Budapešť

by Lucc

Pokud se někdy budete chystat do Maďarska, určitě nesmíte zapomenout na jejich hlavní město – Budapešť. Na mém seznamu nejoblíbenějších měst v Evropě je na druhém místě s Kodaní, hned po Londýně. 

Dříve byla Budapešť rozdělena do dvou měst: Buda a Pest. Nyní se tato města spojila a tvoří dvě části hlavního města, které dělí řeka Dunaj. My jsme navštívili Budapešť v roce 2016 a měli jsme na to tři dny. Může se zdát, že za tři dny nic nestihnete, ale zvládli jsme toho docela dost a viděli jsme krásná místa. Čti dál a dozvíš se, kde hledat bydlení, jak se do Budapešti dostat a přidávám i 3-denní plán výletu.

UBYTOVÁNÍ

Řekla bych, že nejjednodušší způsob, jak najít levné ubytování docela dobré kvality, je server Airbnb. Samozřejmě můžete porovnat ceny ještě s booking.com nebo trivago, to už nechám na vás. Za nás vyhrálo Airbnb, které nám nabídlo ubytování na ulici Király téměř v centru. Zaplatili jsme 22 800 HUF, což vychází zhruba na 1822,- Kč. Za dvě noci pro tři lidi docela kvalitní cena. Určitě najdete levnější i dražší variantu a je jen na vás, co si vyberete. Hlavní je se nebát. Airbnb vám v případě, že dojde k nějakému problému a vás nikdo neubytuje nebo ubytování neodpovídá inzerátu, vrátí peníze a dá se s nimi opravdu dobře komunikovat. 

CESTOVÁNÍ

Existuje dost způsobů, jak se do Budapešti dostat. Můžete vyrazit autem, vlakem, autobusem nebo letadlem. My jsme si vybrali vlak, protože si užíváme, když si můžeme celou cestu číst a cena taky vycházelo suprově. Cesta vlakem z Brna nás vyšla na 9800 HUF – cca 800,- Kč / za zpáteční lístek. 

Stejně tak jako v ostatních hlavních městech v Evropě, máte možnost si koupit tzv. travel card nebo Budapest card. V Budapešti máte možnost koupit travel kartu na 24, 48 nebo 72 hodin. Za kartu na 72 hodin byste dali 4150 HUF / 320,- Kč. https://bkk.hu/en/budapest-72-hour-travel-card/ Záleží na tom, jak moc chcete po Budapešti cestovat. Nejlepší je namyslet, kam se chcete podívat, kolik dní tím zhruba strávíte a pak vybrat tip karty podle toho.

Nebo můžete sáhnout po Budapest kartě, která vás na 72 hodin vyjde na 44 euro / 1120,- Kč. Pro jistotu koukněte na jejich stránky, v případě, že by se podmínky změnily. Kartu můžete objednat tady: http://budapestcards.com/

3-denní PLÁN

Náš třídenní výlet byl dost hektický a plný, ale i tak jsme zvládli navštívit hlavní památky a vykoupat se ve dvou lázních. Náš výlet začínal sobotou. 

SOBOTA

Dorazili jsme na vlakové nádraží Keleti. Dávejte si pozor hlavně na cestě zpátky, abyste dorazili na správné vlakové nádraží. Mají tam dvě a my jsme shodou okolností i po dlouhém plánování stejně dojeli na to druhé a pak museli rychle hledat nejrychlejší cestu přes celé město. Poučte se z našeho bloudění. Po příjezdu jsme se vydali hned na ubytování a vzhledem k tomu, že nebyl čas ztrácet čas, rozhodli jsme se jít prozkoumat město. 

První místo, kam jsme se jeli podívat bylo Hosok tere neboli Náměstí hrdinů a lázně Széchenyi. Bylo to tam docela značně přeplněné, ale i tak jsme si to parádně užili. Mají 15 vnitřních a 3 venkovní lázně. Cena lístku se odvíjí od toho, v jaký den týdne přijdete. O víkendech a prázdninách je lístek dražší: zhruba 410,- Kč / v pracovních dnech pak přibližně 390,- Kč. Mají i vícero tipů lístků, tak koukněte na jejich stránky a vyberte si: http://szechenyispabaths.com/. Abyste se dostali k těmto lázním, stačí když projdete přes městský park od Náměstí hrdinů. Po pravé straně spatříte hrad Vajdahunyad, který vypadá jako Bradavice. Takže samozřejmě pro nás Potterheads to bylo jedno z nejúžasnějších míst. V tomto parku můžete pak také najít ZOO, ale na to pro nás nezbyl čas. Vy ho ale mít můžete. http://www.zoobudapest.com/en

