Stojí za přečtení vol. 1

by Lucc

Tento rok se zase trošku víc snažím zaměřit na čtení a docela se mi to daří. Už to samozřejmě nejde tak rychle, že přečtu knihu o 500 stránkách denně, ale to je holt mateřství. Čtu taky knížky o výchově (ty sem pak taky přidám), ale většinou sáhnu spíš po nějaké fikci. Detektivkám se teď vyhýbám, ale v seznamu najdete i tak super kousky. Romanťárny i thrillery. Vřele doporučuji! Tak hurá do čtení.

HOTÝLEK NA ISLANDU

Julie Caplin

Další počin Julie Caplin. Tentokrát se nacházíme na Islandu, což je zaručeně místo, kam bych se chtěla jednou podívat. Možná i proto jsem dala Caplin znovu šanci a začetla se do dalšího příběhu z její série.

Kniha je (jak už je u Caplin známo) dost předvídatelná už od začátku, ale je to šíleně milá knížka, vhodná na zimu, kdy si ležíte v posteli, usrkáváte čaj a užíváte si volna nebo báječná volba na letní dovolenou.

Skvělá oddechovka, která vypráví o tom, jak to na Islandu vypadá. Hlavní hrdinka Lucy se vydává na Island tak trošku z donucení a vůbec netuší do čeho jde. Měla by postavit na nohy jeden z islandských hotelů. Samozřejmě nechybí ani romantická zápletka, která v příbězích Caplin nikdy nechybí a celý příběh hezky doplní.

HODINKY OD AŠERA

Zuzana Dostálová

Je to krásný příběh o lásce a životě. Je to hodně reálný, plný bolesti a problémů, ale taky radosti ze života a naděje. Věřím tomu, že spousta lidí se v příběhu najde a bude se mu moc líbit. Já jsem jí dostala darem a i když se na první pohled nezdá býti vhodnou volbou, byla jsem nadšená.

Víc bych teď chtěla číst české autory, najdou se mezi nimi fakt velmi dobří spisovatelé a spisovatelky. Hodinky do Ašera ukazují životní příběh Karla a Heleny, kteří mají sen a obětují pro něj téměř všechno.

Co všechno se povede, jaké překážky budou muset zvládnout přejít a jak to celé nakonec dopadne, se dozvíte uvnitř knihy. Řekla bych, že je to určitě četba spíš pro starší obecenstvo, třeba někoho, kdo se v životě hledá, poznává dospělácký svět.

VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH

Kateřina Tučková

Tahle knížka je tak hrozná. Ale neskutečně! Nechápejte mě špatně, ne hrozná ve smyslu hrozně napsaná, ale hrozná (spíš odporná) svým obsahem. Odsun německých občanů po 2. Světové válce a těžký život Gerty Schnirch, česko-německé občanky, která vlastně ve výsledku nepatřila nikam a všude s ní opovrhovali. Pak “krásné” vylíčení komunismu.

Neskutečně silná témata. Už jsem o tom ledacos četla a stejně jsem neustále překvapená tou mírou nenávisti, kterou v sobě lidé najdou, že takhle dokážou ubližovat nevinným a vůbec, prostě ubližovat lidem. Úplně jsem teď naplněná bezmocí, touhou po tom, aby to tenkrát bylo jinak a taky nenávisti vůči zlým lidem. A jsme zase u toho. Ach jo.

Jsem si myslela, jak se zbavím detektivek a budu mít takové příjemnější čtení a tohle je teda o x levelů horší než kdejaké zabíjení u Nesbøho. Navíc ten pocit, že víte, že se to fakt dělo a někde děje. Jako bezdětný holce mi z toho bylo hodně úzko, ale teď se ty moje pocity a strachy nedají vůbec srovnat.

Není to pěkný příběh, o tom žádná, ale stojí za to si všechny ty zrůdnosti připomínat!

CHAMTIVOST

Marc Elsberg

Ani čtvrté dílo Elsberga mě nezklamalo. Potom, co se ve svých předchozích dílech věnoval celosvětovému blackoutu, síle internetu a bioterorismu, přichází na řadu kapitalismus.


