5 anglických měst v 5-ti dnech

by Lucc

Anglie je moje srdcovka. V roce 2012 jsem se na rok do Londýna odstěhovala a od té doby se tam každý rok vracím, i když pouze na pár dní. Za celý rok, co jsem v Londýně žila, jsem se jela podívat pouze do Oxfordu a jinak jsem si užívala pouze v hlavním městě. Zpětně toho dost lituji, když si představím, kolik míst jsem takhle mohla vidět, a to nejenom v Anglii. Čas zpátky nevrátím, ale můžu se do cestování vrhnout teď a pokusit se to nějak dohnat.

Přináším vám plán toho, kam se v jižní Anglii podívat a co navštívit v jednotlivých městech. V Anglii jsem tentokrát byla sedm dní – z toho dva dny jsem strávila na cestě z letiště nebo na něj. Takže ve zkratce: 5 dní, 5 anglických měst, asi milion stupňů Celsia a neskutečné krásy Anglie! Toulání po Londýně dávám do samotného článku, který najdete tady: http://explorewithlucc.com/cestovani/londyn/

V tomto článku najdete informace o čtyřech městech Jižní Anglie: Bath, Chichester, Brighton a Portsmouth. Tak se do toho dáme!

Pár užitečných stránek a aplikací do začátku:

– vlaky: www.thetrainline.com

– busy: National Express, Easy Bus

– mapy: aplikace, která funguje i offline – maps.me (nezapomeňte si stáhnout mapy měst, kam chcete jet, když jste online)

BATH

První den jsem se jela podívat do Bath. Nakonec se ke mně přidala i ségra, tak jsme si Bath prošly společně. Je to nádherné a neskutečně fotogenické město. Je částečně postaveno v kopci, takže se tam člověk dost nachodí, ale za to může obdivovat krásnou architekturu. Všechno je symetrické a líbí se mi, že si město zachovává historickou tvář.

Hlavní atrakcí, kterou Bath nabízí, jsou lázně. Je to lázeňské město a pokud byste měli čas, určitě byste tam měli zajít. Co se týká dopravy do Bath, tak se tam dostanete z Londýna vlakem i autobusem. Hledejte zastávku: Bath Spa.

Cesta vlakem může být dražší než autobusem, ale jedete kratší dobu a pokud vám moc nesejde na hodině, můžete si najít výhodné lístky zde: www.thetrainline.com. Co vás pak může překvapit je, že si lístky musíte vyzvednout a nejde si je jen tak vytisknout doma. Stačí přijít na nádraží (já je vyzvedávala na Waterloo station, ale všechna místa budete mít vypsaná na stránkách trainline) a zadat do jednoho ze strojů, který lístky vydává, vaše referenční číslo (to dostanete do mailu). Pozor: musíte mít u sebe platební kartu, kterou jste lístky platili.

Mě stála cesta dohromady 41 liber, což bylo způsobené, ale hlavně tím, že jsem potřebovala v tu danou dobu vyjet a také se v danou dobu vrátit. Vyjížděla jsem z Paddingtonu a vůbec se nemusíte bát, že byste se na nádraží ztratili, všechna nástupiště jsou zřetelně vyznačená a kam máte jít se dozvíte z obrovských tabulí. Pokud ani to nestačí, jsou tam vždy lidé, kteří vás navedou. Jinak se dali lístky dříve i později sehnat třeba za poloviční ceny, určitě stojí za to se podívat na trainline a dopředu cestu namyslet.

Bath je známé také díky Jane Austen, která zde pár let bydlela. Takže pokud se vám tato autorka líbí, rádi čtete její knihy nebo se prostě chcete o ní dozvědět něco víc, zajděte se podívat do centra Jane Austen. Mají otevřeno každý den od 9:30 do 18:00. Lístek pro dospělého stojí 9 liber. Jane Austen se pobytem v tomto městě inspirovala a napsala dvě knihy: Northange Abbey, Pýcha a přemlouvání.

