Miluju animáky!

by Lucc

Zbožňuju animáky a nestydím se za to. Teda když sedíme s Ondrou v kině plným dětí a jejich rodičů, a my jsme tam pomalu jediní dva dospělí bez dětských parťáků, tak to je dost vtipný. Už jsme si na to ale zvykli, a navíc teď s Teddym nás to taky čeká. Jsem zvědavá, kdo bude víc nadšený. Jestli my nebo on.

Upřímně moc nechápu, že se najde někdo, kdo animáky moc nemusí. Já na ně koukám ráda a opakovaně. Nevadí mi to jako při hraných filmech, který si většinou pustím jednou a stačilo. Vzhledem k tomu, že jsem jich viděla opravdu hodně, chtěla jsem vám doporučit pár známých a nějaké neznámé tituly. Protože v dnešní době, když si chce člověk něco pustit a má Netflix, HBO nebo hledá na internetu, tak stráví pomalu víc času tím hledáním filmu než koukáním na něj.

Kdo má animované filmy rád, tak pravděpodobně už viděl Shreka, Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Příběh hraček nebo Dobu ledovou. Hodně koukám na nové animáky, takže mi nějaké filmy utekly a čas od času to doháním. Třeba Kráska a zvíře nebo Lady a Tramp jsou filmy, které se ke mně dostaly až teď.

Když jsem byla menší, tak jsem měla ráda hlavně Lvího krále a Malou mořskou vílu. Ale bez ostychu přiznávám, že si je klidně pustím i dneska. Taky mě moc bavily animovaný seriály, co pouštěli v televizi, než jsem šla do školy nebo po ní: Tom a Jerry, Phineas a Ferb, Kačer Donald, Pokémoni, Scooby-Doo a Rychlá rota (Taky vám hned hraje v hlavě ta jejich znělka? – Chi, Chi, Chi, Chip a Dale zákon hájí, …).

Vůbec se mi nelíbí filmy od Tima Burtona a obecně moc nemám ráda takový ty zvláštní animace, na které nejsem zvyklá. Takže určitě uvítám nějaké vaše tipy, ale Tima Burtona fakt ne. Ale Ondra (jakožto fanoušek Burtona a zvláštních animáků) doporučuje: Cuketka, Ukradené Vánoce a Kubo a kouzelný meč.

A teď už se pojďme vrhnout na moje oblíbence. První tři jsou seřazeny podle oblíbenosti, pak už jsem to za sebe dávala spíš podle toho, jak mě to napadlo. A taky jsem se snažila o seznam 20-ti filmů, ale přišlo mi, že bych tam zbytečně cpala něco, co tam nepatří.

  1. KLAUS

Zaručeně nejlepší animovaný film všech dob je podle mě Klaus. Vlastně nejenom podle mě, na ČSFD má 90% a Ondra si taky myslí, že je skvělý a my se zase tak často na filmech neshodneme. Už jsem ho doporučovala ve vánočních filmech, ale musím znovu. Pokud jste ho ještě neviděli, určitě byste měli. O hodně přicházíte. Je to dílo španělských tvůrců a objevila jsem ho na Netflixu během letošních (2019) Vánoc.

Klaus je úžasný příběh o Santovi Klausovi, který tam ale překvapivě neběhá v červené čepici, oděn do červeno-bílé s plnovousem. Vlastně na začátku vůbec nechápete, jestli to vůbec o Santovi bude. Všechno totiž začíná odsouzením bohatého, rozmazleného fracka Jespera na ostrov Smeerensburg, kde má dělat pošťáka.

Ostrov rozhodně není mírumilovným místem a všemu nevládne láska a pohoda. Spíš sousedské hádky, rvačky, nenávist, a hlavně je tam hrozná zima. Aniž by Jesper chtěl (nebo možná právě proto), obrátí celý systém ostrova vzhůru nohama a začnou se dít báječné věci. Na ostrově se přece jenom najdou hodní lidé a pošta začne fungovat. Víc už neprozradím.

