozor a zkuste na celé situaci hledat pozitiva.

You may also like

Leave a Comment