TOP 20 seriálů

by Lucc

Aneb seriály, co prostě musíš vidět!

Miluju koukání na seriály a myslím, že v tom nejsem sama. Už jako menší jsem ujížděla na seriálech a hned po škole spěchala k televizi, abych mohla kouknout na další díl. Teď to teda vyznívá jako bych neměla nic jiného na práci, ale tak to samozřejmě nebylo. V televizi dávali hodně seriálů, ale mě chytly hlavně tyhle: Smallville, Roswell, Buffy (Přemožitelka upírů), Černý anděl, Kachorra, Gilmorova děvčata a Sedmé nebe.

Dost mě potěšilo, když vyšly další čtyři díly Gilmorek. Upřímně se ale musím přiznat k tomu, že si nepamatuju ze seriálu skoro nic, tak maximálně jména hlavních tří postav. Takže když se nějací mega fanoušci baví o tom, kdo je lepší, jestli Dean nebo nějaká jiná postava, netuším, o kom se vlastně baví.

Když se nad tím vlastně tak zamyslím, tak snad ani není žádný seriál, který bych znala nazpaměť a byla schopná citovat útržky z jednotlivých dílů.

Seriály si většinou pouštím jako kulisu a dělám u toho další věci. Většinou jsem si dělala přípravy do školy nebo se učila, a teď se snažím věnovat Tedymu nebo uklízet. Momentálně je na trhu asi milion seriálů a hromada z nich stojí za prd. Tak jsem si řekla, že dám zase dohromady pár seriálů, které jsem zhlédla a přijdou mi super. Třeba se inspirujete a taky u seriálů pár hodin prosedíte.

Nový level samozřejmě všemu dal Netflix a další online platformy. V podstatě nemusíte na počítač nebo televizi ani sáhnout a Netflix vám pouští jeden díl za druhým. To má samozřejmě i své nevýhody. Dost často se totiž radši přemluvíte k tomu, že si pustíte ještě jeden díl – ale fakt poslední – a nejdete spát (čehož pak dost litujete).

Ale abych se konečně dostala k těm seriálům. Mám toho nakoukaného opravdu dost, takže podle toho ten seznam taky bude vypadat. Seriály nejsou za sebou podle oblíbenosti, spíš jak se mi zrovna vybavily.

  1. Přátelé / Friends // 10 řad – zaručeně nejpopulárnější seriál na světě, který si svou popularitu drží už od počátku vysílání. Momentálně se na Přátelé můžete podívat na Netflixu, ale po novém roce má být převelen na HBO. Nikdy jsem nepatřila mezi lidi, co znají všechny zápletky z Přátel, ví kdo s kým chodil, co vtipnýho se v tom či onom díle událo. Ale díky Netflixu jsem se teď do Přátel zamilovala a koukám na ně od začátku.

Zajímalo by mě jestli je tady někdo, kdo je fakt nikdy neviděl a třeba ani neví, jak se hlavní hrdinové jmenují. Já jsem pár dílů jsem viděla, když jsem byla mladší, ale přijde mi, že vesměs dávali v televizi pořád ty samé. Konečně tak mám možnost zjistit, jak se vlastně dali Rachel s Rossem dohromady, jak se do sebe zakoukali Monica s Chandlerem a jak crazy dokážou být Phoebe s Joeym. Seriál je fakt hrozně vtipný (hlavně praštěná Phoebe tomu dodává šťávu). A boží zpráva na konec: chystá se pokračování!

2. Super drbna / Gossip Girl // 6 řad – jestli na něčem dost ujíždím, tak je to Gossip girl. Všechny díly mám zkouknuté už třikrát. První tři série mám na DVD (díky Áďo) a další se vždycky daly někde sehnat. Gossip girl je seriál o teenagerech, kteří si žijí ve své sociální bublině, přičemž ti bohatší nechtějí mezi sebe pustit ty chudší a naopak. Hlavními hrdinkami celého příběhu jsou Serena a Blair, celý děj se odehrává v New Yorku, hlavně na Manhattanu a v Brooklynu.