2. COCO

Coco musím zaručeně dát hned na druhé místo. Úplně toužím po tom, aby se tady Dušičky slavily stejně jako v Mexiku Día de los Muertos. Je to oslava mrtvých, kdy si každý v Mexiku připomíná své blízké. Mají jejich fotku na oltáři, chodí na hřbitovy a ty jsou krásně ozdobené květinami a celkově to má takovou radostnou atmosféru.

Hlavním hrdinou je kluk Miguel, který rozhodně nechce jít s proudem a rodiče moc neposlouchá, když chtějí, aby se nevěnoval hudbě. Postupně zjistíte, že to má, co dělat s osudem jeho babičky. Miguel ale miluje zpěváka Ernesta de la Cruze a nemůže si odpustit sem tam si něco zabrnkat na kytaru a k tomu si zazpívat.

Nejlepší část příběhu se zaručeně odehrává v Zemi mrtvých, kam se úplnou náhodou dostal a kde ho čekají samá překvapení. Úžasné, roztomilé, barevné, donutí vás to přemýšlet nad smrtí a vzpomenout si na rodinné příslušníky, kteří už tady nejsou. Třeba nějaká Země mrtvých opravdu existuje. Ten systém, který nastavili ve filmu je zajímavý. Pokud si totiž nikdo nevystaví vaši fotku, nemůžete se vrátit a podívat se na vaše blízké. Což vlastně přináší i důležité poselství, že bychom se měli k ostatním chovat pěkně, aby si na nás vzpomněli, prostě aby po nás něco zbylo, něco pozitivního.

3. VZHŮRU DO OBLAK

Třetí místo ode mě získává tento nádherný animák, opět z dílny Pixaru. V tomhle animáku se střetnou příběhy malého osmiletého skauta Russella a 78-letého pana Fredricksena. Pan Fredricksen nemá moc radostný život, protože mu umřela žena a developeři se chtějí zbavit jeho domu, aby tam mohli postavit další obrovský obchodní dům.

On ale není vůbec žádný hlupák, nafoukne tisíce balónků a celý jeho dům vzlétne do oblak. Je z toho nadšený a těší se na dobrodružství, než zjistí, že si s sebou veze dalšího pasažéra, a to právě malého Russella. Společně zažívají spoustu skvělých chvil, ve kterých pan Carl není konečně sám a Russell se dočká dobrodružství, po kterém toužil.

Je to hrozně smutný (hlavně ta část s jeho ženou a jejich cestou životem), ale je to i nabité energií. Je úplně jedno kolik vám je, čas na plnění snů může přijít kdykoliv.

4. MEGAMYSL

Tenhle animák mi přijde hrozně vtipný. Je tam pár scén, které i když si to pustím po milionté, tak se u nich prostě musím smát. Megamysl je jméno hlavního hrdiny, který sice ze začátku není úplně záporákem, ale pak se v roli hlavního padoucha najde a chce dokázat, že mu to jde. Párkrát skončí ve vězení, není to s ním vůbec lehký, a navíc se mu povede ze scény odstranit největšího dobráka: Metromana.

Pak má celé město ve svých rukách a vlastně se mu moc nelíbí, že teď už nemá komu škodit. Odnáší to celé město, které je plné odpadu a celkově moc neprospívá. Megamysl se ale zamiluje, a to ho možná navždycky změní, i osud celého města. Tak co myslíte? Bude z něj nakonec dobrák?

5. KONEČNĚ DOMA

Pravděpodobně nejroztomilejší animák. Dva důležité pojmy: Buvové a Gorgové. Buvové jsou mimozemšťani s chapadly, kterým Gorgové zničili domov, a tak hledají vhodné místo pro život. Zalíbila se jim zrovna naše planeta a snaží se ji samozřejmě zařídit tak, aby se jim líbila. A co se všemi lidmi? Ty prostě vystěhují.

