Londýn

by Lucc

V Londýně jsem byla poprvé v roce 2012 a nikdy nezapomenu na ten pocit, který jsem zažívala. Bylo to jako bych byla doma až na to, že jsem obklopená mrakodrapy, parky, různými památkami a pohlcená Londýnskou atmosférou. Na začátek bych chtěla říct, že Londýn – stejně jako Marmite – někoho buď nadchne nebo ho moc nebere. Mně se na něm líbí ta jeho přeplněnost, jak všichni někam spěchají, multikulturní přístup k životu, kdy nikdo neřeší, že jdou vedle sebe na ulici muslim a jeptiška nebo černoch a Vietnamec. Líbí se mi to jejich polehávání v parku s knížkou v ruce nebo popíjejí v cool hospodách. Nikdo neřeší, že holky při těle nosí croptopy nebo že máte na vlasech křiklavě růžovou barvu. Mohlo by se zdát, že je Londýn vlastně neosobní, všichni vás míjí bez toho, abyste je zaujali, ale pro mě Londýn vyjadřuje svobodu – názoru, projevu, víry a oblékání. Je to svět, ve kterém chcete nechat vyrůstat vaše děti, protože máte pocit, že tam budou přijímány lépe a nikdo nebude řešit jejich nedokonalosti. Tak pro zkrácení: nejezděte do Londýna jenom kvůli památkám – a že jich je tam fakt hodně – zkuste si přijet i pro kousek té svobody a radosti ze života.

Na začátek zase pár užitečných stránek a aplikací: Nejlevnější letenky seženete přes Ryanair, EasyJet nebo Wizzair. Nejlevnější je cestovat po Londýně autobusem, můžete si koupit Oyster kartu nebo Travelcard (více dole). Nejlepší offline aplikace s mapou Londýna: maps.me.

V Londýně se dá strávit rok a stejně neobejdete všechno, co byste chtěli. Vzhledem k tomu, že jsem neskutečný blázen do plánování, máte tady detailní informace o dopravě i místech, která je vhodno navštívit, včetně cen. Takže pokud jsi stejný blázen a máš rád/a si dopředu všechno naplánovat, kryju tě – poděkovat můžeš později.

DOPRAVA

LONDON PASS – slevy na atrakce + cestování

Po Londýně se můžete vcelku dobře projít pěšky, pokud vás ale tlačí čas, můžete si vzít taxi, naskočit do autobusu, metra nebo vlaku. Nejjednodušší pro návštěvníky je asi pořízení tzv. London Pass. S touto kartou, která je vyloženě určená pro návštěvníky dostanete slevy na nejrůznější atrakce a v rámci této karty si můžete koupit kredit na cestování. Utratíte méně, než kdybyste si koupili Oyster kartu a pořád ji znovu a znovu nabíjeli. Já si před těmi šesti lety pořídila Oyster kartu a používám jí doteď, ale v rámci London Pass máte i slevy na různé atrakce. London Pass pořídíte za 75 liber pro dospělého na jeden den pouze atrakce a na tři dny 125 liber. Občas mají na stránkách slevy, tak mrkni: https://www.londonpass.com/london-pass-prices.php

AUTOBUS

Když cestujete autobusem, pípněte si pouze při vstupu. Pak už stačí jenom vystoupit, kde chcete. Jedna cesta vás vyjde na 1.50 liber a vaše výdaje by neměli překročit 4.50, protože tam mají nastavený strop. Takže cestujte, jak je libo a utratíte maximálně 4.50 liber. Platí pouze v případě, že cestujete autobusem.

