Společenské hry pro dva a více

by Lucc

Nejsme doma úplně příznivci přehnaného koukání na televizi (míněno počítač, protože televizi nemáme). Dřív jsme hodně večerů trávili hraním her. Dneska už bohužel spíš inklinujeme k tomu, že si potřebujeme fakt odpočinout u nějakého filmu. Ale her máme spoustu a když je příležitost a chuť vždycky si rádi nějakou vytáhneme. Takže pokud máte rádi hraní her, pojďte se podívat jaké tipy pro vás mám.

Většina her, co tady mám bude pro dva a více lidí. Snažili jsme se teď kupovat hlavně hry, co můžeme hrát ve dvou, protože se nás většinou o moc víc nesejde. Určitě si myslím, že leckdo ocení společenskou hru i jako dárek třeba na Vánoce nebo k narozeninám.

HRY PRO DVA

SCRABBLE

Hra, kterou máme asi nejraději je Scrabble. Ve hře tvoříme s pomocí písmen různá slova. Hodně se u toho asi budete hádat kvůli tomu jestli to, co jste vytvořili je fakt slovo nebo ne. Občas jsme byli dost zaražení, co ten druhý vymyslí. Každé písmeno má jiný počet bodů a stejně tak i hrací pole má různé další specifikace (jako například třikrát více bodů, atd. ). Vyhraje ten, co má víc bodů v momentě, když už prostě nejste schopni nikam doplnit slova. Někdy je to fakt rychlý, jindy naopak hrajete skoro do posledního písmenka. Verze, co máme my je šíleně stará. Teď jsem našla třeba tuto: https://www.mall.cz/rodinne-hry/mattel-scrabble-cesky?gclid=CjwKCAiA17P9BRB2EiwAMvwNyIkrDoCZL2iqtpAprl-jrJhIqHvnNJ2rXdieOdmFD-obZAeMEnJJSxoCuU0QAvD_BwE.

AZ KVÍZ

Tuhle hru nám dali Adam s Aničkou. Dost dobrá volba, protože tyhle hry máme dost rádi. Vypadá to dost podobně jako ta originální hra v televizi. Snažíte se odpovídat na otázky a dosáhnout toho, abyste se na hracím poli dotkli třech stran.

Otázky jsou těžké i lehké, ale přijde mi, že vždycky se dalo nějak tipnout. Já jsem na tyhle vědomostní hry docela freak, takže jsem vlastně vždycky nadšená, že něco nevím a můžu se naučit něco nového. No, u téhle hry jsem se toho naučila fakt hodně. Tuhle hru najdete za slušnou cenu třeba tady: https://www.hrackyhopik.cz/dino-spolecenska-hra-az-kviz?utm_source=Heureka.cz&utm_medium=Aktivita-zakaznika&utm_campaign=heureka.

EGO

Tuhle hru jsem koupila minulý rok k Vánocům, protože jsem opět chtěla nějakou hru, na kterou si vystačíme jenom my dva. Je to v podstatě hra o vsázení se o tom, jak moc dobře se znáte. Je to ověřené i při hraní s více lidmi a je to takový super způsob, jak víc poznat ostatní.

Je tam spousta kartiček s otázkami. Ke každé otázce jsou tři odpovědi a vy si musíte jednu vybrat (tu, která na vás nejvíc sedí). A ostatní pak sází na to, co jste dali. S Ondrou jsme to pak třeba ještě trošku víc rozebírali a dostali se tak třeba k tématům, o kterých normálně nemluvíme. Koupíte zde: https://www.levne-knizky.cz/ego/.

HRY PRO SKUPINY

DOSTIHY A SÁZKY

Báječná hra pro dva až čtyři lidi. Může hrát i víc, ale to mně přijde už moc. Celá hra spočívá v tom, že se snažíte kupovat koně, získat všechny ve stejné barvě, abyste si mohli koupit dostih, a ostatní vám platí, když stoupnou na vaše políčko.

Dopředu říkám, že je to občas nekonečné a nebo naopak dost rychle přijdete o všechny peníze a jste ze hry venku. Určitě to ale stojí za to a my tuhle hru fakt milujeme! Najdete třeba tady: https://www.nejbaby.cz/p/dostihy-a-sazky-nove/.

MONOPOLY

V podstatě úplně to stejné jako Dostihy, akorát nehrajete s koňmi, ale s nemovitostmi. Zase existuje nespočet verzí. My máme Pražskou verzi od Ondrovýho bráchy, ale kamarádka má třeba Přátelé, dokonce je i Harry Potter verze.

Strávíte u toho spoustu času, možná se budete celou dobu jenom dohadovat, ale je to zábava. Najdete zase tady: https://www.hrackyhopik.cz/hasbro-monopoly-standart-cz-nove?utm_source=Heureka.cz&utm_medium=Aktivita-zakaznika&utm_campaign=heureka.

ACTIVITY

Asi neznám nikoho, kdo tuhle skvělou společenskou hru nezná. Ale tak pro jistotu: rozdělíte se do týmů a snažíte se hádat slova prostřednictvím mluvení, malování nebo pantomimy. Kdo je nejdřív v cíli, vyhrál. Myslím, že jsem se asi nikdy nepobavila víc než právě u této hry. Hezky se ukáže, jak nám vyjadřování beze slov dělá problémy. Mnohdy dokonce i při použití slov vlastně nejsme schopni dostatečně dobře vyjádřit, co chceme. Doporučujeme všema deseti. Seženete třeba tady: https://www.dobre-knihy.cz/activity-original-2-122700.html. Existuje i Junior verze vyloženě pro děti.