Na zemi ale zůstane Tipy, která přišla o svoji maminku, vůbec netuší, co se děje a za každou cenu jí chce najít. A setkává se s Buvanem O, se kterým i přes počáteční rozpaky nakonec prožije úžasnou cestu za záchranou její maminky. Nakonec se i ukáže, že Gorgové vlastně nemusí nutně být tak zlí.

6. VELKÁ OŘÍŠKOVÁ LOUPEŽ

Jak se tak prodírám všemi animovanými filmy, dochází mi, jak šílený vlastně je, že ve svých skoro 27-mi na něco takového koukám. Je to ale přesně ten typ filmu, který vám spraví náladu a vaše myšlenky odvede daleko od toho našeho (místy uspěchanýho, složitýho) života.

I Velká oříšková loupež je parádní film. Všechno je založené na tom, že se krysa a veverka rozhodnou, že je potřeba udělat zásobu na zimu a chtějí vykrást vozík s oříšky. Tahle akce jim nevyjde, ale za to se jim naskytne ještě lepší příležitost. A to rovnou obchod s oříšky. Jako promyšlený plán typu Money Heist to teda rozhodně není, ale jako snaha byla. V cestě jim stojí jejich spolubydlící z parku, a navíc to s tím obchodem nakonec nebude tak, jak to vypadá.

7. PŘÍBĚH ŽRALOKA

Tohle byl dlouho můj nejoblíbenější film. Aneb jak se z docela zvláštního rybího týpka stane obletovaná celebrita, která si může dovolit, co chce a nevidí to důležité. Chytře využije situace, kdy poblíž místa, kde se nachází, zemře žralok. Oscar je tak pasován na vraha žraloků a všichni ve městě si myslí, že je ochrání, když se žraloci zase vrátí.

A oni se vrátí. Chtějí se mstít. Oscar překvapivě vůbec netuší, jak se jich zbaví a zachrání ho (světě div se) právě žralok. Ve filmu jsou super hlášky, hezky to reflektuje, jak když se člověk najednou dostane výš v sociálním systému, zapomíná občas na lidi, kteří tady pro něj byli, když na tom nebyl tak dobře.

8. BUCHTY A KLOBÁSY

Jako když jsme na tenhle film šli do kina, tak jsem si rozhodně nemyslela, že ho někdy v životě někomu doporučím. Je to šílený animák. Plný sexu, v trošku jiný formě. Ale mě hrozně zaujalo, že tam jídlo žije a vy tak vidíte chudáčky mrkve, jak se kutálí z linky, aby zmizely dřív, než je člověk oloupe nebo nastrouhá.

Jako uznejte sami. To je tak hrozná představa, že rozdělíte rodiny brambor, sníte mámu od brokolice nebo vypijete rozmixovanýho tátu melouna. Když to samozřejmě člověk vezme do detailu, přesně tohle děláme s některými zvířaty. Nevím, jak ostatní, ale mě tento film rozhodně přinutil se nad sebou trochu zamyslet. Ale předpokládám, že všichni normální lidi si ten film užijí prostě proto, že je vtipný, místy dost trapný a je to taková ideální oddechovka. Jako není to přehnaně super film, který by oslnil kritiky, ale přijde mi fajn alespoň ten nápad. No, spíš jenom ten nápad.

9. PAN VČELKA

Tak známý film a já jsem ho viděla poprvé minulý rok. V hlavní roli včela Barry B. Benson, který se nesmířil s tím, jak to ve včelím světě chodí. Včela se narodí a až vyroste, zařadí se do procesu výroby medu. Všichni to berou jako samozřejmou věc. Jedna skupina včel létá pro pyl, druhá skupina ho zpracovává, pak jsou různé včely, které jsou pověřeny administrativou.

Všechno je tak nějak nalinkovaný, žádná svoboda. Prostě od rána do večera v práci, z které nikdo pomalu nemá radost, a hlavně jim to nic nepřináší. Barry vyrazí do světa a zjistí, že med prodávají lidem a že se celkově ke včelám nechováme nijak uctivě. Do toho se seznámí s půvabnou květinářkou a společně spasí svět. Hezký příběh. Opět, kdo si v tom chce najít nějakou hlubší myšlenku, rozhodně ji tam najde.

