Dánsko

by Lucc

COPENHAGEN, ODENSE, HELSINGOR, HILLEROD, ROSKILDE, FREDENSBORG

Dánské království patří mezi severské země a pokud se vám chce podívat do zemí, kde není úplně typické válet se u moře a užívat si slunce, Dánsko může být něco pro vás. Dánská královna se jmenuje Margrethe II. a hlavním městem této země je Kodaň. 

Náš výlet do Dánska nebyl promýšlený dopředu, rozhodně ne s ročním předstihem. V podstatě jsem se v prosinci rozhodla, že bych někam chtěla na narozeniny odjet a vybrali jsme termín. Vyrazili jsme na přelomu února a března roku 2018. A opět, jak už bývá zvykem, jsme se snažili do těch 6 dnů nacpat, co se dalo. Samozřejmě je všechno mnohem jednodušší, když víte něco o zemi a místech, kam jedete a proto vám přináším tento malý průvodce po Dánsku ať to máte o trošku snazší. 

Ve zkratce uvádím nejdůležitější tipy: nejezděte do Dánska v únoru ani v březnu (je tam úplně nejchladněji); je super naplánovat si dopředu alespoň něco, abyste věděli minimálně, co chcete vidět. My jsme si s Ondrou sedli na pár hodin do kavárny a hned jsme měli rozepsáno, co a kdy chceme navštívit. Můžete udělat to samé, naši mapu a místa přidávám k článku. 

Navštívili jsme 6 měst v Dánsku a jedno město ve Švédsku v pěti dnech. Ušli jsme přes 90 000 kroků, což je něco kolem 60 kilometrů – to se v podstatě stává naším číslem, protože to ujdeme snad na každé dovolené, nehledě na počet dnů. Utratili jsme zhruba 16 800,- Kč na osobu za letenku, cestování, ubytování, jídlo a suvenýry. Také jsme v součtu viděli zhruba 27 míst a památek.

CESTOVÁNÍ

Nejjednodušší způsob, jak cestovat v oblasti Kodaně, je určitě Copenhagen Card. Nikdy jsem nebyla příznivcem těchto karet, říkala jsem si, že se nevyplatí. Nyní jsem přesvědčená o opaku. Můžete si zase vybrat z několika variant od 24 hodin do 120. Mimo jiné to je také za slušnou cenu, koukněte na jejich stránky: https://copenhagencard.com

Máte zdarma vstup do různých míst v Kodani, různé slevy a co je na tom úplně nejlepší je to, že můžete cestovat nejenom po Kodani, ale i v Kodaňském okolí. Takže když se nahoru podíváte na mapku a najdete Helsingor, tak až tam jsme dojeli na Copenhagen kartu. 

Pokud si nechcete kupovat kartu, protože třeba víte, že budete jenom v Kodani a chcete si jí procestovat pěšky, můžete si koupit lístky na vlakovém nádraží. Někde je možné si je koupit i na autobusových zastávkách, ale nespoléhejte na to. Jeden lístek stojí přibližně 140,- Kč. Pokud chcete koupit lístek u řidiče – což je také jedna z možností – musíte mít u sebe drobné, karty neberou a většinou ani nejsou v blízkosti žádné bankomaty. Lístky platí jak na autobus, vlak, tak metro. 

Doprava je celkově v Dánsku dost přehledná, všude máte tabule nebo lidi, kteří vám pomůžou. Mají tzv. S-vlaky, metro, vlaky a autobusy. Kdy vám jaký bus jede se dozvíte z tabule na zastávce. 

UBYTOVÁNÍ 

Nejlevnější varianta je hostel nebo Airbnb. My jsme našli naše ubytování přes Airbnb a jako obvykle jsme si neměli na co stěžovat. Všechno bylo takové jako psali na serveru, navíc jsme nebydleli tak daleko a za skvělou cenu. Nejlepší je, když si seženete ubytování, kde můžete použít kuchyň. V takovém případě si můžete dovézt jídlo s sebou a neplatit za něj tolik v Dánsku nebo si koupíte jídlo tam a odpustíte si chození do restaurací. Ceny v Dánsku jsou dost vysoké, ale kvalita jídla báječná. 