Kniha rozebírá různá ekonomická témata, která jsou skvěle popsaná pro laiky jako jsem já a navíc k tomu máme i skvělý případ řešení vraždy, což jistě potěší milovníky detektivek.

Já mám příběhy Elsberga ráda, protože vždycky otevře nějaké téma, které je neskutečně zajímavé a nutí mě pak nad různými věcmi přemýšlet. Vždycky to jsou témata hodně propojená s fyzikou, matematikou, informatikou, což jsou oblasti, ve kterých moc neexceluju, tudíž mě absolutně fascinuje s čím vždycky přijde.

Pokud vás baví thrillery a chcete se dozvědět zase něco nového, určitě je Elsberg autor pro vás. Já ho zbožňuju a už teď se těším na další jeho dílo.

VĚCI, NA KTERÉ NASTAL ČAS

Petra Soukupová

Příběh o rodině: rodičích Alici a Richardovi, dětech Kájovi a Lole. Nemám úplně v oblibě příběhy, které se neobejdou bez nevěr, ale asi to tak prostě chodí.

Je to taková oddechovka, kde téměř na každé stránce kroutíte hlavou nad tím, co předvádí hlavní hrdina Richard a litujete Alici. Taky ale máte možnost nahlédnout na spoustu situací z pohledu dětí, což mi přijde dost nezvyklé u takových románů a přijde mi, že autorka velmi dobře popisuje, co se honí dětem i rodičům hlavou.

Autorčin styl psaní mi taky dost sedí. Máte fakt pocit, že tam jste s rodinou taky a prožíváte jejich osudy. Jako oddechovka skvělý, celá dějová linka super, jen teda kopnou hlavního protagonistu do zadku je málo!

NOČNÍ KLUB MARS

Rachel Kushner

Jestli hledáte knihu, která na milion % není vhodná pro rodiče, hlavně pak matky, tak to bude právě tahle. Příběh o vězenkyních, ve kterém nechybí znásilňování dětí, sexuální obtěžování a další přečiny. Nebudu lhát, chtěla jsem to mít rychle za sebou a přišlo mi, že horší už to ani být nemůže.

Kniha jako taková je napsaná velmi kvalitně, asi bych řekla i poutavě, ale momentálně absolutně nesouzní s tím, co chci číst. Každopádně si myslím, že je to skvělá volba pro někoho, kdo snese náročnější příběhy, má rád thrillery nebo detektivky a proto jí doporučuji dál. Myslím, že se bude líbit i klukům. Téma děsný, ale čte se opravdu dobře.

SVĚDECTVÍ O ŽIVOTĚ V KLDR

Nina Špitálníková

Fascinující kniha. Smutné, až tragické téma. Kniha obsahuje sedm neskutečných rozhovorů s uprchlíky z nejhorší diktatury novodobé historie. Dozvídáme se, jak vypadá život v Severní Koreji.

Jak máte už odmala nalinkované čím budete, protože jste se narodil do určité “kasty” a to určí, jaké úrovně vzdělání se vám dostane, co vám bude přiřazeno za práci a jestli si zase vaše děti budou moci dovolit studovat či budou mít šanci na dobrou práci.

Dozvíte se, že v Koreji chodí na vojnu, jak muži, tak ženy. Na vojně tráví ženy neskutečných a troufám si tvrdit i nekonečných šest let a musí se potýkat se sexuálním nátlakem svých nadřízených.

Také mě zaujalo, jak se skládají řidičské zkoušky a celkově, jak lidé věří tomu, že takhle je to v pořádku. Dozvíte se spoustu věcí, o kterých se neví nebo se o nich rozhodně běžně nemluví.

Skvělá je i ta nezvyklá forma rozhovorů. Moc hezky se to čte a nutí to člověka přemýšlet a hlavně si vážit všeho, co má. Opravdu skvělá kniha – vhodná jako dárek úplně všem!

ČTYŘI DOHODY

Miguel Ángel Ruiz

Hodně mě teď nadchl seberozvoj. Existuje neskutečná spousta děl na téma, jak změnit sám sebe a tuhle knížku mi doporučoval snad každý a mně nezbývá než jí doporučit dál.

Dílo, které může změnit váš život. Fakt. Není to pro každého, ne každý má koule na to změnit svoje já nebo se o to alespoň pokusit, ale nebudete litovat.