Centrum najdete cestou k Circus, což je seskupení domů, které dohromady tvoří kruh. Vypadá to skvěle, ale je to opravdu jen na nakouknutí a můžete se přesunout dál. Hned vedle Circus, pokud na to teda nezapomenete jako já, je tzv. Royal Crescent. To jsou další budovy, které byly navrženy architektem Johnem Woodem a představují dominantu Bath.

Poslední místo, na které byste se měli v Bath podívat, je most Pulteney. Celkově je Bath neskutečné místo. Nejlepší je si na něj vyšetřit tak tři hodiny a jen tak se procházet, vždy narazíte na něco, co stojí za to.

Pokud vás zajímají muzea, je tady například Holburne muzeum umění, Muzeum architektury Bath nebo Herschel muzeum astronomie. Město má okolo 88 tisíc obyvatel a jsou tady hned dvě univerzity: the University of Bath a the Bath Spa University.

CHICHESTER

Do Chichesteru jsem se vydala hlavně kvůli tomu, že tam studuje moje sestra a já chtěla vidět, v jakém městě to momentálně vlastně pobývá.

Ve městě je k vidění katedrála, pár kostelů a univerzita. Město je plné života, jak přes den tak v noci a dovedu si živě představit, jak asi vypadá, když je plné vysokoškoláků přes školní rok. Chichester prostě žije a to se mi na tomhle městě líbí. Mají tam také dost parků a vy si tak můžete odpočinout od starostí, lehnout do trávy a relaxovat. Nutno podotknout, že teď se jejich zelená tráva podobá spíš senu. Extrémní horko jim opravdu dělá problémy.

Do Chichesteru se dostanete vlakem z Londýna a strávíte v něm zhruba dvě hodiny. Dejte si pozor na to, že se vlak v půli cesty bude dělit a vy tak musíte sedět ve správné části vlaku.

Z Chichesteru je pak dobré spojení v podstatě kamkoliv. Já jsem se vypravila do Portsmouth a Brightonu. Příště se chystám do Arundel, což je město kousek od Chichesteru. Je tam obrovský hrad, kde naneštěstí zavírají už v pět a mně se tam tak nikdy nepodařilo dostat včas. Lístek pro dospělého stojí 13 liber, pokud se chcete podívat hlavně do zahrad. Pak mají ve městě i katedrálu. Můžete se na obě tyto památky kouknout z vlaku, když přijíždíte z Londýna do Chichesteru.

Pokud vyrazíte do města v týdnu, můžete navštívit nějaký z charity shopů, kde si můžete koupit anglické knížky třeba za 2 libry – takže já jsem jim tam ty knížky pěkně vykoupila.

BRIGHTON, SEVEN SISTERS CLIFFS

Brighton je pobřežní město, které si nejde nezamilovat. Věděli jste, že to není město samo o sobě, ale je součástí města zvaného Brighton a Hove? Každopádně toto město stojí za návštěvu.

Já jsem jela z Chichesteru vlakem za 14 liber a rozhodně nelituji. Brighton je ráj pro všechny, kteří mají rádi obchůdky s vintage kousky, kterými se budou pyšnit pouze oni. Na mě jsou ty jejich kousky až moc ujeté, ale věřím tomu, že hromadě lidem by se to mohlo líbit. Je tam hodně úzkých uliček, kterým se říká the Lanes, kde najdete tyto obchůdky s vintage věcmi.

Určitě do Brightonu jezdí lidé hlavně kvůli moři, ale je toho tam mnohem víc. Například při pohledu na Royal Pavilion si říkáte jestli nejste v Indii. Však se podívejte sami na nějaké obrázky a dejte mi vědět, jestli souhlasíte. Jo a pokud se chcete vydat na Brighton Pier neberte s sebou děti – opakuji: nebrat děti. Pokud tam teda nechcete nechat jmění, protože to je jako takový menší zábavní park na molu. Určitě to není zábava jenom pro děti a i dospělí si tam najdou něco, co je bude bavit. Když ne nějaké automaty, tak minimálně u stánku s jídlem byste si mohli něco vybrat.

