5 skvělých nápadů pro budoucí rodiče

by Lucc

Pokud již jste v očekávání nebo v budoucnu plánujete být (nebo se k tomu schyluje u vašich kamarádů), určitě neváhejte a dejte se do čtení. V tomto článku vám představím pět skvělých tipů na zpestření těhotenství a rodičovství, které prostě musíte vyzkoušet. Zaručuji vám, že si užijete spoustu zábavy a hlavně budete mít úžasné vzpomínky na dobu před miminkem a s ním.

BUDEME RODIČE!

Úplně první tip, který tady mám, nemusí být vhodný pro všechny. Já jsem po tom, ale vždycky toužila, takže jsme do toho šli. Každý z nás má v dnešní době chytrý telefon s kamerou, takže by to neměl být problém pro nikoho, ale chápu, že někdo to prostě nemusí. O co tedy jde?

Natočte si vaše blízké, když jim říkáte vaši velkou novinu. Asi to nebudou přehnaně výskající reakce jako byste našli ve videích Američanů, ale budete mít navždy zaznamenané, co kdo řekl a jak se tvářil. I když na reakce mý ségry a rodičů (aka mamky hahaha a taťky doprdele pojedete) teda nezapomenu nikdy. Na to se opět můžete podívat ve videu.

Vždycky se to dá nějak nenápadně vymyslet. Chtěla jsem tady uvést příklad, jak to udělat, ale ten si šetřím na druhé těhotenství, tak to nechám na vás. Každopádně opět jde vyhledat nápady na Youtube a rozhodně nebudete litovat!

A taky mi přijde úžasné, když si dáte tu práci a vymyslíte nějaké odhalení vašeho těhotenství i pro vašeho partnera. Přišlo mi skvělý, že to vlastně vím sama a mám šanci něco pro Ondru nachystat a on to vůbec nečeká. Ta jeho reakce byla priceless. Každopádně příště musím vymyslet nějaký lehčí hlavolam. Můžete koupit dětské oblečení, vymyslet nějakou šifru nebo někam schovat těhotenský test. Hrozně se mi líbí, že do konce života mám památku na to, jak se Ondra tvářil, jak šokovaně vypadal, ale jak byl přitom šťastný. A taky plánuju příště natočit i sebe, protože to mi taky zpětně vlastně přijde škoda, že svojí reakci nemám.

GENDER REVEAL PARTY

Aneb párty, na které se dozvíte, společně se všemi vašimi blízkými, co čekáte za pohlaví. Tyhle párty jsou typické především pro Američany, ale já jsem asi tak posedlá Youtube videi, že jsem to chtěla šíleně taky. Nakonec jsem do toho ukecala i Ondru a pak už stačilo se jen vrhnout do příprav. Jak u nás Gender reveal probíhala se můžete podívat ve videu.

Nápadů na to, jak to celé provést je velká spousta. Někdo si nechá upéct dort a pak při rozkrojení podle barvy polevy zjistí, co očekávají. Někdo praská balónek a vyletí z něj papírky v modré nebo růžové barvě. Někdo používá světlice. My jsme celou akci svěřili do rukou mé sestry, která připravila těchto úkolů/výzev hned několik. Praskali jsme balónky plné barvy, využili jsme piňatu, z krabice vyletěli balónky určité barvy. Všichni s námi společně procházeli všechna stanoviště a počítali, kolik bodů má holka a kluk. Nakonec to překvapivě vyšlo na kluka, ale to už víte.

Asi vás možná napadne otázka, jestli jsme to už věděli nebo kdo to řekl ségře. Paní doktorce jsem řekla, že pohlaví znát nechceme, ale ať nám ho dá do obálky. Tu jsem pak poslala sestře a ta všechno nachystala a byla tak jediná na světě (teda když vynecháme všechny doktory), která to věděla.

