Vánoce a Advent, jedno z nejkrásnějších období roku. A to všechno dostává samozřejmě úplně nový rozměr, když jste rodiče. Vy bezdětní každopádně nezoufejte, i pro vás je určený tento článek. Najdete tady tipy na aktivity do aktivního adventního kalendáře, soubory ke stažení. Spousta inspirace!
V roce 2020 už Tedík Vánoce trošku víc vnímal a tak jsme chtěli už trošku najet na tradice, které bychom chtěli dodržovat až bude starší. Vždycky se mi líbilo, když nám moje mamka dělala adventní kalendáře, protože byly jiné než ty čokoládové. Dostávaly jsme třeba ponožky nebo čaje. Na Vánoce 2019 jsem si řekla, že to zkusím ještě trošku jinak a vytvořím aktivní adventní kalendář. Udělala jsem jeden pro nás s Ondrou ještě, když byl Tedík malinký, takže se Tedík ještě nijak extra nezapojil. V roce 2021 už jsme aktivity plnili všichni společně a teď se těšíme na to až s námi bude tohle období prožívat i Olivie.
Já vím, že jsem s tím asi fakt už otravná, ale mně přijde, že Vánoce by neměly být jen o dárcích a že celá ta doba před (celý prosinec, potažmo i listopad) by měla být naplněná láskou, očekáváním, radostí a zážitky s rodinou. Vymyslela jsem dva typy kalendáře. Jeden, kde jsou jasně stanovené aktivity pro daný den a druhý, kdy se můžou lidi rozhodnout, kdy co budou plnit, podle toho jak se jim to nejvíc hodí.
Skvělé na tom je, že celá příprava vůbec netrvá dlouho a užijete si celý prosinec plný super věcí. Mám tady pro vás seznam aktivit, které můžete do kalendáře zahrnout. Já jsem kalendář tvořila pro nás a naše rodiče. Mamka pak okopírovala moji verzi a udělala ji zase pro naše prarodiče. Takže jsme celá rodina jeli trošku aktivnější verzi adventu. Inspiraci jsem hledala na Pinterestu, takže pokud tohle pro vás není dostačující, určitě se podívejte i tam.
V roce 2021 jsem náš adventní kalendář posunula zase na jiný level a upekla jsem ze slaného těsta takové městečko. Domečky jsme s Ondrou pár hodin tvořili, je to dost piplačka. Předpokládám, že je budu muset každý rok znovu slepovat, ale vypadá to moc pěkně a stojí to pár korun, když teda nepočítáte tu dřinu při tvoření. 24 domečků rozložíme na parapet a do každého pak vložím papírek s aktivitou na daný den. Možná to tento rok dáme někam níž, aby to mohl Tedík líp vytahovat. Uvidíme.
Každý rok máme s Ondrou ještě čajové adventní kalendáře. Tento rok jsem koupila English Tea Shop, ale běžně kupuji ze Sonnentoru a dám to do Mikulášského balíčku. Tedík měl minulý rok poprvé čokoládový kalendář. Sháněla jsem kalendář s hořkou čokoládou a sehnala na Megaknihách. Adventní kalendář 70% čokoláda Kalendářů je fakt spousta tipů. My doma jíme jen hořkou čokoládu, takže jsem nechtěla kupovat ty běžné čokoládové kalendáře, kde čokoláda v podstatě ani není ve složení napsaná.
Tento rok máme tedy nachystaný čokoládový kalendář, který bude mít Tedík u naší mamky. Pak máme aktivní kalendář a k tomu ještě přidám na každý den kousek pexeso z Albi (Albi pexeso). S tímhle nápadem přišla moje kamarádka Evča a je super, že je tam přesně 24 kousků, takže na každý den jeden. Pak mám nachystaný i adventní kalendář od Albi, kde by měly být nějaké příběhy. (Adventní kalendář Albi) Tento rok zkoušíme poprvé.
Vzhledem k tomu, že už se Tedík na Ježíška hrozně těší a minulý rok jsme to moc nestíhali, začneme už asi teď v listopadu číst naše knihy: Ježíšek a 24 vánočních příběhů. Jsou tam různé příběhy o Ježíškovi, v těch 24 příbězích jsou to vyloženě spíš biblické příběhy s nějakým poselstvím na každý den. Některé příběhy jsou šílené, že tam třeba řezník zabije děti a tak. V té Ježíškově knížce pak jsou zase příběhy o tom, že když děti ‘zlobí’, tak jim Ježíšek nic nedonese a tak. Takže to tak různě upravujeme a nebo vybíráme, co si přečteme a co třeba vynecháme. Knížky jsou to ale fajn a je super, že máme takhle, co číst a připravujeme se na to, co nás čeká.