TRAVELCARD NEBO OYSTER CARD

Zakoupení návštěvnické Oyster karty nebo normální běžné Oyster karty je výhodnější než kupování lístků pokaždé, když někam vyjedete nebo zakoupení celodenního lístku. S Oyster kartou můžete cestovat celý den, zaplatíte jednotnou cenu a pokud ji za ten den překročíte, další poplatky se vám už neúčtují. Nesmíte zapomenout na to, že na začátku a na konci vaší cesty si kartu musíte pípnout. Na většině míst jsou turnikety, přes které se bez pípnutí kartou nedostanete, ale někde se v podstatě dostanete na nástupiště úplně bez kontroly a pak se budete divit, že máte problém na konci vaší cesty – tak pozor na to.

Objednáváte z této stránky: visitorshop.tfl.gov.uk. Pokud s vámi necestuje dítě pod 16, necestujete ve skupině více než 10 lidí a vyloženě nebudete cestovat po Londýně jenom jeden den nebo celý týden, vyplatí se vám zakoupení Oyster karty. Pokud splňujete vypsané podmínky, kupte si Travelcard.

TRAVELCARD

Za jeden den, kdy můžete neomezeně cestovat po Londýně, zaplatí dospělý 12.70 liber a dítě mezi 11-15 lety 6.30 liber. Platí pro zóny 1-4, což vám bohatě stačí na ty zásadní věci, které jsou v Londýně k vidění. Děti pod jedenáct cestují zadarmo.

Pokud víte, že chcete po Londýně cestovat celý týden, můžete si koupit týdenní Travelcard. Za dospělého zaplatíte 34.10 liber a za dítě (11-15 let) 17.10 liber. Tento lístek by platil pouze pro zóny 1-2. Koukněte na mapu a naplánujte si, jaké zóny chcete navštívit. Pro zóny 1-3 byste zaplatili 40 liber. Dohromady je v Londýně devět zón, podívejte se pozorně, kde se budete pohybovat.

OYSTER CARD

Oyster karta stojí 5 liber a dokud vám vámi nabitý kredit nedojde, tak tam zůstává. Mně tam vždycky každý rok něco zůstane a další rok s tím můžu počítat. Pokud by se vám ale peníze dobité na kartě hodily, můžete požádat o vrácení a oni zruší vaši kartu a peníze vám budou vráceny.

V podstatě můžete cestovat každý den a v okamžiku, kdy vaše denní výdaje přeskočí denní limit (6.80 liber / zóny 1-2), cestujete zdarma. Ceny za cestu se liší podle toho, v jakou denní dobu cestujete. Nejvytíženější doba je od pondělí do pátku v časy: 6:30 – 9:30 a od 16:00 – 19:00. V tuhle dobu je obecně vhodné se metru vyhnout, protože tam bude opravdu plno.

Pokud vás cestuje více, měli byste vědět, že nejde používat jednu kartu pro všechny. Oyster kartu si můžete nabít různými částkami: od 15–55 liber. S tím, že poplatek za kartu je 5 liber, což se vám odečte a v případě, že chcete být připravení ještě před příjezdem a necháte si kartu poslat, platíte i za poštovné. Kartu si můžete kdykoliv dobít a doporučuje se zhruba 30 liber, pokud cestujete 3-4 dny a na 2-3 dny by vám mohlo stačit 25 liber. Nezapomeňte, že pokud budete cestovat pouze jeden den, vyplatí se vám koupit Travelcard.

UNDERGROUND / METRO

Jedna cesta metrem mimo peak stojí 2.40 liber a pokud cestujete ve vytíženější dobu: 2.90 liber. Cesta metrem je rychlejší, ale dražší než cesta autobusem. Dalo by se i říct, že když nasednete na double-decker, poznáte místo z trošku jiné perspektivy, a to vám metro nemůže nabídnout.

PAMÁTKY A ATRAKCE / SEIGHTSEEING AND ATTRACTIONS

A co byste měli vidět a navštívit? Za těch pár let, co se do Londýna vracím, mám dohromady slušnou zásobu míst – tak jdeme na to! Všechny fotky jsou nasbírané z období let 2012-2018. Je tak dost pravděpodobné, že nějaké budovy úplně chybí.