JÍDLO

Nejlevněji se najíte v IKEA a nejlevněji nakoupíte v Netto, Fakta nebo Aldi. V Ikea stojí jeden oběd zhruba 100,- Kč, což je skvělá cena. IKEA je v Kodani i v Odense. My jsme navštívili tu v Odense. 

Také jsme se skvěle najedli v restauraci Karla, která je blízko radnice v Kodani. Na TripAdvisoru najdete restauraci dle vašeho gusta. 

JAZYK

Oficiálním jazykem je sice dánština, ale skoro byste řekli, že snad všichni v Dánsku jsou rodilí Britové. Úroveň jejich angličtiny je neskutečná! Sami přiznávají, že bez studia jiného jazyka by se prostě a jednoduše moc nepobavili. S tím absolutně souhlasím. Jejich jazyk je jedna velká alchymie a nic se nečte tak, jak se to píše, hromadu písmen polykají – no stručně a výstižně, je to děsně těžký jazyk. 

PONDĚLÍ

  • příjezd do Kodaně, přesunout se na ubytování, check-in, vyrazit směr ODENSE
  • výlet do Odense se společností Flixbus – lístky můžete koupit zde: https://www.flixbus.com/

Do Odense se jede zhruba 2-3 hodiny a pak se musíte dostat do centra (my jsme jeli na zastávku Hans Mules Gade). Cesta nás stála 1600,- Kč za lístek pro dospělého a studenta, vždy se ptejte jestli nejsou nějaké studentské slevy. 

Co vidět?

– celé město je v podstatě plné různých připomínek H. CH. Andersena, můžete si projít celé město a vidět různé sochy, které připomínají tohoto autora – stačí pouze sledovat stopy na zemi, jsou tam otisky bot

–  muzeum H. Ch. Andersena
– rodný dům H. Ch. Andersena 
– sochy H. Ch. Andersena
– radnice

ÚTERÝ

Celý den věnovaný Kodani. Co jsme v Kodani viděli a vy byste také měli:

  • NY Carlsberg muzeum – je zdarma každé úterý, uvnitř je i kavárna, kde si dáte horkou čokoládu, čaj nebo kafe za přijatelné ceny
  • TIVOLI zábavní park – je otevřený v zimě i v létě, ale v zimě je otevřený vyloženě pouze v období mezi 2-25 únorem, kde dělají jakoby vánoční / zasněženou Kodaň; zimní sezonu jsme tedy zmeškali o den a letní ta byla hodně dlouho před námi
  • radnice – otevřená pro veřejnost v 11:00 a ve 14:00, lístky se kupují uvnitř nalevo a můžete si v rámci prohlídky vyjít až nahoru na věž a podívat se na celou Kodaň, pokud si koupíte Copenhagen kartu, máte lístky zdarma – pokud ne, platíte 100,- Kč
  • národní knihovna – vypadá jako obrovský černý diamant a od toho také získala svoje jméno Black Diamond, sídlí na náměstí světoznámého filozofa Sorena Kierkegaarda
  • Palác Christiansborg – obrovský komplex, který v sobě skrývá Parlament, nejvyšší soud i ministerstvo zahraničí
  • Round Tower – točitá věž, ze které je krásný pohled na Kodaň (lehce můžete vidět v pozadí tohoto článku – opět zdarma, pokud máte Copenhagen kartu)

STŘEDA

Celou středu jsme věnovali takovému většímu výletu po různých městech na sever od Kodaně. Co je super na tom mít Copenhagen kartu je to, že můžete cestovat v zonách 1-99, což v podstatě kopíruje všechny stanice, které vidíte na mapě pod tímto krátkým článečkem. 

První město, které jsme navštívili byl Helsingor. Nastoupíte na regionální vlak z hlavního nádraží Kobenhavn H a jedete do Klampenborgu. Tam přesednete na vlak do Helsingoru. Tam pak můžete vidět Kronborg, což je hrad, který údajně byl Hamletův domov. 

Další z navštívených měst byl Fredensborg. Tam jsme jeli z Helsingoru. Je to směr na Hillerod, ale musíte vystoupit na Fredensborg zastávce. Pokud se bojíte, že byste se někde ztratili, stačí když si s sebou vezmete na cestu mapu vlaků, kterou přidávám pod tento článek. Ve Fredensborgu je k vidění další hrad/zámek se jménem Fredensborg. Obklopují ho neskutečně velké parky. Na procházku je to úžasné místo, jinak tam v zimě není nic moc co k vidění. 