Hned v prvním díle jsou postavy trošku víc popsané a vy zjistíte, že se na síti objevil nový portál: Gossip girl. Tahle super appka umožňuje sledovat, kde se jaká osoba newyorské smetánky nachází a co dělá. Hlavně se tam ale dozvídáte dost pikantní drby právě o Sereně a Blair, později i o Chuckovi (Wow!), Nateovi a Danovi.

Tenhle seriál je pro změnu plný vztahových zápletek, drog, sexu, alkoholu a lásky. Jako samozřejmě, když si člověk představí, že by se fakt něco takového dělo, tak si to vlastně ani dost dobře představit nejde, ale je to skvělá odreagovávačka. Jestli fakt šestnáctiletí a bohatí takhle jedou v drogách a všude jim prodají alkohol, tak jsem asi dost naivka a mám nasazené růžové brýle.

Dana můžete znát ze seriálu: You. Chuck hrál v Chalet girl. Serena je manželkou Ryana Reynolds a Blair si vzala představitele Setha ze seriálu OC California.

3. Jak jsem poznal vaši matku / How I Met Your Mother // 9 řad– seriál trošku kopírující Přátelé, ale stejně boží a děsně vtipný. Můžete sledovat životy party přátel, kteří si rozhodně mají co říct. Opět nejsem jednou z těch, co by vytahovali z rukávu hlášky Barneyho, ale tenhle seriál si nejde nezamilovat. V podstatě jde, o to, že Ted vypráví, jak poznal matku svých dětí a oni (stejně jako my) se každým dílem přibližují blíž a blíž k tomu, kdo z toho příběhu vlastně jejich matka je. Hlavní postavy jsou: právník Marshall, učitelka Lily, televizní reportérka Robin a zmiňovaní Ted s Barneym.

4. O.C. California // 4 řady – tohle je zrovna seriál, který dávali v televizi, když jsem byla mladší a každý znal Ryana, Setha, Summer a Marissu. Zrovna tenhle rok (2019) jsem se zase koukala na všechny řady a přišel Ondra a začal říkat, co se v tom určitým díle stane. Takže očividně ani kluci si tenhle seriál neodepřeli. Nebo v tom má možná prsty jeho starší ségra, která asi ovládala program.

Každopádně O.C. California je seriál, který se překvapivě odehrává ve slunné Californii, kde je každý hubený, veselý a opálený. Všechno začíná tím, že právník Sandy Cohen si domů přivede kluka, který se pokusil ukrást se svým bráchou auto a nechtěl ho nechat ve vězení. Sandyho syn Seth tak konečně získává přítele a Ryan fungující rodinu. Ne, že by teda všechno od začátku klapalo, jak má. Seriál by asi nebyl kompletní, kdyby ho nekomplikovaly holky. V tomhle případě: Summer a Marissa.

5. You // 1 řada (zatím, druhá vyjde v prosinci 2019) – tenhle seriál dávají na Netflixu a zatím je venku jenom jedna řada, ale už teď se děsně těším na tu další. You není úplně pro každého. Místy je totiž docela brutální a vlastně celkově celé to téma není úplně příjemný. Celý příběh je založený na tom, že se Joe zamiluje do Beck, ale není to taková ta běžná láska, kdy se postupně seznamujete, každý den si píšete a tak nějak zjišťujete, jestli by to mohlo klapat. Joe na to jde trošku jinak. Vyhlídne si Beck a vypadá to, že by si mohli rozumět. To by se ale z Joeho nemohl stát posedlý stalker, který jí chce dostat za každou cenu. Co všechno pro to udělá, si musíte zjistit sami. Nic hezkýho to teda nebude. Kdo by to byl řekl, že se z hodnýho Dana stane tahle potvora. Ale doporučuji všemi deseti!

