Jeho temné esence / Philip Pullman

by Lucc

Prvně jsem si myslela, že sem dám jenom recenzi na první díl a pak možná i další dva díly rozděleně. Nakonec jsem se rozhodla, že to dám všechno do jednoho článku. Takže tady máte menší shrnutí toho, co vás čeká v dílech: Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko. Stojí to za to?

ZLATÝ KOMPAS

Vsadím se, že většina z vás už viděla Zlatý kompas. Já jsem zaostalá a dostala jsem se k tomuhle příběhu až teď. Takhle, na film bych se nejspíš ani nepodívala, ale na HBO GO jsme objevili s Ondrou nový seriál: His Dark Materials. Já vždycky vidím nějaký film nebo seriál a pak teprve zjišťuju, jestli to náhodou nebylo vydané i knižně, abych si mohla přečíst, co se bude dít dál.

A naštěstí jsem objevila, že i Zlatý kompas je vlastně trilogie, takže si to můžu hezky přečíst a nemusím čekat na další řadu seriálu (tedy v případě, že vůbec nějaká další série bude). Shodou okolností zrovna minulý měsíc dávali film Zlatý kompas v televizi a mě překvapilo, že ten příběh je trošku jiný než v seriálu. Takže i kvůli tomu jsem chtěla vědět, jak to vlastně všechno opravdu je a jak to celé dopadne.

Pokud příběh neznáte, jde o to, že se v Anglii (ale ne v moderní Anglii, kterou známe teď, spíš tak 100 či víc let zpátky) začnou ztrácet děti a má s tím co dočinění skupina, které všichni přezdívají Vrahouni. Vede jí neskutečně sympatická, elegantní a krásná žena, paní Coulterová. Tato paní získá do své péče Lyru, což je dívka, která vyrůstala v Jordánské koleji Oxfordské univerzity, a i když o tom ještě neví, je velmi speciální. A celá tahle trilogie v podstatě patří právě jí a jejímu příběhu.

Lyra absolutně netuší, co je paní Coulterová zač, takže se k ní šíleně těší. Brzy ale zjistí, že to všechno nebude úplně růžové a pokusí se utéct. Naneštěstí Vrahouni seberou i jejího nejlepšího kamaráda Rogera a ona se ještě se skupinou Romunů a pár dalších bytostí, vydává na záchranu Rogera a dalších dětí.

Vrahounům jde o to, aby zjistila, zdali jde od dětí oddělit jejich démona (což je zvíře, které je všude doprovází, je to něco jako naše duše). V podstatě jde o vůbec nejhorší věc, kterou můžete komukoliv s démonem udělat, takže číst příběh jako máma není vlastně nic příjemného. Bez démona jsou totiž děti úplně ztracené a brzy zemřou. Ale to hodně předbíhám.

První díl je takový pěkný úvod, plný akce. Je to fantasy příběh plný překvapení. Akorát mě mrzí, že jsem viděla film i seriál dřív, než jsem si přečetla knížku, protože teď už tam nevidím svoje vymyšlený postavy, ale ty herce ze seriálu. Ale vzhledem k tomu, že bylo herecký obsazení super, tak mi to vlastně zase až tak šíleně nevadí. Škoda, že víc nebádám a nesnažím se na dobré knihy přicházet i jinak než skrze filmy a seriály.

V hlavních rolích se objeví lední medvěd Iorek Byrkinson, vzduchoplavec Lee Scoresby, lord Asriel (strýček Lyry). Taky jsou součástí příběhu třeba divoženky, které mají schopnost létat a mají kouzelnou moc. Není to přehnané fantasy. Já nejsem úplně na knihy, které jsou plné neexistujících bytostí. Tahle kombinace lidí a nějakých mluvících zvířat a zvláštních bytostí mi vyhovuje.

Hrozně pěkně se ta kniha čte. Má 394 stran a jak jsem se do ní, tak začetla, musela jsem využít každou volnou chvíli, abych si početla. Stačily mi dva dny a hned jsem zase běžela do knihovny pro další díly.

