Na tuhle knížku jsem se moc těšila. Dostala jsem jí pod stromeček k Vánocům. Z Jodi Picoult jsem byla velmi nadšená po přečtení její Vypravěčky. Jodi píše o opravdu zajímavých tématech. Zatímco ve Vypravěčce popisuje příběh nacisty, který se snaží najít odpuštění u vnučky Židovky, Velké maličkosti nás přesunou do Ameriky, kde se řeší problematika etnického původu.
Kniha má 527 stran a stojí 399,- Kč.
Na prvních 50 stranách se dozvíme něco málo o hlavních hrdinech příběhu: Ruth – zdravotní sestra, Afroameričanka, která vychovává syna Edisona a momentálně to nemá v práci moc jednoduché. Na jejím oddělení (porodní) se jednoho dne ukáže Turk Bauer se svojí ženou. Turk má na hlavě vytetovanou svastiku, je to neonacista, rasista a bůhví co ještě. Není tedy překvapením, že má s Ruth problém. Stejně tak i jeho žena. Jejich životy se propletou a všechno se komplikuje. Jak to s nimi a s Ruth dopadne si musíte přečíst v knize.
Kniha je napsaná vcelku jednoduše, velmi dobře se čte. Líbí se mi, jakým způsobem příběh dává Jodi dohromady tím, že popisuje příběh všech hrdinů, z jejich pohledu na situaci. Máme možnost se dozvědět něco o Ruthině životě i životě Turka a zjistit, čím, popřípadě kým byli ovlivněni, ať už v tom dobrém nebo špatném světle.
Knihu vřele doporučuji všem, které zajímá situace v současné Americe. Osobně se zajímám o diskriminaci černošského obyvatelstva a tenhle příběh doplněn o Turka, který hrdě vystupuje proti všem rasám než té jeho bílé, je přesným příkladem toho, co se tam děje. Je skvělé, že Jodi reaguje na aktuální problémy (i když co se týká diskriminace rasy, tak to není záležitost jen současnosti). Zase máme možnost se zamyslet nad tím, jak bychom se v situaci Ruth zachovali my, co bychom udělali jinak nebo stejně.
Celá kniha je skvělá! Četla jsem jí na několikrát, protože nebylo moc času, ale moc se líbila. Jodi umí skvěle podat témata, o kterých se jiným blbě píše, natož mluví. Jako bílá žena píše o problematice, která se týká nás všech, ale komplikuje život hlavně lidem jiné barvy pleti než té bílé. Tahle problematika mě ostatně zajímá už delší dobu, ale teď teprve jsem zjistila v čem všem ještě mohou mít Afroameričané (ale nejenom oni) problémy. Je pravda, že hromada z nás se mohla chytnout za nos, když knihu četlo. Schválně…Kdo z vás někdy přešel na druhou stranu ulice, když proti nim šel Rom nebo například zahalená muslimka? Kdo si k sobě přitiskl kabelku, když kolem něj někdo takový prošel?
Tato kniha stojí za přečtení, protože dává nám bílým možnost pochopit, co se vlastně může ostatním rasám nebo lidem jiné pleti dít. Není to vůbec příjemné čtení, hlavně části, ve kterých vypráví Turk Bauer. Každopádně za mě 100% a těším se na její další příběh. Musím dočíst všechno, co napsala. Zatím mám pouze: Vypravěčka a Velké maličkosti.