Čas na dobrý skutek

by Lucc

Vánoce jsou pro většinu z nás období, kdy se snažíme dělat něco hezkého pro druhé. Taky nám dochází, že ne každý má to štěstí v životě, že mu bylo přáno a má všeho dostatek. Tedíkovi teď na jeho první Vánoce nebudou ani tři měsíce. Tak jsme se rozhodli, že radši místo kupování dárků, z kterých nic mít nebude, přispějeme na nějaký projekt.

Možností je opravdu hodně a mě napadlo, že se s vámi o ně podělím a třeba budete mít někdy možnost a chuť přispět taky. Tady je pět projektů, které podle mě stojí za to. Dobrým skutkem může být i hromada jiných věcí a určitě byste je měli dělat po celý rok, nejenom na Vánoce.

První projekt, který bych chtěla představit je KRABICE OD BOT. Tento projekt pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické. V podstatě jde o to, že děti darují dárky dětem. Pokud máte děti nebo sourozence mohli byste se zapojit. Určitě mají nějaké hračky, se kterými si už nehrají a jsou v dost dobrém stavu na to, aby se vyhodily. Můžete vzít obyčejnou krabici, do ní dát pěkné hračky, které by mohly udělat radost a můžete ji donést na sběrné místo. Důležité je specifikovat věk a pohlaví dítěte, kterému by se dárky mohly líbit. Hračky pak dostanou děti, které jsou ze sociálně slabších rodin a nemůžou si je dovolit. Většinou tato jednorázová předvánoční akce probíhá v období od 25. 11. do 8. 12. a k dispozici je 115 sběrných míst. Na jejich stránkách najdete i tipy na to, co vlastně dětem zabalit nebo můžete přispět online.

Podrobnější informace najdete tady: https://www.krabiceodbot.cz/ a můžete kouknout na reportáž ČT:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000101114/video/732967?fbclid=IwAR1d3mGFirBAf3E2EAx4N7meyp1b7anlv17FjzuiYP1JVBe8jm4xkQDniyg .

Druhý projekt, který mi přijde super jsou JEŽÍŠKOVA VNOUČATA. Také je to vánoční akce, která v České republice probíhá od roku 2016. Stejně tak jako se v rámci Krabice od bot lidé snaží potěšit děti, v tomto projektu se zaměřují na seniory. Hodně starších lidí, kteří žijí v pečovatelských domech už nemají rodinu a nikoho kdo by je navštěvoval nebo je na Vánoce obdaroval. V rámci tohoto projektu můžete seniorům splnit jejich přání v podobě hmotného dárku nebo zážitku. Možností je opravdu hodně, ale musíte se zapojit rychle, protože ta levnější přání jsou okamžitě splněná. Některá přání jsou dražší, ale spousta z nich jsou opravdu vyloženě drobnosti, na které má spousta z nás (kdybychom si občas něco odpustili – ale musíte jednat rychle). Také je samozřejmě možné se třeba na nějaké přání složit s kamarády nebo se členy rodiny.

Opět podrobnější informace můžete hledat tady: www.jeziskovavnoucata.cz .

Třetí projekt je nadace DOBRÝ ANDĚL. Tato nadace se zaměřuje na rodiny, ve kterých maminka, táta nebo dítě trpí nějakým závažným onemocněním. Dobrým andělem se může stát každý a všechny vaše darované peníze budou vyplaceny rodině, která to potřebuje. Na webových stránkách Dobrého anděla budete mít svůj účet a budete se moct podívat, komu jste pomohli, případně i přečíst, čím si ta daná rodina prochází. V tomto případě se nejedná o jednorázovou akci, ale je možné přispívat po celý rok. Upřímně je hrozné kolik rodin se díky vážné nemoci ocitne ve finanční nouzi a neví, jak z toho. Přijde mi hrozně důležité, aby takové nadace existovaly a měly by se podporovat, protože člověk nikdy neví, kdy bude pomoc potřebovat on sám. Příběhy některých rodin si můžete přečíst na Andělském blogu na jejich webovkách.

Pro podrobnější informace: https://www.dobryandel.cz/ .

Předposlední projekt se jmenuje NOCLEŽENKA. Darujete 100,- Kč a díky vám bude jeden člověk bez domova moct přespat v noclehárně Armády spásy, dostane polévku s pečivem a nějaký teplý nápoj, může se umýt, prohlédne ho zdravotnický personál a dostane se jim pomoci od sociálních pracovníků. Nejde samozřejmě jenom o to, že jednu noc budou moct strávit v teple, cílem celého projektu je dostat je z ulice. Zajímalo by mě, kolik lidí by zvládlo přečkat noc venku v zimě, když nebudou mít pořádný spacák a oblečení. Já bych to nedala, tím jsem si jistá. A při představě, že jsou lidi, kteří musí tohle absolvovat každou noc, tak je mi hrozně. Stovka není moc, pokud si vyděláváme a může někomu reálně změnit život.

Pro podrobnější informace: https://noclezenka.cz/ .

Poslední projekt, který mi přijde super, je UNICEF. To je ale projekt trošku na jiné úrovni. Spadá pod OSN a je to tzv. Dětský fond OSN. Přispívá na děti, které jsou v nouzi a zprostředkovává jim například pitnou vodu, umožňuje jim vzdělávání a snaží se je chránit před různými nemocemi. UNICEF svou pomoc nabízí dětem především v zemích, které postihla nějaká přírodní nebo válečná katastrofa. Můžete přispívat pravidelně nebo jednorázově. Přispět můžete částkou: 430,-, 655,-, 1222,- nebo 1800,- Kč. Momentálně můžete pomoct například:

– dětem Rohingů (Rohingové jsou muslimové, kteří žijí v převážně budhistické Barmě; problém je, že Barma je považuje za nelegální přistěhovalce z Bangladéše a tam je nechtějí uznat také, takže jsou v podstatě bez země a jsou napadáni a vražděni),

– dětem v Jemenu (válka tam probíhá od roku 2015 a pokud si nastudujete podrobnější informace, není to nic hezkého – což není žádná válka),

– dětem v Bhútánu a spoustě dalších zemích.

Pro podrobnější informace: https://www.unicef.cz/ .

Foto: UnsplashYou may also like

Leave a Comment