6. Orange Is the New Black // 7 řad – seriál, který nám nabízí pohled do americké ženské věznice. Tam se potkávají ženy různého etnika, sexuální orientace a také stupně brutality jejich činů. Tvoří se tam různé tábory, které se navzájem nenávidí a nováčkem v tomhle babinci teda fakt být nechcete. Piper ale bohužel tohle štěstí nemá a za finanční podvody si opravdu jde do tohohle pekla sednout. Je to úplně normální holka, která byla zvyklá na jistý komfort a teď je na cele s další ženou, musí vykonávat potřebu na veřejnosti, bát se ve sprše, aby jí náhodou někdo nezabil nebo neznásilnil a to nejenom vězeňkyně, ale i přítomní bachaři. Příběh Piper je s postupem sérií čím dál komplikovanější a celá její osobnost se i vlivem pobytu ve věznici mění. Tvůrci ale dávají prostor i dalším postavám a vy se tak dozvídáte jejich životní příběhy a můžete posoudit, jestli si vlastně to vězení vůbec zaslouží.

7. Stranger Things // 3 řady – seznam by rozhodně nebyl kompletní bez tohohle blockbusteru. Seriál je zasazen do 80. let minulého století a odehrává se v městečku Hawkins v Indianě, USA. Poprvé jsem se o seriálu dozvěděla na Instagramu, protože byl najednou celý feed plný holohlavé holky a já si říkala, co to má být. Odolávala jsem dost dlouho. První sérii jsem začala až když vyšla druhá řada, což vlastně bylo dost příjemný, protože nemusíte čekat rok na tu další. Tak jsem si aspoň počkala na třetí a teď čekám na čtvrtou. Asi byste si po první řadě řekli, co tam jako budou ještě řešit, že se vlastně všechno nějak dořešilo. Ale opak je pravdou. Další a další série jsou skvělý a určitě stojí za to. U některých seriálů se občas stane, že ty další série stojí za nic, ale v tomhle případě se určitě jedná o výjimku.

Příběh je postaven na tom, že z ničeho nic zmizí v noci jeden mladý kluk, Will. Pátrá po něm policie, kamarádi, jeho máma a brácha jsou z toho úplně mimo. Mezitím se v lese objeví dost zvláštně vyhlížející holka, El. To by bylo aby spolu tyhle dvě dějové linky nesouvisely. Seriál je určitě musthave pro všechny milovníky sci-fi, ale zaručeně nadchne i ostatní. Další podrobnosti prozrazovat nebudu, abyste se sami mohli postupně dozvědět, co potkalo Willa, Mikea, Dustina, Lucase, Nancy, Stevea a El.

8. Once Upon a Time // 7 řad – seriál má sice 7 řad, ale za nejlepší bych určitě označila ty první dvě. Pak už se to hrozně natahovalo a zahrnovaly se tam příběhy, které mě osobně teda nijak zvlášť neuhranuly. Tohle je přesně ten seriál, který by měl vidět každý, kdo miluje pohádky a vyrostl na Disneyovkách. Once Upon a Time je totiž seriál, který skloubil různé pohádkové postavy dohromady a vytváří úplně nový příběh. Takže se setkáme třeba se Sněhurkou, princem nebo zlou královnou. Tyhle postavy se najednou objeví v reálném světě a vůbec se navzájem neznají, ztratily paměť. Jestli se to někdy někomu povede napravit si opět musíte nastudovat sami. Je to boží!

9. Hry o trůny / Game of Thrones // 8 řad – asi není nutno představovat. Máme za sebou právě velké finále tohohle seriálu, což je plus pro všechny, kteří nemají rádi čekání. Hry o trůny stojí za to. Hodně lidí na seriál nadává, protože je plný sexu a násilí, a pak jsou lidi, kteří se na to právě kvůli tomu kouknou. Smutný příběh je, že se vám vždycky nějaká postava začne líbit a v dalším díle nebo sérii, tahle postava umře (a ne zrovna pěkně).

Nejdůležitější rodinou jsou Starkové, kolem kterých se celý příběh točí. Nemají zrovna jednoduchý život a pár z nich umře dost hroznou smrtí. To se vám nebude pravděpodobně úplně zamlouvat a budete chtít (stejně jako zbytek rodiny) pomstu. A věřte tomu, že seriál je pomstou přímo nabitý. Určitě se i zasmějete, o tom žádná. Primárně to bude ale spíš o tom, kdo koho zabil, chce zabít a bohužel nezabil.

