Romantické útěky / Julie Caplin

by Lucc

Nebudu lhát. Jsem přesně ten typ člověka, který dá na doporučení influencerů a leccos si koupím právě kvůli tomu, že jsem to u někoho viděla nebo o tom slyšela. Samozřejmě si nekoupím třeba robotický vysavač nebo elektrický kartáček, ale dám se docela přesvědčit nějakým typem na knížky. Markéta Frank ve svém videu na Youtube doporučovala knihu Kavárna v Kodani.

Já už jsem delší dobu chtěla číst nějaké pozitivnější věci, nejlépe romány, a tak se mi tenhle její typ dost hodil. Našla jsem si, že autorka napsala už tři romány a všechny jsem je chtěla. Blížily se Vánoce, takže jsem si jeden díl pořídila sama a další dva mi donesl Ježíšek.

Jedná se o tyhle tři tituly: Kavárna v Kodani, Cukrárna v Paříži a Pekárna v Brooklynu.

Začala jsem s Cukrárnou v Paříži, protože jsem Kavárnu v Kodani půjčila kamarádce Ádě. Musím se přiznat, že na začátku jsem si při každé větě říkala, že bych asi byla schopná něco takového napsat taky. Žádné veledílo to teda není. Každopádně ale, když se pak člověk dostane do děje, příběhu úplně propadne.

Cukrárna v Paříž má dvě hlavní postavy: Nina a Sebastian. Nina žije v Anglii na rodinné farmě, neustále obklopená svojí rodinou, pod dohledem rodičů a svých čtyř bratrů. Když se jí naskytne příležitost vyrazit do Francie a nějaký čas tam pracovat, trošku váhá, ale nakonec se rozhodne, že je na čase utéct od všeho toho kontrolování doma.

V Paříži pak pracuje pod Sebastiánem, což je nejlepší kamarád jejího bratra. Je to teda pěkný zmetek. Kdyby se ke mně někdo takhle choval, tak bych ho hodně rychle nechala na holičkách a odjela pryč. Cukrárna C je podnik, který Sebastián koupil, ale nemá zájem o to ho dál provozovat. Musí jenom odučit kurz pečení a pak se bude moct vrhnout na rekonstrukci a udělat z cukrárny bistro.

Na kurzu se sejde úžasná skupina lidí a Nině to dost značně změní život. Společně s Maddie, Billem, Jane, Peterem, Marguette a Marcelem se pustí do něčeho, co je spojí ještě víc. Co se stane a jak to Nině změní život, si musíte přečíst sami.

Román je oddychovka. Děj je docela předvídatelný, ale kniha se hezky čte. Příběh je taky hezky veden. Prolíná se minulost s přítomností a my tak máme možnost lépe poznat postavy knihy.

Jako druhou knihu jsem si vybrala Pekárnu v Brooklynu. V Paříži a v Kodani jsem byla, ale do New Yorku jsem se zatím nedostala. Úžasné na jejích knihách je, že popisuje místa, na která může člověk v tom určitém městě narazit a celkově se docela pěkně vžijete do toho, jak to může v těchto metropolích asi vypadat.

Pekárna v Brooklynu má podobný příběh, jako byl v první knize. Hlavní hrdinka Sophie se musí rozejít se svým přítelem a zrovinka se jí naskytla příležitost vyjet do New Yorku a pracovat pro americkou pobočku časopisu, ve kterém pracuje doma v Londýně.

Nebyl by to román, kdyby jí do cesty nevkročil nějaký muž. A tím se stává Todd McLennan. Frajírek, playboy z velkoměsta, který má na každém prstu minimálně jednu ženskou a netají se tím, že o žádné vážné vztahy nestojí. Jenže to říká každý předtím než někoho, kdo by za to stál potká. Každopádně se Sophie a Toddem to ze začátku na žádnou lásku nevypadá. Teda z pohledu lidí zvenčí by snad každý řekl, že jiskra přeskočila, ale Toddovi to ne a ne dojít a Sophie se pořád vzpamatovává z rozchodu. Jejich kamarádství a vývoj celého vztahu je hrozně hezky popsaný.

Tenhle příběh mě fakt dojal. Jasně, že se zase dala hromada věcí předpokládat, ale celkově jsem si knihu moc užila. Myslím, že to je přesně ta story, která se děje mnoha lidem, a nakonec to třeba i podobně dopadne. Pokud chcete vědět, jestli se přece jenom dočkali happy endu, musíte se do knížky pustit sami. A dopředu říkám, že o romantická gesta nebude nouze.

A to nejlepší na závěr. Jako když to teď čtu je mi jasné, že Kavárna v Kodani je první díl, a tak jsem se logicky měla pustit prvně do něj, ale nevadí. Tahle kniha je zaručeně to nejlepší z těchto tři jmenovaných děl. Nevím, jestli je to tou Kodaní nebo tím, že se mi zdá, že je ten příběh jiný než ty ostatní. Úplně se mi chce vrátit zpátky do Dánska, když Julie Caplin popisuje místa, na kterých jsme byli.

V Anglii se má otevřít nový dánský obchodní dům a hlavní hrdinka příběhu Kate má sehnat pár novinářů a vyjet s nimi do Dánska poznat ten správný hygge přístup k životu. Jako správná PR se chce předvést a zařídit vše tak, aby byli všichni spokojení. To by se ovšem výletu nemohl zúčastnit protivný a arogantní Benedict.

Jenže ono i lidi, co se můžou zdát ne zrovna příjemnými společníky, nakonec můžou být hodně nápomocní, milí a pozorní.

Za mě je tahle knížka určitě správnou volbou pro každou holku, která se ráda začte do romantickýho příběhu. Kniha je pěkně napsaná. Hodně věcí se nedalo předpokládat a celkově mě ten příběh opravdu uchvátil. Prostě jestli máte rádi cestování, jídlo, hygge a romantiku, tohle je příběh pro vás. Protože všechny tyhle ingredience té knize opravdu nechybí.

Všechny knížky stály zhruba 350,- Kč a Pekárna a Cukrárna mají 364 stran. Kavárna, která mi paradoxně přišla nejdelší, má “jenom“ 348. Pokud byste chtěli zkusit jenom jeden příběh, doporučuji určitě Kavárnu. A pokud máte i příležitost vyrazit do Dánska. Sbalte tuhle knížku, podívejte se ke mně na inspiraci (http://explorewithlucc.com/cestovani/dansko/) a jeďte, čtěte si, užívejte!

V knížkách si samozřejmě zase můžete najít trošku hlubší smysl. Jak vypadnout ze světa, který vám nic nedává, jak si odpočinout, jak sebrat odvahu k věcem, kterých se bojíte a spoustu dalšího. Věřím, že si tam každý najde to svoje.

Dejte mi vědět, jak se vám líbily tyhle knížky (pokud jste už četli) nebo jestli se do nich vůbec chystáte pustit. Krásný den!

You may also like

Leave a Comment