Hned jak jsem v knihkupectví tuhle knihu viděla, tak jsem jí samozřejmě musela mít. Vtipný je fakt, že kdybych si jí chtěla přečíst v angličtině, tak na mě čeká v tom knihkupectví už v roce 2014 (ale to jen tak na okraj). Přijde mi prostě super, že knížky, co se tady tváří jako novinky, moc novinky nejsou.
Každopádně mě Elsberg úplně neskutečně uhranul jeho prvním thrillerem. Tento příběh zase upozorňuje na něco trošku jiného a líbí se mi, jak prostřednictvím jeho knížek, tak trošku objevujeme svět, i když jsem si samozřejmě vědoma toho, že ne všechno v knize je pravda. Donutí to ale člověka se o pár věcech informovat a hledat si je.
Tato kniha řeší dost aktuální problém. Jak moc o nás ví Google, Facebook a další platformy? Jak moc nás ovlivňují? Jak moc toho o sobě na internetu dáváme vědět? Jak moc jsme pod dozorem, když jsme venku nebo někde uvnitř v budově? Kdo nás kontroluje? Má na to právo? Všechny tyhle otázky si v průběhu příběhu klade nejedna postava a smutné je, že i když tento příběh vypadá jako super sci-fi story, tak je to bohužel naše realita.
Hlavní hrdinkou tohohle příběhu je novinářka Cynthia Bonsantová, která se z počátku tváří jako člověk, který nechce mít s technickými vymoženostmi nic společného, ale díky její práci se nakonec technologiím moderní doby podvolí. Zjistí, že její dcera a kamarádi její dcery se už více než několik měsíců nechávají nabádat různými programy, které jim radí, jak jíst, jak se oblékat, mluvit, kdy se jít učit. Na první pohled to vypadá super, co? Konečně někdo, kdo ví na všechno odpověď, rozumí vám a umí vás nakopnout správným směrem. Ale jak to ten telefon nebo počítač ví?
Ve světě čím dál více stoupá oblíbenost společnosti Freemee, která láká lidi, aby se stali jejich členy a prodávali dobrovolně svá data. Freemee chce také lidem nabídnout platformu, která zde dosud nefungovala a domnívají se, že tohle je ta správná volba, že takhle lidem pomůžou, a ještě z toho budou něco mít. Pak ale jeden z nejlepších přátel Cynthiiny dcera na něco přijde a začnou se dít věci.
Také by bylo vhodné zmínit, že další hlavní postavou knihy je tzv. Zero. Tento člověk nebo skupina lidí se snaží lidem otevřít oči a donutit je, aby přestali prodávat svoje data, a naopak se snažili o sobě, co nejméně různým programům prozradit. Jestli se jemu nebo Cyn tento boj podaří vyhrát, jestli budou přátelé nebo nepřátelé si ale musíte přečíst sami.
Kniha je napínavá až do konce. Přináší aktuální téma a Elsberg ho je schopen hezky předat. Pro neznalce IT terminologie je na konci knihy připraven slovníček a možná bych si být vámi příště rozmyslela, co o sobě sdílím na internetu. Může se vám to pěkně vymstít. To se ale ostatně dozvíte v knize. Tak šup do knihkupectví, hlavně s čepicí na hlavě a v hotovosti v ruce!