10. Arrow / 8 řad – Hlavním hrdinou seriálu je Oliver Queen, který je bohatý floutek, který se v životě tedy opravdu nijak netrápí. Jednoho dne se ale jeho život obrátí vzhůru nohama. Na nějaký čas zmizí a někteří už ho pohřbívají. On se ale k radosti své mamky a sestry They nakonec vrací a v seriálu je docela detailně popsáno, co se mu vlastně stalo.

Oliver se stává starostou města, protože si ho lidi velmi oblíbili a vypadá to, že se za ten čas, co byl pryč, hodně změnil. Vyspěl. Ve Starling City, což je město, které by měl jako starosta opečovávat, se dějí různé kriminální činy (což je normální snad pro každé město). Starling City by se mohlo zbavit policistů, protože se na scéně objevuje tzv. Arrow, který zakrytý maskou, každou noc pracuje na tom, aby si zlo nepřišlo na své. Je to takový moderní Robin Hood. Kdo se skrývá pod maskou? A kam se Oliver tehdy poděl?

Za zhlédnutí určitě stojí první tři řady, pak už je to opět až moc rozpitvané a zbytečně se to natahuje. Můžete to ale posoudit sami.

11. The Flash // 6 řad – Flash je seriál dost podobný Arrow. Dokonce jsou tyhle seriály i propojené, což je další věc, kterou miluju (právě skrze Arrow jsem objevila Flash). Flash je zase sci-fi seriál, ve kterém se díky urychlovači částic spustí obrovská bouře a pár desítek lidí je obdařeno nadpřirozenými schopnostmi. Někdo to využije ke konání dobra a někdo se naopak kloní spíš na stranu zla.

Jedním z těchto “postižených” lidí se stává i Barry Allen, kterého během bouře zasáhne blesk a on upadne do kóma. Po měsících se probudí a zjistí, že je nejrychlejším člověkem na světě. Nemusel by s touto informací nic dělat, kdyby nechtěl. Mohl by si hezky ukrást miliony v bance a žít si úžasný život, kdekoliv na světě. Mohl by se v mžiku podívat kamkoliv. Barry se ale rozhodne, že tuhle svoji novou schopnost využije k tomu, aby svět zbavil právě těch nadpřirozených bytostí, které svoje schopnosti využívají špatně.

Kromě boje se zlem se Barry musí vypořádat s neopětovanou láskou, ztrátou blízké osoby a spoustou dalších situací. Pusť se do toho!

12. Kravaťáci / Suits // 9 řad – vždycky jsem chtěla být právničkou, než mě to v Anglii přešlo. A tohle je přesně ten seriál, který ukazuje právnické prostředí a pokud budete sledovat v angličtině, naučíte se různé právní termíny, což mi přišlo skvělý. Na úplném začátku seriálu se střetnou dvě hlavní postavy: abnormálně chytrý Mike Ross a abnormálně dobrý právník Harvey Specter. Harvey hledá k sobě do firmy nějakou posilu ve stejném hotelu, kde se Mike zrovna pokouší utéct policistům s kufříkem plným trávy. Osud tomu chtěl a Harvey ho přijímá do firmy i přesto, že Mike nevystudoval právnickou fakultu. Čím Ho Mike tak dostal a proč kvůli tomu přehlédl tak důležitý detail jako dokončené vzdělání?

Pokud vás neláká právničina, tak by vás mohl nalákat Harvey Specter, protože to je opravdu kus. V seriálu taky hraje Meghan Markle. Takže pokud chcete vidět manželku prince Harryho v trošku jiné scenérii než je Buckinghamský palác, máte příležitost.

13. The Big Bang Theory // 12 řad – divila bych se kdyby tady někdo neznal postavu Sheldona. Sheldon je neskutečně inteligentní vědec, který není úplně schopen fungovat v normálním světě mimo laboratoř. Můžeme vidět, jak se snaží navazovat vztahy a moc mu to nejde. I tak si ale našel skvělé kamarády v Leonardovi, Penny, Howardovi a Rajeshovi. Na scéně se později objevuje Amy a trvá to celou věčnost než se Sheldonovi podaří s ní nějak normálně fungovat. Amy je neskutečně trpělivá, protože to, co musí podstoupit za těch 12 řad, to by v reálu žádná ženská (vlastně spíš chlap) nepřežily.

