The MAZE RUNNER by James Dashner vs. The MAZE RUNNER by Wes Ball
Film, který se skrývá pod českým názvem Labyrint: Útěk, je dnes už přístupný nejenom na DVD. Film byl natočen roku 2014 a je natočen podle předlohy knihy od Jamese Dashnera. Kniha byla vydána v roce 2009 a je označovaná za dystopii, science-fiction román určený pro mládež. Přiznávám, že se ke mně knihy dostaly až po prvním filmu. Hned poté jsem si našla další dva díly a přečetla si je. Další dva filmy série tedy pro mě nebyly takovým překvapením jako pro ostatní, kteří knihy nečetli.
Často si nějakou knihu přečtu a po chvíli nevím detaily, po delší době si ani nevybavím, co jsem vlastně četla. Takže ano, čtu rychle, ale pamatuji si velmi málo. To je také důvod, proč jsem se pustila do psaní tohoto blogu, abych měla alespoň lehce přehled o tom, CO a o ČEM jsem vlastně četla.
Rozhodla jsem se si knihy, nyní po zhlédnutí třetího dílu filmu, přečíst znovu a spojit to s analýzou toho, v čem se knihy a filmy této Maze Runner série liší. V tomto článku najdete rozdíly všech tří knih a filmů, bude tedy o něco delší než všechny ostatní články.
Hlavní postavou celé série je Thomas, kterému je při vstupu do labyrintu zhruba 16 let. V boxu s jídlem, oblečením a dalšími věcmi se dostává výtahem na místo, které je ohraničeno čtyřmi zdmi. Ne obyčejnými zdmi, ale obrovskými, vysokými, masivními zdmi, které se v polovině každé z nich ráno otevírají a večer zase zavírají. Na tomto místě už žije asi dalších 40-50 kluků a nikdo z nich neví, jak se tam ocitli, co dělali předtím, dokonce ani jejich vlastní příjmení nebo kdo jsou jejich rodiče. Něco přece jenom ví…jsou zavření uprostřed velkého labyrintu a jestli se chtějí dostat domů, musí labyrintem projít. Za celou dobu, co žijí v Gladu (takhle si to místo nazvali) se nikomu nepodařilo dostat se z labyrintu ven, dokonce se nepodařilo ani přežít nikomu, kdo do labyrintu vkročil a nestihl se vrátit předtím, než se zavřely stěny. Nejdéle je v Gladu Alby, který klukům velí. V Gladu už je dva dlouhé roky. Je to právě Alby, který Thomasovi ukáže Glade a seznámí ho s tím, jak to tam chodí. V labyrintu na ně nečeká pouze nebezpečí v podobě milionů kombinací různých cest k cíli, ale žijí tam nestvůry, kterým kluci říkají rmuti a tyhle monstro-pavouci opravdu ví, jak člověka zneškodnit. Do labyrintu kluci posílají běžce, kteří se snaží všechno zmapovat a vrátit se včas zpátky “domů”. Labyrint a někdo, kdo ho řídí jim, ale jejich práci značně komplikují. Stěny se každý den mění. S příchodem Thomase se ale mění všechno. Co se stane a jestli se kluci (+ později i jedna dívka Teresa) dostanou z labyrintu, si musíte přečíst sami. Stojí to za to!
· THE MAZE RUNNER (Labyrint: Útěk) – 1. díl série
Je samozřejmě běžné, že se filmy v lecčem liší od své knižní předlohy. Filmový tvůrci musí do hodiny a půl, mnohdy více, nacpat všechny podstatné informace, aby to pro člověka, který knihy nečetl, bylo i tak srozumitelné. Článek obsahuje spoilers – nedoporučuji tedy těm, co neviděli filmy, aby četli dále. Jděte zkouknout filmy a pak se vraťte. Hodně věcí z filmu není úplně jasné, a to se mi na knihách moc líbí, že vás dostanou mnohem více do děje a rozumíte celému příběhu více.
Kniha je oproti filmu o dost více popisná, což se dalo čekat. Dozvídáme se mnohem více informací o Thomasových pocitech a nejenom to.
Thomas svoje jméno ví už při příchodu do Gladu. Ve filmu se ho dozvídá až v rámci “oslavy” jeho příchodu. Ve filmu sérum s protilátkou na rmutí jed dostanou až s poslední dodávkou, kdy se do Gladu dostává Teresa – jediná ženská postava z celé skupiny. V knize sérum kluci mají a také ho využívají. W.I.C.K.E.D. jim sérum posílal už před příchodem Teresy, ale sérum, které donesla ona už bylo poslední, co kdy dostanou. S rmuty si už musí poradit jinak.