Pokud máte více času, nemusíte tolik spěchat a můžete si rozdělit všechny aktivity do více dnů. Já svoje výpravy většinou začínám na Waterloo station, což je v podstatě hned v centru a pěšky už se odtamtud dostanete kamkoliv. Hned u Waterloo je Národní divadlo a London Eye. Vstup na London Eye vás vyjde na 27 liber nebo si můžete trošku připlatit a užít si ještě další atrakce. Pokud si zakoupíte London Eye + další atrakci (Sea Life aquarium, Madame Tussauds muzeum voskových figurín, Shrek’s adventure nebo vstup do Londýnského žaláře) vyjde vás to na 40 liber, pokud lístky koupíte online. Pokud chcete London Eye + dvě atrakce vyjde to na 50 liber. Všechny možnosti máte tady: https://www.londoneye.com/.

Já jsem zatím vyzkoušela London Eye, Sea Life a Madame Tussauds. Všechny tyto atrakce jsem si užila, ale podruhé bych pravděpodobně už nešla do Madame Tussauds. 

Když přejdete přes most Westminster, tak se před vámi tyčí Big Ben a hned vedle něj je parlament. Když jdete od Big Benu rovně, podél plotu, najdete před sebou náměstí se sochami známých a důležitých osobností jako například Winston Churchill, Nelson Mandela nebo Mahatma Gandhi. Hned u náměstí můžete po levé straně vidět kostel sv. Markéty a pokud půjdete o kousek dál, objevíte Westminsterské opatství – které je známé pro královské svatby nebo korunovace. Když se pak vydáte na opačnou stranu, objevíte 10 Downing Street, což je adresa, kde momentálně pobývá premiér UK, Boris Johnson.

Pokud budete dál pokračovat po ulici Parliament, dostanete se na Trafalgarské náměstí. Můžete ale zhruba v půli cesty odbočit vlevo a projít přes Horse Guards (určitě poznáte, kde zabočit, protože u brány je strážný na koni). Touto cestou byste pak došli k the Mall, což je hlavní třída, která vás zavede rovnou k Buckinghamskému paláci. Na druhé straně je tato ulice zakončena tzv. Admiralty Arch (vítězný oblouk). Pamatuji si, když jsme s kamarádkou sledovaly svatbu Williama a Kate a říkaly si, jak je Buckinghamský palác děsně velký a kolik lidí se jich tam vměstná na jeden balkon – ve skutečnosti se vůbec nejeví tak obrovský jako v televizi. Před palácem můžete obdivovat památník královny Viktorie. A také se tam docela často koná střídání stráží. Koukněte na časy a data: https://changing-guard.com/dates-buckingham-palace.html.

Pokud si prvně chcete zajít na Trafalgarské náměstí, bude tam na vás čekat Národní galerie, Nelsonův sloup, Canada House Gallery (otevřená od 11 – 17:45) nebo Národní galerie portrétů. Většinou před Národní galerií někdo tančí nebo zpívá, takže se rozhodně nebudete nudit. Národní galerie je otevřená denně od 10 – 18 a vstup je zdarma.

Ve městě je také docela dost parků. Doporučuji navštívit tyto parky: Hyde Park (fontána na památku princezny Diany), Kensington Gardens (Kensingtonský palác), Primrose Hill, Greenwich Park St James’ Park (ten je u Buckinghamského paláce). Můj nejoblíbenější je zaručeně Primrose Hill. Máte tam krásný výhled na Londýn a pokud se vám poštěstí možná narazíte i na nějakou celebritu, které žijí poblíž parku. 

OXFORD STREET, PICADILLY CIRCUS, LEICESTER SQUARE, CHINATOWN, COVENT GARDEN

Za návštěvu určitě stojí i nákupní ulice – Oxford Street. Známé místo je také Picadilly Circus se všemi světelnými obrazovkami, Leicester Square, kde se konají velké filmové premiéry. Kousek od Leicester Square je brána do Chinatown, což je místo, které také stojí za návštěvu. Určitě se tam skvěle najíte. Pokud chcete vyrazit do centra večer, tak určitě zkuste klub Picadilly Institute na Picadilly Circus. 