To, jak bude váš aktivní kaledář vypadat nechám na vás. Můžete využít třeba větev a obálky, jako jsem to udělala já. Vyrobit si domečky nebo se určitě podívejte na pinterest a zkuste se inspirovat tam. Nějaké mé uložené tipy na kalendáře, aktivity, balení dárků a tak nějak celkově všechno na Vánoce, máte zde: Pinterest Vánoce.
Potřebujete 24 aktivit. Přijde mi, ale skvělé si aktivity vymyslet na celý prosinec. Pak nemá člověk pocit, že to Štědrým dnem skončilo a teď najednou neví, co se životem a padá na nás taková trošku depresivní nálada. Dala jsem dohromady takový list zimních aktivit, ze kterých si můžete vybrat nebo si vyberte z aktivit, které jsem vložila pod tento soubor.
Takže, co můžete v prosinci zažít?
- napsat dopis Ježíškovi
- koulovačka
- uvařit něco speciálního (ideálně něco, co jste ještě nikdy nevařili)
- vyfoťte rodinnou vánoční fotku
- postavte si pevnost
- upečte si cukroví
- Harry Potter maraton
- večeře při svíčkách
- fondue den
- vánoční koupel s bombou do vany
- zahrajte si šarády (pantomimu) – list věcí, co můžete předvádět, mám uvedený pod tímto seznamem
- sledujte film podle výběru …
- sushi den
- pizza den
- den společenských her
- kakao den
- postavit sněhuláka
- výroba pečeného čaje, granoly, svíček
- procházka ve tmě
- vafle k snídani
- upéct vánočku
- dát dohromady vánoční playlist na Spotify
- ozdobit stromeček
- balení dárků
- jít bobovat nebo sáňkovat
- zabalit dárky
- pověsit jmelí a dát si pod ním pusu
- prohlížet a číst si knížky o Vánocích, Adventu
- vyrobit papírové sněhové vločky
- poslouchat vánoční písničky
- upéct sušenky, bábovku nebo nějaký koláč, buchtu
- vyrobit adventní věnec
- darovat hračky nebo oblečení
- ozdobit byt či dům
- čas na punč nebo horký džus/mošt
- užít si sváteční den (lití olova, pouštění lodiček)
- vánoční úklid
- nákup na cukroví
- výběr a koupě stromečku
- příprava vánočního nápoje (chai latté – https://tchiboblog.cz/navod-na-domaci-vyrobu-chai-latte/)
- Mikuláš
- zapálit adventní svíčku
- jít na mši
- jít navštívit rodinu
- místo koukání na TV si něco přečtěte
- od rána do večera si navzájem plňte přání
- pyžamový den
- kupte si něco, co vám udělá radost
- udělat módní přehlídku ve věcech, co dostaly v nadílce
- zajít nakrmit kačeny
- vyrobit sněhové vločky a ozdobit jimi okna a skříně
- protřídit hračky, aby bylo místo na nové
- pouštění vánočních koled a zpívání
- podívat se na vánoční film
- vyrobit vánoční přání a poslat babičkám
- postavit všechny puzzle
- upéct perníčky
- postavit sněhuláka (pokud je z čeho)
- povídat si o vánočních zvycích a tradicích
- jít se podívat na betlém do kostela
Tady náš adventní kalendář pro rok 2022. Plus pár dalších aktivit pro celý prosinec. A hned pod tím máte také nevyplněnou verzi, abyste si tam mohli dopsat vaše aktivity.
Nápadů na to, jak si zpestřit celý prosinec je určitě spousta. Doufám, že se pokusíte udělat váš advent zase o něco speciálnější a nespokojíte se s adventním kalendářem plným sladkostí. Chtějte víc! Určitě ocením vaše tipy na aktivity a doufám, že si předvánoční i vánoční čas všichni užijete!
Skvělé byly taky šifrovací adventní kalendář od Jděte ven. Luštili jsme celá rodina, i teta, babička a děda, naši, no, něco nám fakt nešlo – na to, že je to pro děti a pak se mi taky líbí nápad s kouzelnickou adventní hrou Zakleté Vánoce od Barbory Bečvarové.
NÁPADY NA PŘEDVÁDĚNÍ – ŠÁRADY:
prskavka, Harry Potter, Sám doma, rozbalování dárků, Narodil se Kristus pán, Anděl Páně, Klaus, vaječný koňak, Grinch krade dárky, dopis Ježíškovi, sněhová bitva, Santa leze komínem, horká čokoláda, dělání andělíčka ve sněhu, sníh, betlém, Tři králové, uhlí, výroba věnce, kapr, vánočka, rampouch, balení dárků, rozsvícení vánočního stromku, sněhová vločka, Mikuláš – čerti – anděl, trdelník, lití olova, kaštany, bruslení na ledu, sáňkování, pyžamový den, Tři oříšky pro Popelku, pusa pod jmelím, stavění sněhuláka, brusle, lyže, sáně, kakao
1 comment
[…] Lifestyle […]