Existuje i verze Junior pro děti. Na kartičkách jsou obrázky a vy si můžete společně s dětmi vybrat jestli budete popisovat, kreslit nebo ukazovat. Zatím jsme zkoušeli s tříletým T. tu mluvící verzi a je to perfektní!

KRYCÍ JMÉNA

Hra, kterou jsme asi ještě nebyli úplně schopní pochopit. Všichni si jí šíleně chválí, ale nás zatím tak moc nezaujala. Každopádně jí dáváme pořád šanci a asi dost záleží na tom, v jakém jste zrovinka rozpoložení. Hra spočívá v tom, že se na stůl rozloží 25 karet s různými slovy. Můžete si to zkusit na obrázku pod tímto textem. Zvolíte si týmy a kapitány těchto týmů. Kapitáni dostanou mapku a rozdělí se, kdo má červená a kdo modrá pole. Pak už stačí jen za pomoci vždy jednoho slova a čísla popsat slova, která vám patří.

Zní to dost složitě, že? Představte si, že tam je třeba prase, rys, kůň a máte štěstí, že jiná zvířata tam nejsou a patří všechna tři vám. Tak můžete říct zvířata a 3. Váš tým pak bude vědět, že hledá v hracím poli tři zvířata. Teď se schválně podívejte na obrázek, koukněte na mapu a zkuste si, jak by vám to šlo. Na fotce moc nejde vidět PRASE. Případně tady odkaz: https://www.mrakyhracek.cz/mindok-kryci-jmena-p65345?hparam=h.

NAŠE STOLETÍ

Skvělá vědomostní hra, u které se zabaví celá rodina.

DIXIT

Úžasná společenská hra, kterou jsme objevili teprve nedávno. Je to fakt skvěle vymyšlené. Spousta takových abstraktních obrázků a vy se je snažíte nějak popsat. Ostatní ze svých karet vybírají další obrázky, které by se mohli na daný popis hodit. Fakt zábava.

CLUEDO A LABYRINTH

Hry, které hrajeme asi nejčastěji momentálně. Cluedo je taková detektivní hra a Labyrinth spíš strategická. Labyrinth je boží hra i pro děti.

Processed with VSCO with g6 preset

HRY NA CESTY

Samozřejmě všechny následující hry si můžete zahrát i doma. Přišlo mi docela fajn tady zdůraznit, že jsou dost skladný a můžete si je vzít kamkoliv s sebou. Nemusíte tak volnou chvíli třeba trávit u počítače, mobilu nebo tabletů.

DOBBLE

Minulé Vánoce jsme dostali od Anetky a Calluma Harry Potter Dobble. Je to hra vesměs spíš pro děti, ale nás to děsně baví. Ve hře najdete spoustu kartiček s obrázky z Harryho Pottera (nebojte, jsou i jiné verze). Na každé z karet je alespoň jeden symbol, který se shoduje s těmi ostatními. Her, které můžete hrát je vícero, ale jedna z nich třeba spočívá v tom, že dáte jednu z karet na stůl, zbytek kartiček rozdělíte a dáte do ruky hráčům tak, aby je neviděli. Když se začne hrát, otočíte kartu a ten, co nejdříve vidí nějaký společný symbol s tou kartičkou, co už leží na stole, může ji tam položit. A takhle hrajete dokud všichni až na posledního člověka nepřijdete o všechny karty.

Je boží to hrát hlavně s lidma, co neznají Harryho Pottera. Moje mamka používala super pojmy (velkej vousatej dědek – Hagrid, zrzoun – Ron, blonďák – Draco a další). Teď už si to přesně nevybavím všechno, ale těším se až si to zahrajeme znovu, protože to bylo fakt skvělý. Tahle hra má šíleně moc variant. Dobble seženete tady a mají tam šílený výběr: https://www.knihydobrovsky.cz/hra/dobble-670227.

LITTLE MIME

Kartičky se zvířátky, které můžete popisovat, předvádět nebo dělat jejich zvuky, aby ten druhý hádal. Nás to baví hodně. Navíc je fakt skvělý, že jsou kartičky tvrdé a tak lehce se nezničí, to samé krabička.

ČLOVĚČE, NEZLOB SE

Tuhle hru asi známe všichni. Málokdo ale ví, že jsou i magnetické verze, které jsou skvělé na cesty autem nebo vlakem. Úžasné je, že existuje spousta variant – šachy, hadi a žebříky, tangram, šibenice nebo logik. Různé tipy najdete tady: https://www.luxor.cz/product/albi-magneticti-hadi-a-zebriky-zbo000026674?gclid=CjwKCAiA17P9BRB2EiwAMvwNyJt-59HSeYS8DsqwpxjvRSIM-VnePUlRVYrPCt4re8P6jPzVNkXfKxoCOm0QAvD_BwE.

LODĚ

Lodě jsme zkoušeli při cestě vlakem předminulé léto a dost se osvědčily. Je tam asi tak milion malých kousků, takže se musíte snažit je nepoztrácet, ale určitě se zabavíte a můžete to hrát hodiny.

KARTY

Jako malá jsem hrála na chalupě s babičkou, dědou a sestřenkama karty pořád. Střídali jsme žolíky, prší i válku. Nejvíc asi mám ráda žolíky. Ideální hra na cesty nebo na pláž. My jsme je u moře s našima hráli pořád.

You may also like

Leave a Comment