10. JAK VYCVIČIT DRAKA

Škyťák se narodil veliteli Vikingů a ti jsou známí svou bojechtivostí. Škyťák nepodědil svaly ani chuť vraždit draky, kteří drancují jejich vesnici. Přichází pořád s nějakými vynálezy a všem je k smíchu. Jeho otec z něj nemá radost vůbec, a i přes Škyťákovu nechuť se podrobí tréninku v zabíjení draků. Dozví se informace o různých typech draků a objeví i prázdnou stránku s tzv. Nočním běsem. Tento drak má černou barvu, objeví se z ničeho nic v noci a odnáší si ovce.

Škyťákovi se podaří tohoto draka sestřelit, ale když ho najde bezmocného a svázaného na zemi, nemá sílu na to, aby mu nějak ublížil, natož ho zabil. Osvobodí ho. Bezzubka (jak se drak nakonec jmenuje) ho naštěstí nezabije a společně si k sobě hledají ve filmu cestu.

Nakonec se Škyťákovi povede něco neuvěřitelného a Vikingové přehodnotí svoje názory. Jestli i jeho táta nakonec bude pyšný se dozvíte, až když si film pustíte. Rozhodně nebudete litovat!

I tenhle animák už má víc dílů – tři. A i ty ostatní stojí za to!

11. ZATAŽENO, OBČAS TRAKAŘE

Jaký by to asi bylo, kdyby z nebe padalo naše oblíbené jídlo a stačilo by po ránu vystrčit talíř z okna a padla by tam anglická snídaně, k obědu nějaké dobré těstoviny, jako dezert třeba zmrzlina, dorty. Sami se zkuste zamyslet nad tím, co byste chtěli, aby právě vám padlo na talíř.

No a přesně takový nápad měl Flint Lockwood, ale stejně jako jeho ostatní nápady, to nedopadlo úplně podle představ. Jídlo z nebe padá a lidi se do města sjíždí z různých koutů světa. Problém je v tom, že se situace dost vymkne kontrole a padá čím dál větší jídlo. Všude jsou odpadky, jídlo město ničí a je na čase s tím něco dělat. Jestli se podaří Lockwoodovi situaci vyřešit, uvidíte sami, pokud se na film podíváte. Zkuste taky druhý díl.

12. REBELKA

Příběh ze Skotska, kde se odvážná Merida vzepře svým rodičům a nechce být poslušnou princeznou, která všechno odkývá, provdá se a vzdá se všeho, co má ráda. Právě naopak. Vdávat se nechce. Dělá všechno proto, aby to nevyšlo a její rodiče král Fergus a královna Elinor jsou z toho na zbláznění.

Všechno nakonec dojde tak daleko, že se Merida rozhodne obrátit na čarodějnici, která jí splní její přání. Merida ale absolutně nepromyslela následky své volby a musí se vypořádat s dost nepříjemným efektem, který to má na její rodinu. Co si navařila, to si taky sní. Ale možná se nakonec všichni dočkají happy endu. Kdo ví.

13. RATATOUILLE

Krásný příběh o vaření, s myškou Remym v hlavní roli. Remy vždycky miloval vaření a hrozně obdivuje francouzského šéfkuchaře Auguste Gusteau. Povede se mu něco naprosto nevídaného a objeví se právě v restauraci tohoto šéfkuchaře, který ale bohužel umřel. V restauraci začíná jako uklízeč mladý kluk Linguini a povede se mu rozlít polévku. Ve snaze situaci zachránit, nahází do hrnce všechno možné, a právě v tom okamžiku se na scéně objeví Remy a pustí se do kouzlení.