Úžasné na této párty je, že si tam pozvete všechny vaše blízké a ještě před narozením miminka máte takovou hezkou příležitost tuhle vaši novou životní etapu oslavit. Taky vás všichni přinesou dárky a vzhledem k tomu, že nevědí, co čekáte, většinou donesou věci v neutrálních barvách, což je báječný, protože pak můžete věci použít, jak pro holky, tak kluky. Organizačně náročné to docela je, ale nám to za to stálo. Sice je to jak se svatbou a v podstatě se s nikým moc nepobavíte, ale celkově mi přišlo, že se lidi bavili a jak k tomu byli třeba občas skeptičtí, tak to nakonec bylo docela zábavný. Takže za nás doporučujeme!

VIDEO PROMĚNA

Zpětně moc lituju, že jsem si netočila každý týden nebo alespoň sem tam video s bříškem. Na fotkách taky vidíte, jak se vaše tělo mění, ale není to takové jako na videu. Tam můžete víc ukázat, jak se cítíte, můžete to k tomu třeba do záznamu i říct. Lépe si pak člověk ty stavy a spoustu věcí vybaví. Opět inspirace je na internetu velká spousta. Mně se třeba líbí teď aktuální video od Jitky Nováčkové, ale na Youtube je takových videí hodně. V podstatě stačí jen kamera, nahodit plavky nebo nějaké oblečení (ideálně něco, co vám bude na začátku i na konci těhotenství) a můžete začít.

Samozřejmě jsou úžasné i fotky s proměnou vašeho těla. My jsme třeba fotili fotky s různým ovocem podle velikosti Tedíka.

Ke konci těhotenství se také fotí fotky s profesionálním fotografem a to mi přišlo úžasný! Byl u toho i Ondra a máme spolu nádherné fotky. Nestálo to majlant a je to památka na vždycky. Fotila nás Verča Kovačková, tak doporučuji dál!

ALBUM PRVNÍ ROK a VZPOMÍNKOVÁ KNIHA

Další úžasný tip vás taky nebude téměř nic stát. Pouze musíte investovat do alba a vyvolání fotek. Už před narozením Tedíka jsem si koupila album (https://www.brushpen.cz/album-bez-kapes-30×30/?variantId=3557&gclid=CjwKCAiAm-2BBhANEiwAe7eyFAVtJ_rgDI-JarPdTdS7XKonV7cAUEpWetz1RJDMTo6n8xKRIFCTTxoCVeIQAvD_BwE) a zaznamenávala do něj svojí proměnu. Pak jsem každý měsíc vkládala fotky Tedíka a psala k tomu poznámky s tím, jaké dělá pokroky, kde jsme byli, s kým se potkal, co viděl. No, co si budem, za ten první rok toho moc nebylo (aka corona) a druhý rok na tom nebude o nic líp, každopádně vy to třeba vychytáte lépe. Celé album jsme vyloženě věnovali prvnímu roku Tedíka a snažili se na fotkách vždycky zaznamenat nějaké milníky.

Krásně pak vidíte, jak se dítě v tom prvním roce mění. Přijde mi, že pak už ten rozdíl není tak markantní jako právě v tom prvním roce. A jsem moc ráda, že jsem se do toho pustila. Určitě doporučuji fotky objednávat každý měsíc a hned vlepit, když se toho nakupí moc, je to pak zbytečně složitý a na hromadu věcí už si vůbec nevzpomenete.

Album můžete dotvořit pomocí různých fixek nebo nálepek, pásek. Já jsem hodně využívala především razítka z Tigeru. Určitě budete taky potřebovat foto růžky. Věřte mi, s izolepou to vypadá strašně.

Taky doporučuji koupit vzpomínkovou knížku, kde můžete vyplňovat různé údaje. Třeba jak dítě roste, jak se mění jejich barva očí, jak jim rostly zoubky nebo na jakých očkováních jste byli. Je toho tam samozřejmě ještě víc, ale tohle mě napadá jako první. Doporučila bych, abyste se na tenhle typ knížek podívali v knihkupectvích, ale bůhví, kdy to půjde. My máme tuhle a jsme spokojení.

