Macbeth / Jo Nesbø

by Lucc

Tuhle knihu jsem si dlouho chtěla přečíst. Zaprvé mě zajímalo, jak se Nesbo vypořádá s aplikováním Shakespeara do jeho příběhu a také je to Nesbo – to je pro mě #musthave. Vzhledem k tomu, že je písmo docela malé, líbí se mi dost i rozsah knihy. Není to totiž jedna z těch knih, kterou si koupíte za nemalou částku a myslíte si, že čtením strávíte alespoň dva dny, ne-li týden a ono ne. Klasicky 539 stran za 399,-.

Nesbova kniha Macbeth je založená na příběhu policisty Macbetha, který sice není Shakespearův skotský král, ale v tom, čeho jsou oba schopni, by si mohli podat ruce. Příběh je zasazen do moderní doby a je plný chtíče po moci, nenávisti, lásky a smrti. Macbeth je velmi rozporuplná postava, která zatoužila po moci a kterou nakonec díky několika vraždám – přátel i nepřátel, nevinných i vinných – získává. Po jeho boku stojí Lady, úspěšná majitelka kasina Inverness, která moc dobře ví, co Macbethovi našeptat do ouška, aby jak ona, tak on dosáhli svého.

I když celý příběh celkově působí dobře, je minimálně dobře promyšlený a pěkně propojený s originálem, Macbeth mě v mnohém zklamal. Nevím, jestli je to tím, že mi tak moc chybí Harry Hole nebo je tato kniha psaná úplně jinak, než bych od Nesba předpokládala, a proto mi nijak zvlášť nesedí. Trošku mi to připomíná to, když jsem četla pokračování Milénia Stiega Larssona. David Lagercrantz se sice statečně zhostil role jeho následovníka, ale chtě nechtě to prostě nebyl a není Larsson.

Pokud by mě mělo přesvědčit prvních padesát stran, tak bych dál pravděpodobně nečetla. Vzhledem k tomu, že je to ale Nesbo a já se chtěla dozvědět, co se v knize stane, četla jsem dál. Zhruba od strany 60 se konečně příběh trochu podobá tomu originálnímu Macbethovi a čtenář se dozvídá trošku víc o postavách a jejich osudech. Bohužel to není kniha, kterou bych vyloženě nechtěla odložit a nemohla se od ní odtrhnout. Něco mi na této knize nesedí a po celou dobu čtení jsem měla pocit, že nečtu Nesba ale nějaký historický román, kterému nemůžu přijít na chuť.  

Kniha Macbeth je na začátku příliš popisná a dělalo mi docela problém se do příběhu pořádně dostal a zorientovat se v tom, co se vlastně děje. Příběh je hodně táhlý, místy i dost předvídatelný a stručně a výstižně – není to můj šálek kávy. Kniha zaručeně zaujala nápadem, líbí se mi propojení se Shakespearem, ale mezi mé oblíbence rozhodně nepatří.

Photo by Matt Riches on Unsplash

You may also like

Leave a Comment