Nevím, jak vy, ale já jsem už jako malá hrozně řešila těhotenství, mateřství a děti. Dost času jsem strávila hltáním knížky Velká kniha o matce a dítěti. Takže jsem samozřejmě věděla takový ty věci, kdy se už ví pohlaví, v kolikátém týdnu se děje to či ono. Prostě trošku blázen. Ale hrozně mě to fascinovalo.
O děti jsem se starala snad vždycky, když k tomu byla příležitost. Zvláštní je, že si úplně nevybavuju hlídání ségry (to končilo spíš shazováním z dvoupatrovky), ale jinak jsem se na všech akcích ujímala role hlídačky a děsně si to užívala. No a teď jsem sama mámou a úplně valím oči kolik věcí jsem vlastně nevěděla. Tak jsem si říkala, že by bylo zajímavý dát dohromady takový menší seznam zajímavostí o dětech, které třeba znáte, ale někdo je znát nemusí.
Tak schválně, co všechno víte o dětech vy.
ZBARVENÍ OČÍ
Většina dětí se rodí s modrýma očima. Ke změně barvy většinou dochází v druhé polovině prvního roku věku dítěte. Ale říká se, že až kolem třetího roku je ta barva očí opravdu finální.
Záleží na tom, kolik má dítě melaninu v duhovce. Pokud ho tam má hodně, budou oči dítěte hnědé. Roli zde hraje především sluneční záření, díky kterému se vytváří melanin a ten způsobuje právě zabarvení očí do tmava. V případě, že ho není moc, děti mají zelené nebo modré oči.
Kromě toho může s celým procesem zbarvení zamávat i genetika. Takže pokud mají rodiče hnědé oči, je pravděpodobné, že je bude mít i dítě. Ale znám rodiče, co mají oba modré oči a obě holčičky mají oči modré. Takže jsou samozřejmě výjimky a nemůžeme jasně říct, jaké oči bude dítě mít. Tmavší barva očí rodičů je většinou silnější než zelená a modrá barva. Ale vzhledem k tomu, že je těch faktorů tolik, tak si pravděpodobně budete muset stejně počkat do těch dvou tří let dítěte a uvidíte sami.
Náš Teddy se narodil s tmavě modrýma očima a teď (šest měsíců) jsou takové šedo-modré. Jsem zvědavá, jestli se ještě budou měnit.
VIDÍ MĚ?
Děti hned po narození vidí pouze zhruba na 20-30 centimetrů. Takže úplně v pohodě vidí maminčin obličej, ale rozhodně nevidí přes celou místnost a celkově jeho zrak vůbec není tak ostrý, jak u větších dětí. Všechno se postupně vyvíjí, a i vývoj zraku potřebuje čas.
Věděli jste, že novorozenci vidí šedě? Já ne. Tak teď už to víme všichni. Vzhledem k tomu, že děti vidí zpočátku šedě, je pro ně vhodnou aktivitou prohlížejí knížek s tzv. kontrastními obrázky. Takových knížek existuje mraky a jsou v nich velké černo-bílé obrázky, později je pak vhodná i kombinace červené, černé a bílé barvy. Takže pokud uvažujete nad tím, co by se mohlo hodit novopečeným rodičům, možná se vám bude hodit tenhle tip.
Taky jsem nevěděla, že děti můžou šilhat a že to může zhruba do třetího měsíce vymizet. Docela jsem se lekla, když Teddy začal, ale opravdu to samo od sebe zmizelo. Ve třetím měsíci už by děti měly lépe vidět a už pro něj lidé ve větší vzdálenosti než 30 cm nejsou tak v mlze jako předtím.
DÝCHÁNÍ NOSEM
Oni vám všichni o dětech říkají hodně věcí, ale třeba to, že neumí dýchat pusou jsem vůbec nevěděla. To je šílený, ne? Jako nevím, jak vy, ale já při představě, že mám rýmu a můžu dýchat jen nosem, tak se prostě udusím.
TERMOREGULACE
Miminka nemají vyvinutou termoregulaci. Takže špatně zvládají výkyvy teploty. Není úplně vhodné je vystavovat vysokých nebo extrémně nízkým teplotám. A pokud už to musí být, musíme jim dostatečně pomoct to celé zvládnout. V zimě více obléknout, v létě neoblékat, pokud možno, a hlavně dávat pozor na dostatečný příjem tekutin.
Jestli je dítěti teplo, zjistíte, když přiložíte ruku zezadu jeho krku. Pokud je zpocené, je vhodné ubrat jednu vrstvu. Taky mě docela zaujala informace od paní doktorky, že je vhodné děti nechávat spát při teplotě mezi 18 a 22 stupni Celsia. Jenže při takové teplotě já nejspíš přes noc umrznu.
Na začátku jsme měli v ložnici hrozně přetopeno, teď se snažíme teplotu držet níž, ale stejně neklesne pod 20 stupňů. Zatím nám to všem ale takhle vyhovuje. Každý si asi musí najít to svoje.
ZUBY
Že se děti rodí bez zubů, je asi jasné každému. Ale představte si, že jsou děti, které se se zuby narodí. Jako hned od začátku kojit miminko se zoubky bych teda nechtěla.
Podmínky pro dětské zoubky se vytváří už v břiše u maminky. Moje zubní hygienička kladla důraz na to ať se o svoje zuby starám teď ještě o píď víc, protože se to právě může podepsat na chrupu mého dítěte. To mi přijde neskutečný, že jste takhle schopní ovlivnit i růst a zdraví jejich zoubků.