Není to úplně knížka, kterou přečtete za den a nebudete u ní moc přemýšlet. Chce to čas. Takže pokud hledáte něco lehčího, rychlejšího, tohle není cesta.

Kniha a její poselství spočívá v tom, že svoje návyky a přístup k životu změníte podle takzvaných čtyř dohod. Tyto dohody uzavřete se sebou a snažíte se je plnit, jak nejlépe dovedete.

Čtyři dohody zní:

  • nehřešte slovem,
  • neberte si nic osobně,
  • nevytvářejte si žádné domněnky,
  • dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete.

Dává mi to zabrat každý den, už ta první dohoda, ale zařekla jsem se, že se opravdu změním a cítím, že to jde. A když to půjde mně, tak vám přece taky. Pojďme tu změnu udělat společně!

TICHÉ ROKY

Alena Mornštajnová

Kniha o osudu rodiny Žákových. Smutný příběh o tom, jak komunismus dokázal zamávat s životy lidí a roztrhat rodiny. Přijde mi neskutečné, kolik věcí se o této době napsalo a stejně se najdou lidé, kteří toto období zpětně hodnotí jako skvělý a dovedou komunisty dokonce volit.

Knížka se krásně čte, jako ostatně všechno od Mornštajnové, ale opět přichází s ne úplně hezkým tématem, takže člověk dost přemýšlí, jak by se zachoval on v různých situacích, které jsou v knize popsány.

Myslím, že neexistuje knížka od této autorky, se kterou byste šlápli vedle. Je to opravdu nesmírně talentovaná žena, která s každým jejím dílem ukazuje, jak nevyzpytatelný život a nástrahy v něm můžou být. Hlavně se mi líbí i to, jak ukazuje to dobro i zlo v nás.

Hodně se vrací právě do minulosti a do dob komunismu, což dost oceňuji. Příběhy jsou fiktivní, ale jasně ukazují danou dobu a byl to panečku hnus, to už tady nechceme!

LISTOPÁD

Alena Mornštajnová

Někde jsem četla, že tahle knížka by měla být něco jako Příběh služebnice, ale v českém podání. Takže jsem pořád čekala, co přijde za zvrat a ve finále je to spíš takové jakoby pokračování Tichých roků. Autorka se zamýšlí nad tím, jak by mohlo všechno u nás vypadat, kdyby v roce 89 nevyšla Sametová revoluce a komunistická diktatura nepadla.

Děti jsou násilně odtrženy od svých rodičů, ti buď skončí ve vězení nebo zastřelení. Opět to není pěkné čtení, žádná oddechovka, ale dobře se to čte a člověk si hodně váží toho, v jaké době teď žijeme. Nebo minimálně jak se žije nám tady v České republice.

Nejlepší asi je od toho nic nečekat a pak je člověk nadšený. Mně ten dojem trošku zkazila ta představa toho, o čem to bude a tím, že to nakonec úplně nevyšlo, byla jsem lehce zklamaná. Ale rozhodně si stojím za tím, že Mornštajnová je fakt trefa do černýho!

KARANTÉNA

Peter May

Moje prvotina od Petera Maye a musím říct, že rozhodně nejsem zklamaná. Sice jsem si chtěla dát od detektivek pokoj, ale tahle kniha mě zaujala svých názvem. Já mám obecně ráda takovýhle knihy typu coby kdyby.

Asi to není jeho nejlepší dílo, to neposoudím, ale mně se to líbilo moc. Připomíná mi to dost styl Marca Elsberga. Řeší se tam virologie, bioterorismus, takže se člověk lecčemu přiučí. I když v dnešní době hromadu pojmů bohužel známe.

V Karanténě je epidemie dost brutální, ale zatím uzavřená uvnitř Londýna. Jako kdyby se reálně dělo, co se děje v knize u nás, tak to by bylo neskutečný. Věřím tomu, že někde na světě to s covid pandemií mají takhle těžký, možná někde i těžší, ale naštěstí to aspoň u nás nedosáhlo takového levelu.

Zajímavé počtení! Covidu máme všichni plný zuby, ale tohle dílo fakt stojí za přečtení, tak třeba se bude líbit i vám.

You may also like