Další město byl Hillerod. Nastoupíte na vlak směr Hillerod a tam si prohlédnete další hrad. Tento hrad byl zaručeně nejkrásnější ze všech. Moc se nám líbil. Není hned u nádraží, musíte projít městem. Má to ale i své výhody, protože si můžete dát kafe nebo čaj v asi tisíci kaváren a restaurací. Doporučujeme jít úplně ke hradu a pak ještě zajít do centra a vyfotit si ho zpovzdálí přes jezero. 

Zpátky se pak dostanete tak, že nastoupíte na vlak E z Hillerodu na Kobenhavn H. 

ČTVRTEK 

Druhá část Kodaně, která by se ale dala zvládnout v jeden den – kdyby člověk hodně chtěl a nesněžilo. Určitě se musíte podívat do Botanického muzea, ve kterém je extrémně teplo a zvláště v zimě nám to přišlo vhod. Nesmíte vynechat ani další ze hradů/zámků Rosenborg, který se nachází v parku Rosenborg. K vidění je i Frederikův kostel, který je přímo obrovsky vysoký. Pak se zajděte podívat do Amalienborgu, kde se každý den ve 12:00 střídají stráže. Není to taková paráda jako v Londýně, ale zase je to něco jiného. Místo, které jste na instagramu asi všichni viděli je kanál Nyhavn. To je asi takové Kodaňské #musthave. Je pravda, že je kolem spousta nádherně barevných domů a dobře se tam i najíte. 

Další z míst, kam byste měli zajít je socha malé mořské víly. To je především pro Disney fanoušky nebo fanoušky samotné Ariel. Pro fandy trávy a drog je pak Christiania, což je svobodné město v Kodani. V podstatě město ve městě, kde se v podstatě na ulici prodávají drogy – zvláštní, ale chápu, že se to hodně lidem hodí. 

Poslední místo, které jsme v Kodani navštívili, bylo Dánské židovské muzeum. Muzeum je otevřené od úterý do pátku (13:00 – 16:00). Exponáty jsou popsány i v angličtině a hlavně máte k ruce hrozně příjemné lidi, kteří mluví bravurně anglicky. 

Na konci dne jsme pak jeli ještě do Roskilde. Stačí, když naskočíte do vlaku směr Kalundborg – nezapomeňte na Copenhagen kartu – a vyskočte na stanici Roskilde. Můžete si prohlédnout radnici a katedrálu, kam budou po smrti královny uloženy její ostatky.  

PÁTEK

Výlet do Švédského Malmo. Do Malmo se dostanete autobusem číslo 999. Lístky nakoupíte na hlavním nádraží v Kodani nebo u řidiče, záleží na vás. U řidiče musíte platit v hotovosti. Za jeden zpáteční lístek dáte v přepočtu něco okolo 420,- Kč. Zastávka je u hlavního nádraží – najděte hotel Plaza, kavárnu Espresso house a hned naproti je zmiňovaná zastávka autobusu 999.

Kdy autobus jede, zjistíte tady: http://graahundbus.dk/999-koebenhavn-malmo-centrum.

Pořádně se podívejte na data, abyste nezjistili, že čekáte na bus, který jezdí v tu hodinu jen v zimě – jo, taky se nám to málem stalo.

V Malmo můžete vidět vysoký mrakodrap, která vypadá jakoby se otáčel, tzv. Turning Torso. Na budovu se můžete podívat zdálky, ale dovnitř se dostanou jenom její obyvatelé. Pak se můžete podívat na hrad Malmohus – z toho jsme ale nijak závratně nadšení nebyli. Kostel svatého Petra a Moderní muzeum jsou obě zdarma. A poslední #musthave místo je most Oresund, po kterém pojedete autobusem z Dánska do Švédska i naopak. Úžasná stavba, kterou jsme my v mlze téměř neviděli.  

Ve Švédsku se autobusy platí kreditní kartou, řidiči neberou hotovost. Není tak nutné si v podstatě měnit peníze, i když hned přes cestu, kde vystoupíte z autobusu, máte směnárnu. 

You may also like

Leave a Comment