Dítěti do zhruba dvou a půl let naroste všech 20 zoubků. Prvních osm už se pravděpodobně objeví už v prvním roce. Kdy se ale zoubky opravdu objeví, zase nikdo neví. Říká se, že kojeným dětem to déle trvá. Jsem zvědavá, kdy se dočkáme u Tedíka a jak se s tím vypořádá. Není to totiž vůbec nic příjemného. A ještě se třeba může stát, že vám roste i pět zoubků najednou.
VLASY
Tím, že vlasy budou vypadávat po porodu matce, mě strašila každá matka na Instagramu. Nevěřila jsem. Už věřím. Ale, že vlasy vypadávají i dětem, to jsem opět nevěděla.
Některé děti se s vlásky narodí a pak jim všechny postupně vypadají a narostou jim nové. Nebo se narodí s vlásky a vlasy jim současně vypadávají a nové rostou, takže v podstatě ani nepostřehnete, že o nějaké přišlo. A pak jsou děti, které se narodí bez vlásků a postupně jim vlasy narostou.
Celý tenhle proces nějakou dobu trvá. Většinou do třech let dítěte ale vlasy rovnoměrně narostou po celé hlavě a vy už můžete promýšlet jaký účes budou mít.
REFLEXY
Šíleně roztomilá věc jsou dětské reflexy. Mají jich více: hledací, sací, polykací a pak například i úchopové. Ty první tři by nás asi napadly, ale úžasný mi přijde úchopový Robinsonův reflex. Když dáte dítěti prst do dlaně, stiskne ho. To jste asi taky věděli. Ale víte, že to samé dělají děti i u prstů u nohou? To je tak roztomilá věc. Bohužel tento reflex ale zhruba okolo půl roku mizí.
SPÁNEK
Malinké děti v prvním roce života vcelku hodně spí. Hlavně teda v prvních měsících, to moc neřeší, jestli je noc nebo den a spí, kdy potřebuje. Později už trošku najede na režim, že v noci spí déle a přes den si sem tam na nějaký čas odpočine.
Spánek je pro děti nesmírně důležitý, protože právě ve spánku se dítěti všechno v jejich hlavě uspořádává. Vzhledem k tomu, že má kolem sebe tolik nových podnětů a poznává tolik nových lidí, věcí, potřebuje to nějak vstřebat. Takže čím méně nových podnětů dítě má, tím méně spánku v životě potřebuje.
Proto dospělým stačí pár hodin spánku a může fungovat. A děti by to takhle v delším horizontu asi úplně nedaly.
JÍDLO
První příkrmy se dětem dávají po ukončené čtvrtém měsíci. Je to úplná alchymie, než přijdete na to, co jim vlastně chutná. Do konce prvního roku by děti měly být kojené nebo by měly dostávat náhradní kojenecké mléko.
Začíná se se zeleninou, pak přidáváte maso a ovoce. Absolutně jsem třeba nevěděla, že děti by měly jíst maso téměř každý den, jeden den má dostat vaječný žloutek. A taky mě překvapilo, že jako první maso by se mělo zkoušet libové hovězí a až pak nějaké bílé maso.
Dříve se doporučovalo vyhýbat se alergenům, ale teď se dětem dává všechno a v případě, že mají nějakou reakci, jídlo se vyloučí z jídelníčku. Každou novou surovinu dítěti dáváte tři dny a pokud nemá žádnou negativní reakci (to, že to prostě nechce jíst se nepočítá), tak můžete přidat něco dalšího. Je to vlastně docela zábava, ale už se těším na to až mu bude něco opravdu chutnat, protože zatím teda nemá v oblibě absolutně nic.
VÝVOJ
Samotný vývoj dítěte během prvního roku je neskutečný! Už v druhém měsíci se usmívá. Ve čtvrtém měsíci sahá na hračky. V pátém měsíci se dotýká kolen a už si hraje s hračkami. V šestém měsíci se obrátí ze zad na bříško a obráceně v měsíci sedmém. Plazit by se děti měly kolem osmého měsíce a dokonce už si i sednou. V osmém měsíci si také strkají prsty u nohou do pusy. V devátém měsíci už přelézají pře překážky, v desátém se staví a sedí. V jedenáctém měsíci chodí s oporou nebo podél nábytku a v roce už by mělo stát samostatně. Na konci prvního roku už dítě může také říct první slova.
Každé dítě se samozřejmě vyvíjí jinak. Však se zkuste schválně zeptat doma, kdy jste začali lézt nebo chodit, popř. mluvit. Přijde mi skvělý, že jsme si tímhle vývojem všichni prošli, a přitom dost odlišně. A hlavně si hrozně užívám, že můžu být u toho, jak se tenhle nový člověk učí věcem, které nám už přijdou absolutně samozřejmé.
Zdroje:
- https://www.sapito.cz/principaluv-denik/cernobile-karty-pro-miminka-a-stimulace-zrakovych-vad/?gclid=Cj0KCQjw1Iv0BRDaARIsAGTWD1sykXH-ISuB6-AVL86D6qUtkSL46tYS7zcwTg6ADLz49hPjkwRsDfoaAmLgEALw_wcB
- https://is.muni.cz/el/1441/jaro2014/SC4BK_ONPS/um/kap3/kap3_8.html
- https://blog.feedo.cz/jakou-barvu-oci-bude-mit-nase-miminko/
- https://www.mamaaja.cz/kojenec/prvni-zoubky-uz-jsou-tady/
- https://www.1000dni.cz/nutricni-programovani/zacit-prikrmy/
- Psychomotorická mapa z knihy: Rozvíjej se děťátko / Eva Kiedroňová