HELIX / MARC ELSBERG

by Lucc

Další úžasné dílo z pera Marca Elsberga. Tento nadaný autor je přesně můj šálek kávy. Nemusí nutně popisovat vraždy, aby mě to vtáhlo do děje a jeho příběhy jsou absolutně fascinující, o jeho jazykové výbavě nemluvě.

V každém jeho díle v podstatě varuje předtím k čemu by mohlo na Zemi dojít. V prvním díle Blackout ( http://explorewithlucc.com/knihy/blackout-marc-elsberg/ ) straší tím, že vypadne elektřina a ukazuje, co to se světem udělá. Geniální! V druhém díle Zero ( http://explorewithlucc.com/knihy/zero-marc-elsberg/ ) varuje před sílou internetu a třetí díl Helix by se asi dal vystihnout jako thriller zaměřený na biotechnologie, bioetiku a bioterorismus spojený s genovým inženýrstvím.

Tak si to zkuste představit sami. Kdybyste měli možnost si vybrat kvality svého ještě nepočatého dítěte, šli byste do toho? Co byste mu chtěli nadělit? Nadprůměrnou inteligenci, přitažlivost, rychlost, odolnost, schopnost řešit problémy? Chtěli byste dítě, které bude oproti jiným dětem výjimečné a jiné? Netrápilo by vás, že se možná budou cítit osamělý? Nemůže se to nakonec obrátit proti nám?

Kdybych měla vyjmenovat hlavní hrdiny příběhu, asi bych tenhle článek musela natáhnout na x stran. Jako obvykle Elsberg dává dohromady příběh z různých perspektiv a pohledů jiných lidí. Všechny dějové linky se pak ke konci spojí do jedné.

Úplně žasnu nad tím, jak je Elsberg schopný psát o tolika odvětvích, používat termíny pro ten určitý obor a popisovat, jak všechno funguje. Zajímalo by mě, jak ve své práci postupuje. Jestli si to všechno někde načte nebo se ptá odborníků nebo si to všechno vymýšlí. Každopádně je to v tomhle ohledu neskutečný borec a mně se moc líbí cokoliv do čeho se pustí. Rozebírá hlavně témata technologickýho rázu a tam jsem fakt ztracená. Kdyby tímhle způsobem byly napsaný učebnice do fyziky, chemie a dalších předmětů, možná bych leccos i pochopila.

Teď tedy stručně něco málo k ději. Na záhadný virus zemře americký ministr zahraničí, v chudých regionech se najednou objeví kukuřice a další plodiny odolné vůči škůdcům, manželé dostanou možnost zakoupit si “moderní“ dítě. Dopředu si můžou z katalogu vybrat, jak chtějí, aby děti/dítě vypadalo a co bude umět. Asi není nutné dodávat, že jsou tyhle všechny události nějak spojené.  

408 stran, události v 9-ti dnech. Přečteno za tři dny, ale pokud máte větší časový prostor, určitě to zvládnete i rychleji. Já bych si i ráda ty knížky nechala na později a četla je třeba celý rok, ať si to za tu cenu užiju, jenže když je dobrá zápletka, nedá mi to a musím to prostě přečíst hned.

Díky téhle knize mám opět spoustu otázek. Přemýšlím nad tím, jestli bych do pořízení moderního dítěte šla nebo ne. Zdá se to jako fantasmagorie a přitom se to už klidně někde na světě děje jenom o tom nevíme. Možnosti lidstva, naše technologie už teď umí věci, u kterých si nejsem úplně jistá, jestli je to posun k lepšímu nebo ne. A co se týká experimentování s životy lidí, vybírání schopností a dovedností, vzhledu pro někoho, kdo ještě není. To mi přijde šílené, na druhou stranu i fascinující. A Marc Elsberg to opět tak brilantně vylíčil, že bych si to snad klidně hned přečetla podruhé.

Už se chystá čtvrtý díl, takže na něj se mega těším a doufám, že jsem navnadila i vás!

You may also like

Leave a Comment