Každý si v seriálu najde to svoje, protože se tam řeší vztahy, ale taky se tam dozvíte docela dost o různých fyzikálních věcech. Pobavíte se, odreagujete a všech dvanáct řad se dá opravdu zkouknout, což u nějakých seriálů opravdu nejde.

14. Riverdale // 4 řady – Riverdale je momentálně asi jeden z nejpopulárnějších seriálů. Opět jde o skupinku teenagerů, jejichž životy se jeví jako normální, ale tak tomu rozhodně není. Hned na začátku se řeší vražda jednoho ze studentů, což celým městem dost otřese. Betty, Veronica, Archie a Jughead jsou kamarádi, které byste fakt chtěli mít. Umí táhnout za jeden provaz a pomoct si navzájem, když je potřeba.

Seriál je hlavně o vztazích mezi hlavními postavami, ale sem tam se stane nějaká vražda nebo nastane problém, který se musí řešit a většinou je u toho právě tahle čtyřka. Nechci prozrazovat moc, ale už první díl by vás měl docela slušně navnadit na ty další.

15. Narcos // 3 řady – Narcos měl docela solidní promo, takže se o něm dozvěděla spousta lidí. Pokud si trošku ulítáváte na seriálech o drogách a drogových kartelech, tak tenhle seriál postavený na životě Pabla Escobara, je jasná volba. Kdo je Pablo Escobar asi opět víme všichni, ale jaký byl jeho život, jak se ke drogám dostal a jak se mu povedlo se takhle “vypracovat”, to ví už málokdo.

Stejně jako se reálně v kartelech objevuje násilí, tak je ho Narcos přímo plný. Ono to ale k seriálům tohohle typu prostě patří. Určitě musíte seriál sledovat ve španělském originále, to stojí za to. Vždycky je lepší to vidět v originále, dabing prostě nikdy nebude ono.

16. Money Heist / La Casa de Papel // 3 řady – čas od času vtipkuju, že bychom měli vykrást banku, abychom mohli procestovat svět a koupit si, co chceme. V Money Heist, ale tenhle vtip proměnili v realitu a povedlo se jim ukrást 2, 4 miliardy eur. To je hodně peněz. Hodně! Seriál ukazuje, jak skupina lupičů připravuje celou operaci. Tedy oni spíš poslouchají, co jim říká tzv. Profesor. Jeho plán je neskutečný. Naplánoval všechno hrozně detailně.

Ale i nejlepší plán má své mouchy a může se stát, že něco nepůjde tak, jak jsme to plánovali. Velkou roli tady hraje i lidský faktor, na který se Profesor spoléhal. A jako ve všech seriálech, si neodpustili i nějakou tu romantickou zápletku. Většina herců pak hraje i v seriálu Elite (ten je taky boží, ale nevešel se mi do top 20). Oba seriály zase sledujte ve španělštině, má to super vibe.

17. Quantico // 3 řady – Quantico je instituce, kde se připravují na svoji práci agenti FBI. Celý seriál je hlavně o tom, jak to tam funguje, co musí všechno agenti podniknout a taky se tam řeší pár případů, aby studenti věděli, do čeho vlastně jdou. Má se za to, že tam jsou fakt špičky, nejchytřejší a nejlepší z nejlepších. Po 11. září se v Americe hodně řeší národní bezpečnost a dává se tak důraz i na to, kdo tuhle funkci vykonává.

Hlavní hrdinku Alex hraje Priyanka Chopra, manželka Nicka Jonase. Úplně jsem si jí zamilovala, protože báječně hraje a hlavně hrozně hezky vypadá. Nemá to v Quanticu vůbec jednoduché. Zvlášť když se dozví, že mezi studenty se pravděpodobně nachází terorista, který stál za hrozným útokem, z kterého byla podezřelá ona sama. Pokud máte rádi takové ty policejní a detektivní seriály, tak se vám Quantico určitě bude líbit.

