Dům / Simon Lelic

by Lucc

V rámci týdne četby jsem si taky do školy jednu knížku donesla, abych nebyla pozadu a jen tak nekoukala, jak všichni okolo mě čtou. Vybrala jsem si knihu The House/Dům, protože bych se k ní pravděpodobně jinak nedostala. Poslední dobou mám hrozný čtecí útlum a nějak se ne a ne k nějaké knížce přemluvit.

Autor této knihy je pro mě novým objevem, nikdy jsem jeho jméno neslyšela, ale knížka mě zaujala obalem a hned jsem si jí v charity shopu v Chichesteru musela koupit, protože za libru – no nekup to. Upřímně, kdybych jí celý týden ve škole neměla a nerozhodla se, že jí fakt dočtu, tak bych jí asi po pár stránkách odložila. Nakonec jsem ale ráda, že jsem se dobrala do konce a zjistila, co se vlastně stalo a proč tomu tak bylo.

Na začátku příběhu nás autor seznámí s hlavními postavami: Jack a Sydney. Je to normální pár (alespoň zpočátku se to tak čtenáři jeví), který hledá bydlení a chce se postavit na vlastní nohy a žít si svůj vysněný život. Nejsou na tom finančně úplně bídně, ale také to není extra výhra. Když se jim podaří získat dům, který zcela jasně překračoval jejich možnosti, mají pocit, že konečně mohou začít znovu. Sydney neměla úplně jednoduché dětství a touží po tom, že její život bude vypadat jinak, a i ona bude jiná.

Nechci prozrazovat úplně celou zápletku, protože to byste knížku vlastně vůbec nemuseli brát do ruky, ale minimálně ta dějová linie je zajímavá. Kniha se mi četla dobře, na rozdíl od Bryndzy totiž Lelic nevyužívá tolik popisný jazyk a celkově mi přijde, že je prostě jednodušší číst Lelica. V knize se střídají pohledy na příběh, takže vidíme jednu situaci očima Jacka i Sydney a to celému příběhu dodává spád a celkově velmi vhodně vyplňuje mezery, které by čtenář mohl v příběhu vidět.

Kdybych si měla knihu přečíst znovu, pravděpodobně to neudělám. Docela dobrý děj, ale co se týče konce, není to prostě úplně můj šálek kávy. Celkově to na mě působí takovým zvláštním dojmem. V ději jsem se občas ztratila, protože člověk nevěděl, jestli je v minulosti nebo v přítomnosti a linky Jack a Sydney se občas dost zvláštně prolínaly. Každému se líbí něco, ale Lelic by si v mé knihovně čestné místo nezasloužil. 

SPOILER

Sydney se seznámí s Elsie, což je mladá holka, které očividně v životě chybí kamarádka a nějaký vzor. Sydney postupem času zjistí, že mají leccos společného, protože Elsie je týraná jejím otcem, a to samé se kdysi dělo Sydney. Téměř ke konci příběhu se stane vražda, a to před domem Jacka a Sydney. Samozřejmě vina padne na Jacka a ten musí do vazby. Zpočátku na něj všechno úplně jasně ukazuje, ale i vyšetřovatelé tomu ne a ne uvěřit. Nakonec se zjistí, že toho muže zabila Sydney a to ne jinak hezky. Ono se asi nedá zabít hezky, že? Každopádně 17x někoho bodnout a svalit vinu na přítele, to chce kuráž, ale jistý je, že na Syd čeká peklo.

Jackovi všechno došlo už předtím, než mu o činu Sydney řekli vyšetřovatelé. A on se zcela nelogicky zastal své přítelkyně a žili tak šťastně do konce věků. Jako nevím jak vy, ale už se vidím, jak si dál bez problémů žiju v jednom domě s člověkem, který se nebál zabít člověka, a to ještě takhle brutálně. Láska je láska, ale tohle je na mě moc.

Do toho jsem ještě úplně vynechala linku s jejím otcem, který jí v mládí týral a nakonec zjistí, že on jim pořídil dům a narafičil tam různé objekty z dětství, aby jí tím vrátil do starých časů. No, nutno podotknout, že se teda holčička tátovi náramně povedla. Besties forever.

You may also like

Leave a Comment