HARRY POTTER! 

Londýn je známý tím, že se dost pojí s Harry Potterem a pro fanoušky Harryho by určitě neměla tato místa chybět na jejich bucket listu. Jedno z nich je: Kings’ Cross stanice s nástupištěm 9 3/4 a obchodem HP. Pokud ale chcete něco extra, kupte si lístek do studia Harryho Pottera v Leavesdenu. Byla to úplně nejúžasnější věc, co jsem zažila, spojená s Harry Potterem a těším se až tam jednou vezmu svého přítele. Brečela jsem a smála se zároveň a jak říká moje sestra: “Tohle je sen každého kouzelníka!” 

Můžete si koupit lístky v Londýně přes https://www.goldentours.com/warner-bros-harry-potter-studio-tour-london a zaplatíte za lístek i za dopravu zhruba 2600,- Kč a nebo se můžete dopravit po vlastní ose a koupit si lístky online tady: https://www.wbstudiotour.co.uk/tickets. Kupujte s předstihem a vyjde vás jeden lístek pro dospělého na 1200,- Kč.

Líbí se mi hodně i Covent Garden, je to místo plné obchodů i kaváren, v létě je vyzdobené květinami a je to perfektní místo na fotky – tip pro instagram posty. 

TOWER BRIDGE, TOWER OF LONDON, SHARD

Když řeknete Londýn, většině lidí se hned vybaví Tower Bridge – nejznámější most vůbec (pokud tedy vynecháme ty americké). Některým pak i například Tower of London nebo Shard, což je nejvyšší budova Velké Británie a čtvrtá v Evropě. Když vystoupíte na stanici London Bridge, hned nám vámi je v podstatě postaven Shard. Můžete vyjet nahoru a prohlédnout si Londýn z výšky. S London Pass byste měli tento zážitek zdarma, jinak je to na dospělého 30.95 liber, pokud lístek kupujete ještě ten den. 21.50 liber pokud ho zakoupíte dopředu, třeba s 14-denním předstihem. 

Nebo můžete navštívit Tower Bridge za 9.80 – mají tam cool prosklenou podlahu. https://towerbridge.recreatex.be/Products/Overview Normálně bych se prošla kolem radnice, což je budova ve tvaru vajíčka – dejme tomu – u Tower Bridge, pak bych přešla přes Tower Bridge, obhlédla Tower a vrátila se zpátky. Tento rok jsem se ale vydala podél řeky až ke katedrále svatého Pavla a musím říct, že tahle procházka stála za to. Po cestě můžete narazit na terasu pro veřejnost a vyfotit si Tower Bridge bez návalu lidí – a to se vyplatí. 

Zmínila jsem Tower, což je komplex, který sloužil jako vězení. Dnes vás tam nezavřou ani nepopraví, ale dříve tam přicházelo o život dost lidí a mezi nimi i například Anna Boleynová. Mají otevřeno od úterý do soboty (9:00 – 17:30) a od neděle do pondělí (10:00 – 17:30). Lístek koupíte za 22.70 liber a v Toweru najdete například Britské korunovační klenoty. https://www.hrp.org.uk/tower-of-london/visit/tickets-and-prices/#gs.J_BS3Jg

MOST MILLENIUM, TATE MODERN, KATEDRÁLA SVATÉHO PAVLA, GLOBE

Most Millenium je určitě něco pro fandy Harryho Pottera (jo, to je ten most ze šestého dílu). Moc se mi líbí design mostu i výhled, který z mostu máte. Na jedné straně Katedrála sv. Pavla, na druhé straně Tate Modern – galerie moderního umění – a světoznámé divadlo Globe. Začneme galerií – otevřeno je od neděle do čtvrtka (10:00 – 18:00) a od pátku do soboty (10:00 – 22:00) – nějaké výstavy jsou zdarma. 