18. Černobyl // 1 řada / 5 dílů – opravdu krátký seriál, který ale má tolik co říct. Něco málo o tom, co se stalo v Černobylu známe, ale seriál trošku víc odkrývá, co se vlastně událo. Docela hustě jsou vylíčené následky působení radiace na člověka (je to fakt hnus). Taky úplně suprově dokázali nastínit atmosféru té doby. I herecké obsazení se jim fakt povedlo.

Seriál teď odstartoval boom, kdy se každý snažil o této katastrofě nastudovat něco trošku víc a pokud vás zajímají takové tipy seriálů, nebudete litovat. Hlavně když se vám nebude tenhle styl líbit, tak se prostě nemusíte dívat dál. Ale pět dílů se dá zvládnout raz dva a opravdu, opravdu, opravdu budete nadšení.

Je šílené, co všechno bylo utajeno a jakému nebezpečí lidé z elektrárny i političtí představitelé vystavili nejenom svoje lidi, ale v podstatě celý svět.

19. Teen Wolf // 6 řad – hrozně dlouho jsem se odhodlávala podívat se na tenhle seriál. Už první díl je totiž docela síla a já jsem prostě děsnej posera. Hlavní hrdina Scott je v noci pokousán vlkodlakem a taky se jedním stane. Zpočátku tomu samozřejmě nevěří a dost se směje, když mu jeho kamarád Styles popisuje příznaky. Styles je mimochodem nejvíc cute herec. Hrál i v trilogii Labyrint: Útěk a je to moje platonická láska (teda, když zrovna nemá vousy).

Ale zpátky k seriálu. Scott se stane vlkodlakem a to už samo o sobě není skvělý zjištění. Jemu se to ale docela hodí, protože zčistajasna má obrovskou sílu a skvěle vidí, což se mu při hraní softballu hodí. Jenže ve městě jsou taky lovci vlkodlaků a to už pro Scotta a další vlkodlaky tak moc pozitivní není. Scott se taky zamiluje do Allison a zjistí dost nepříjemnou věc, která jim bude komplikovat život. Pokud ale vydržíte do závěrečné řady, nakonec se všechno v dobré obrátí.

20. NCIS // 17 řad – a celou sérii uzavírá Námořní vyšetřovací služba, což je zaručeně seriál s nejvíce díly (pokud teda nepočítám Ulici, kterou taky sleduju). NCIS je instituce, která vyšetřuje kriminální činnost v námořnictvu. A zločinů se děje asi fakt hodně, když to vyšlo na tolik dílů. Mezi NCIS agenty se vystřídá hodně lidí, ale mezi stálice patří Leroy Jethro Gibbs (šéf), Abigail, Tim a Anthony. Společně objasní snad každý případ, který jim přijde pod ruce.

Mně se líbí hlavně poslední řady ze současnosti, ale každý máme jiný vkus. Taky je tady spousta krve a mrtvol, ale to si u těchto seriálů prostě nemůžou odpustit. Řeší se zase i vztahy, což má spousta lidí rádo a v seriálech to vyhledává. A hlavně jak je těch dílů tolik, tak víc poznáváte jednotlivé postavy a to mě baví.

Samozřejmě existuje dalších minimálně deset seriálů, které se mi líbí, ale dvacet by prozatím mohlo stačit. Snad vás nějaký seriál zaujme a pustíte si ho. Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jaký seriál se vám líbí nejvíc a proč, popřípadě i jestli jste si z mého seznamu nějaký vybrali.

Seriálů, které jsem viděla a mám ráda je víc. Tady máte takový menší bonus:

  • Young and Hungry,
  • The Bold Type,
  • Fosters,
  • Younger,
  • Pretty Little Liars.

zdroje obrázků: Google obrázky (Netflix, IMDb, Den of Geek, Prime Video, Sick Critic, Dubbing Wikia)

You may also like

Leave a Comment