Převážně jsme všechny fotky lepili do alba a knihu využívali spíš k zapisování. Různá prvenství jsem si pak zapisovala ještě do diáře na sedm let od Leny Brauner. Takže tam mám třeba data, kdy jsme oznamovali různým lidem, že jsem těhotná nebo kdy jsem cítila pohyby a taky tam mám pro Tedíka například to, kdy ochutnal poprvé pizzu, stoupnul si nebo řekl první slovo. Ale víte jak, já jsem na tohle expert, odmala jsem s psala deník a nějak se nemůžu ubránit tomu si všechno zaznamenávat a fotit a tak. Třeba se mezi vámi najde stejný freak a teď se konečně můžete vyřádit.

NAROZENINOVÉ INTERVIEW

Tahle záležitost nás v tom pravém slova smyslu teprve čeká, protože Tedík zatím nemluví dostatečně na to, aby mi něco pořádného řekl, ale těším se až to přijde. Narozeninové interview neboli rozhovor je v podstatě taková forma zpovídání vašeho dítěte, které děláte každý rok na jeho narozeniny. Sestavíte si seznam otázek a pak se ptáte pořád stejně a vidíte, jak se celkově mění názory, priority a oblíbenci vašeho dítěte. Tenhle rok začínám i s videi se mnou a s Ondrou.

Takhle vypadá naše interview. Vytvářela jsem si to v Canvě a otázky dávala dohromady hlavně s pomocí Pinterestu. Pokud byste případně měli zájem využít moji předlohu, dávám vám sem i odkaz ke stažení.

Opět to není časově nijak náročná aktivita, ale v budoucnu bude krásné si to všechno číst a koukat se, jak jste se měnili. Mimo jiné budete mít také zaznamenané, jak dítě vypadalo v určité narozeniny. Můžete spolu s ním natočit i sebe, jak je zpovídáte.

BONUS: DOPISY MÉMU DÍTĚTI

Jako bonus uvádím ještě dopisy dítěti, kdy si buď sami sepíšete za každý rok nějaký dopis určený vašemu dítěti, kde sepíšete, co jste zažili, jak se třeba ten rok posunul nebo si můžete koupit vyloženě set dopisů od Bloque. https://shop.bloque.pro/zapisniky/dopisy-memu-diteti/ V osmnácti pak můžete dětem dopisy dát a oni se dozví, jaké to bylo, když jste se dozvěděli, že ho čekáte, když se narodil, když řekl první slovo a tak dál. Jako takhle, nikdo vám nezaručí, že si to vaše dítě bude chtít jednou přečíst, ale snaha se cení. Minimálně si pak můžete počíst vy, co se vám tehdy honilo hlavou.

Osobně asi při dalším dítěti budu volit jinou variantu a sepíšu si dopisy dle sebe. Myslela jsem si totiž, že vyloženě přijde osmnáct dopisních papírů a obálek a já pak napíšu dopis za každý rok. Obálek je ale myslím jen třináct a jsou rozdělené podle milníků třeba právě vstup do školky, školy, puberta a tak.

Ale co určitě využiju je tenhle deníček na dětské hlášky. https://shop.bloque.pro/zapisniky/detske-hlasky/ Jsem si jistá, že jich Tedík bude mít spoustu a s mojí pamětí to musím mít někde zapsané, protože jinak to bude navždy zapomenuto.

Doufám, že jsem vám teď nabídla inspiraci, kterou jste hledali a v budoucnu vám přijde vhod. Být rodičem je to nejúžasnější, co se nám v životě povedlo. Není to vždycky růžový, ale o tom to je.

Máte se na co těšit. Mějte se krásně!

foto: Unsplash a soukromý archiv

You may also like

Leave a Comment