NEDĚLE

V neděli jsme navštívili většinu míst, co jsem měla v plánu. Náš den jsme započali úžasnou snídaní a poté jsme jeli na Margitsziget neboli Markétin ostrov, který se nachází na severu Budapešti. Je to nádherný park a hlavně nás zaujalo, že tam mají dlouhou trať pro běžce. Upřímně, byla bych tam každý den, i když nejsem fanda běhání. Můžete se koukat na řeku a užívat si krásu města. V parku na nás čekala i fontánová show a kdybyste chtěli, můžete si půjčit kola a celý park si projet. 

Pak jsme měli v plánu Parlament. Wow! Opravdu neskutečná stavba, která byla dokončena až roku 1904. U této budovy je také socha Imre Nagyho, kterého by každý, kdo má alespoň trochu zájem o maďarskou historii, měl znát. Schválně hledejte události okolo roku 1956 a maďarské revoluce. Když jdete dál podél řeky, ocitnete se před Maďarskou Akademií věd

Pokud máte dost času a chcete si město projít po svých, není v tom žádný problém. Máte ale možnost cestovat metrem, tak proč ho čas od času nevyužít. Když nasednete do 3 a vystoupíte na Arány János Utca, uvidíte Baziliku svatého Štěpána. Je obrovská a můžete se jít podívat dovnitř. Kousek od baziliky je Národní Opera, stačí vystoupit na zastávce opera metro linky 1. 

Následně je opět na vás jestli se necháte dovézt metrem nebo půjdete po svých. Pokud nasednete na 2 a dojedete na zastávku Astoria, můžete se kouknout na synagogu. Je to opět neskutečně vysoká budova a pokud budete chtít, můžete se podívat dovnitř. Vedle synagogy je pak i chrám. 

Potom, co si užijete Pest, můžete se vydat do části Buda. První budova, kterou nesmíte minout – a pravděpodobně to snad ani není možné – je Matyášův chrám. Je to nádherný kostel s úžasně barevnou střechou. Hned vedle kostela je pak Rybářská bašta, což je snad nejkrásnější místo v Budapešti. Vypadá jako z pohádky!

Vydali jsme se i do paláce a upřímně jsme všichni byli z Budapešti nadšení. Ta architektura! 

PONDĚLÍ

Poslední den našeho výletu jsme se vydali do ulice Váci, která je vyhlášená tím, že tam najdete neskutečné množství obchodů a restaurací. Podívali jsme se také na Gellértův vrch, kde stojí Socha Svobody. Tato socha připomíná osvobození Maďarska od nacismu po druhé světové válce. Měří neskutečných 14 metrů. Z tohoto místa máte opravdu neskutečný výhled na celou Budapešť! Jestli je nějaké místo, kam byste měli jít, tak určitě toto. 

Vedle vrchu máte hotel Géllert a Gellértovi lázně. Tyto lázně jsme také navštívili a nelitovali jsme ani minutu. Dokonce bych řekla, že byli lepší než ty Széchenyi. Můžete se opalovat, koupat v bazénech, zajít do sauny. Otevřeno je každý den od šesti do osmi hodin. Lístek za dospělého v pracovních dnech stojí okolo 450,- Kč. Opět připomínám, že se ceny mohou lišit a nabízí různé možnosti, tak koukněte na jejich stránky: http://www.gellertbath.com.

Také jejich mosty jsou opravdu fenomenální. Je jich tam hodně: Markétin, Řetězový, Bílý, Zelený. Řetězový most mi hodně připomněl Brooklyn Bridge z NYC.  

CO JEŠTĚ?

Za tři dny se nedá stihnout všechno. Tedy možná ano, ale to bychom si museli odpustit to relaxování v lázních. Tady máte seznam míst, kam byste se mohli ještě podívat. Stačí je zadat do vyhledávače.

  1. Liberty Square,
  2. House of Hungarian Art Noveau,
  3. Bronze Shoes on the Danube Promenade,
  4. Vigado Concert Hall,
  5. Statue of the Little Princess,
  6. Inner City Parish Church,
  7. Market Hall.

You may also like

Leave a Comment