Katedrála sv. Pavla je obrovská budova, jedna z nejkrásnějších v Londýně, navržená Christopherem Wrenem. Tohle je místo, kde se brali princ Charles a princezna Diana. Lístek za dospěláka vyjde na 18 liber a v ceně lístku máte vstup do krypty, na vrchol katedrály, odkud si můžete prohlédnout Londýn nebo si můžete prohlédnout výstavu vyloženě o této katedrále a pochopit tak celý její příběh. Tohle určitě není všechno, koukněte na jejich stránky: https://www.stpauls.co.uk/visit.

U Tate Modern stojí Globe – ano, ten Shakespearův Globe. Můžete se podívat, co zrovna hrají: http://www.shakespearesglobe.com/your-visit. Pravděpodobně jim nebudete rozumět ani slovo, ale určitě je to neskutečný zážitek!

Národní muzeum, Národní knihovna

Za šest let, co navštěvuji Londýn, jsem se také zašla podívat do Britské národní knihovny a muzea. Moc se mi líbily obě tyto instituce a řekla bych, že je fajn se tam alespoň jednou za život podívat. Knihovna i muzeum jsou obrovské a muzeum znáte z filmu Noc v muzeu. To mi přijde vždycky skvělé, když stojíte na nějakém místě, kde se natáčeli filmy a pak si u koukání na ten film, můžete říct, že jste tam byli. Stejné pocity mívám i v Greenwich, tam je těch filmů o poznání víc. V Britské národní knihovně jsem viděla třeba Kerouacův rukopis a je šílené, že to napsal a vy si na tu jeho práci můžete sáhnout – no, po pravdě nemůžete, ale nejde odolat. #busted

Britské muzeum je otevřeno denně od 10:00 do 17:30 a vstup je zdarma. To je další z věcí, které na Londýně, i Anglii obecně, miluji. Všechny tyto vzdělávací instituce jsou vesměs zdarma. http://www.britishmuseum.org/

V knihovně je hodně různých výstav a prohlídek: https://www.bl.uk/events?eventsubtype=tour.

GREENWICH 

  • park
  • univerzita
  • observatoř
  • nultý poledník
  • O2 Arena
  • Emirates lanovka

Rok jsem žila pět minut od Greenwich parku a Greenwich je tak moje nejoblíbenější oblast Londýna. Do centra je to něco přes čtvrt hodinu vlakem a je to o dost klidnější část tohoto velkoměsta.

Největší místo zabírá Greenwich park – tam najdete Královskou Greenwichskou observatoř, kterou stejně jako Katedrálu sv. Pavla, navrhl Christopher Wren. Lístek seženete online za 13.50 liber. (https://www.rmg.co.uk/royal-observatory) V parku se nachází také základní poledník, který je označen laserem od roku 1999. Pod parkem se nachází Greenwichská univerzita, v jejímž kampuse se natáčelo dost filmů: Králova řeč, Bídníci, Královna, Vévodkyně, Gulliverovy cesty a Thor. Kousek od parku je pak i loď Cutty Sark – neboli Královna oceánů – je to jeden z posledních čajových kliprů a dnes se na ni můžete podívat, jak zvenku tak zevnitř. Lístek si můžete koupit samostatně pouze pro Cutty Sark za 12.50 liber online. (https://www.rmg.co.uk/cutty-sark)

Pak stojí za zmínku určitě i O2 Arena, kde se koná velké množství koncertů. U Areny je lanovka Emirates, která vás přenese přes řeku a můžete se poohlédnout po Londýně zase z jiné perspektivy. Lístek tam i zpět stojí 10.70 liber. http://www.emiratesairline.co.uk/tickets-information/

You may also like

Leave a Comment