SPOILER

Oproti seriálu se tam zase tak moc věcí nemění. Nebo alespoň ta dějová linka je podobná. Jako přidali tam pár akčních scén, Billy Costa umře a na výpravu na záchranu dětí se vydávají i romunské ženy, ale jinak mi přijde, že se to docela dobře drží originálu. Akorát teda spojují první a druhou knihu. Protože v první knize náš moderní svět vůbec zmíněný není, to až právě v druhém díle. Seriál tam ale zpracovává i děj z dvojky a už tam přidávají i postavu Willa.

JEDINEČNÝ NŮŽ

Dvojka této série je kratší než první a poslední díl. Má jenom 309 stran a je to příběh z našeho světa. Hlavním hrdinou je William Parry, který žije s psychicky nemocnou matkou. Jeho otec zmizel, když byl Will malý a jeho mamka na tom vůbec není dobře. Nic se nezlepší, když se kolem nich začnou motat různí lidé a vyptávají se na Willova otce. Jeho mamku to úplně vykolejí a všechno vyvrcholí, když se k nim tito muži vloupají. Očividně něco hledali, ale nenašli. Will se v jeho jedenácti letech chová jako dospělý muž. Ukryje matku a snaží se všemu přijít na kloub.

Zároveň kniha vypráví i o Lee Scoresbym (vzduchoplavec, který pomáhal Lyře), který chce najít Stanislava Grummana. Takže této cestě je věnovaná část knihy. Nakonec se mu to podaří, ale bude muset za záchranu tohoto muže, z kterého se vyklube Willův otec, položit život.

Ale nejdůležitější je určitě část s tzv. jedinečným nožem, který má neskutečnou schopnost otvírat okna do jiných světů a může zničit úplně všechno. Kdo tento nůž získá a jaký dopad to bude na celý svět mít, si musíte přečíst. Ale vzhledem k tomu, že celý tento článek je v podstatě jeden velký spoiler (nečti dál, pokud si nechceš zkazit překvapení), tak prozradím, že překvapivě je to právě Will, který jedinečný nůž získá a může ho používat.

Ve světě, který objevil se setká s Lyrou a od té chvíle jsou nerozlučná dvojka.

JANTAROVÉ KUKÁTKO

Musím se přiznat, že první dva díly jsem fakt přečetla hodně rychle, úplně jsem je hltala. Ale třetí díl už mě moc nebere. Jsou tam nějací fantomové a andělé a x dalších bytostí a světů, které příběh tak hrozně komplikují, že mě to nijak zvlášť nebaví. Třetí díl celou trilogii uzavírá a celý příběh právě zde graduje. Schyluje se k velké válce. Lidi v Lyřině světě už nebaví poslouchat církev a chtějí svrhnout nejvyššího představitele.

Lyra má také dost důležitý úkol. Chce jít do říše mrtvých a promluvit si s Rogerem, který kvůli její chybě přišel o život. Nakonec se jí s Willem podaří mnohem víc, než očekávali a vrátí se do světa živých téměř bez poskvrnky.

A nakonec se do sebe s Willem zamilují, což je teda očividné už v druhém díle. Ale bohužel přijdou na to, že není možné, aby se navzájem ve svých světech navštěvovali. Tohle byla hrozná část. Číst o tom, jak se vlastně musí navždycky rozdělit a slibují si, že se sice budou milovat, ale až si najdou někoho jiného, nebudou je srovnávat. Nedovedu si představit, že bych zvládla ani jednu desetinu toho, co zvládli oni dva, ale tohle je podle mě nejhorší úkol.

Tahle část je nejdelší, má 489 stran. A četla se fakt hrozně, ale některé části fakt stojí za to. Celkově mě trilogie nadchla a ráda se podívám na další sérii seriálu His Dark Materials (Jeho temné esence), abych mohla porovnat celý děj s knihou. Doporučuji první dva díly.

You may also like

Leave a Comment