Uvaří úžasnou polévku a pak s Linguinim vytvoří skvělý tým, který vaří všemožné dobroty. Kritici začínají restauraci zase chválit, vrací se jí její sláva. Ale Remy je krysa a ty nemají v restauraci co dělat. Takže když se na to přijde, je z toho dost nepříjemností. Myslíte, že nakonec přece jenom bude Remy vařit?

14. TAJNÝ ŽIVOT MAZLÍČKŮ

Nad tímhle jsem přemýšlela už několikrát. Teda napadne mě to vždycky spíš v souvislosti s hračkama (a to řeší Toy Story), ale zvířata by taky mohli žít úplně jiné životy, než jak se nám zdá, když jsme s nimi. Můžou se navzájem navštěvovat, dorozumí se. A o tom je vlastně celý tento animák.

Takže v něm nakoukneme domů k pár domácím mazlíčkům, kteří se rozhodně nenudí, když nejsme doma. Dost to v tom zvířecím světě žije a koukat na to, co zvířata dělají, pobaví nejenom páníčky některých z nich, ale snad i všechny ostatní. V hlavní roli pes Max, který kolem sebe má řádku zajímavých přátel.

Celá zápletka filmu tkví v tom, že jeho majitelka Katie si jednoho dne přivede domů dalšího psa a Max se cítí odstrčený a nováčka Barona vůbec ale vůbec nemá v lásce. Je to film z roku 2016 a vyšel i druhý díl. Jednička mi ale přijde lepší. Můžete ostatně posoudit sami.

15. ZOOTROPOLIS: MĚSTO ZVÍŘAT

Skvělá zvířecí detektivka, ve které hlavní roli ztvární roztomilá králičice (je to vůbec slovo?!) Judy Hopkavá. Málokdo věří, že by mohla být policistkou. Nechápou to její rodiče a s podporou se nesetká ani v policejní akademii.

Díky své píli vyřeší případ, se kterým detektivové v Zootropolis bojují a je super vidět celou její cestu, a to, jak jí postupně dochází, co se vlastně stalo. Po boku má lišáka Nicka Wilda, který i přesto, že je lišák, vlastně není tak špatný. Nejvtipnější scéna je s lenochodama na úřadě. Vzpomeňte si na mě, až se budete koukat. To je boží! Tento film vyšel v roce 2016 a od té doby jsme ho sami i s dětma viděli minimálně šestkrát.

16. NA VLÁSKU

Příběh Lociky převedený do filmu. Tak by se asi dal shrnout tento příběh. Locika je princezna, kterou jako malinkou ukradnou ze zámku. Musí žít zavřená ve věži s její „matkou“ a asi jako každý člověk v pubertě chce vyrazit do světa a zažít nějaké dobrodružství. Její „matka“ to ale absolutně odmítá a nechce jí nikam pustit. Je to možná proto, že právě díky Locice a jejím kouzelným vlasům, může být stále mladá.

Locika ve filmu zažije spoustu dobrodružství, a dočká se toho známého „a žili spolu šťastně až do smrti“. Než se ale k něčemu takovému dostane, trvá to docela dlouho a bez frajírka Flynna by to nejspíš nikdy nedopadlo.

17. HOTEL TRANSYLVÁNIE

Co se stane, když do monster hotelu, který vede všemi obávaný Drákula, přijede člověk? Drákula má navíc nádhernou dceru Mavis, která se překvapivě právě do tohohle lidského chlapíka zamiluje. A to je přesně to, co Drákula nechtěl, protože se děsí dne, kdy Mavis vyletí z hnízda a už jí nebude mít tak pod kontrolou. Navíc Drákula s lidmi nemá vůbec dobré zkušenosti a chce před nimi svoji Mavis ochránit.

Vtipný, skvělý příběh, který musí nadchnout každého. Venku jsou už tři díly. Osobně mám nejradši jedničku, dvojka je taky super, ale trojce nemůžu přijít na chuť. Už je to zbytečně moc komplikované.

A vy mi, prosím, dejte vědět do komentářů nebo na Instagram, jaký animák byste doporučili vy mně.

You may also like

Leave a Comment