Thomas sám už první den v Gladu vymyslel, že by chtěl být běžcem, protože dostal pocit, že by to mělo smysl, něco ho k tomu táhlo. Ve filmu se, ale běžcem stává až v průběhu příběhu. Dokonce i rmuta vidí dřív, než se s ním potká v labyrintu, když se tam ve filmu dostane, aby pomohl Minhovi a Albymu. Alby se ve filmu zdá jako fajn kluk, lídr, to ano, ale sympatický a příjemný na všechny. V knize je na Chucka docela hnusný, a tak nějak obecně jsou všichni více odtažití, nevrlí, nechtějí se s ničím svěřovat.
Druhý den se Thomas seznamuje s tím, jak to v Gladu funguje. Alby mu vysvětluje, že se dělí na čtyři části: pěstování jídla; zvířata; hroby; místo na spaní. Ve filmu máme dost omezené představy o tom, jak to v Gladu funguje nebo vypadá, co vlastně kluci mají nebo jak se k nim dostává jídlo. Každý týden jim chodí zásilka v boxu, v kterém se do Gladu dostal i Thomas. Dostávají jídlo, oblečení, mají k dispozici vodu a elektriku. Problém je v tom, že absolutně nechápou a neví, jak a kdo jim tohle všechno dodává. Vlastně neví vůbec nic, nikdo z nich, jenom Thomas má pořád pocit, že se mu všechny tyhle věci a místa zdají povědomá, jenže ještě netuší proč.
Minho objeví v labyrintu mrtvého rmuta, kterého ve filmu ale zabije Thomas. Ve filmu se také Thomas vrhne do labyrintu, aby pomohl Minhovi s Albym. To se v knížce také stane, ale Thomas se nezbaví pouze jednoho rmuta, ale rovnou čtyř rmutů. Na zasedání rady v Gladu se pak rozhodne o tom, že Thomas bude běžcem – to také sedí, jak v knize, tak ve filmu.
Do děje se dostává další přírůstek v podobě dívky. Ve filmu se Teresa probudí téměř hned potom, co jí objeví v boxu, ale v knížce je v komatu déle než týden.
Je až neskutečné kolik věcí si do filmu upravili. Mapy měli napsané na papíře, a ne seskládané z větviček, kod k tomu, aby se dostali z labyrintu vyluštili z map a ne, že poskládali za sebe čísla toho, jak se po sobě otevírají sekce labyrintu. Gallyho odnesli rmuti hned první noc, když se brány do labyrintu nezavřeli. Alby během útoku rmutů neumřel, obětoval se až potom, co se všichni snažili dostat pryč z Gladu, z labyrintu “domů”. Ve filmu také vůbec nevyužili schopnost telepatie, kterou mají Thomas a Teresa.
Stejně jako ve filmu se pak Thomas rozhodne společně s další skupinou lidí včetně Newta, Minha, Teresy a Chucka, že se z Gladu dostanou a projdou labyrintem. Vůbec to neprobíhá tak jako ve filmu, že použijí součástku rmuta a zadají to, jak se po sobě den po dni mění sekce labyrintu, ale z map, které dávali celé ty dva roky dohromady nakonec vyluštili pár slov, které tam postupně zadali.
Na konci labyrintu je nečeká Ava se vzkazem z počítače, ale vystoupí před ně v reálu a přivede s sebou Gallyho, který vůbec nevypadá, že je v pořádku. Nakonec hodí po Thomasovi oštěp a stejně jako ve filmu před něj skočí Chuck a zachrání ho.
Moje oblíbená část, která mi ve filmu dost chybí, je pusa mezi Thomasem a Teresou. Z filmu nejde tak moc vidět, že jsou do sebe blázen a mají se vážně rádi. Ale v knížce to jde vidět úplně ve všem, co dělají, říkají nebo si myslí.
V knížce je také vysvětlené, že Thomas nebo Newt nejsou jejich reálná jména, ale Newt představuje například Isaaca Newtona a Thomas Edisona, Alby Alberta Einsteina.
Nakonec se do prostoru, kde se sešli s Avou, která celý WICKED vede, dostává skupina ozbrojenců, kteří všechny tvůrce postřílí a odvádí všechny Gladery pryč. Dovezou je do domu, kde jim dají nové oblečení, postele a jídlo. Všechno vypadá skvěle. Konečně je všemu trápení konec. Nebo ne?
Photo by Ashley Batz on Unsplash