Kromě Royal Pavilion a Pier jsou tady k vidění různé parky a kostely. Někoho spíš zajímá jídlo, jiné památky. V Brightonu si určitě každý něco vybere. Když jsem bloumala po městě, rozhodla jsem se, že pojedu na útesy Seven Sisters. Chtěla jsem na ně jet, ale říkala jsem si, že na to nebudu mít čas. Nakonec jsem ale viděla tenhle autobus a řekla si, že prostě musím jet.

SEVEN SISTERS CLIFFS

Měla jsem štěstí. Zaprvé jsem dorazila na nádraží asi 3 minuty předtím než odtamtud odjížděl můj autobus (13X) a taky jsem si koupila lístek před nádražím ve stánku tomu určenému a zpáteční lístek mě stál 5 liber místo sedmi, které bych zaplatila v autobuse. Do autobusu můžete nastoupit na nádraží (stop D)  nebo u Clock Tower (stop M), Churchill Square, což je nákupní centrum (stop E), North Street (stop C) nebo Sea Life Centre (stop K).

Autobus 13X vás doveze na nejnižší (Berling Gap) i nejvyšší bod útesů (Beachy Head). Když se podíváte na mapu, ta puntíková linka ukazuje kudy autobus projíždí. Já jsem vystoupila úplně nahoře, protože mi bylo už jasné, že další autobus zpátky odjíždí za 30 minut a pak už bych to nestihla do tmy sejít až do East Dean. Natož se pak ještě dostat z Brightonu do Chichesteru. Každopádně se příští rok vracím zpět, protože útesy jsou nádherné a určitě si je chci trošku víc užít než běhat sem a tam jako blázen.

Pokud ale máte více času, určitě stojí za to vystoupit úplně nahoře a sejít si to. Z East Dean už jede více autobusů číslo 12 a vezmou vás rovnou do Brightonu.

PORTSMOUTH

Poslední den mé cesty jsem strávila v Portsmouth. Je tam neskutečně moc budov, které byste měli vidět – teda pokud vás to zajímá. Je tam jedna, co vypadá jako rtěnka a jmenuje se Gunwharf Tower Building. Potom se můžete jít podívat do Emirates Spinnaker Tower, což je vyhlídková věž, z které uvidíte celý Portsmouth a vyjde vás to jenom na 9.90 liber, pokud si lístek zakoupíte předem online. Mají otevřeno každý den a ještě k tomu nabízejí komentované prohlídky v 11:00 a 15:00.

Pokud máte rádi lodě, měli byste navštívit námořní základnu Royal Navy – Her Majesty’s Naval Base a přístav. Taky tady mají muzeum Mary Rose, což byla válečná loď Jindřicha VIII, sloužila mu 34 let. Lístek za dospělého vychází na 16 liber a další muzeum, které by mohlo zajímat milovníky lodí je Národní muzeum královského námořnictva.

Je mi samozřejmě jasné, že ne každý je fanda do lodí a Portsmouth si je toho také vědom. Můžete se jít najíst do Sprinkles, což je podnik vyhlášený pro jejich palačinky a vafle. Můžete zkusit klidně obojí a na vrch si koupit ještě nějaký milkshake. Dopředu vás ale varuji, že ven budete pravděpodobně vycházet v trošku horší formě. Já jsem myslela, že po té jedné vafli umřu.

Co mi na Portsmouth hodně líbilo, je jejich katedrála. A kousek od ní je střední škola, ve které bych chtěla učit. To se přece hned líp učí, když máte tak nádhernou budovu – mně ty cihly prostě fakt berou.

Mimochodem se tady taky narodil Charles Dickens a to by bylo, aby i pro něj tady nevzniklo nějaké muzeum. Takže pokud máte zájem se o Dickensovi a jeho rodném místě dozvědět více, lístek stojí 4.20 liber a mají otevřeno od pátku do neděle (10:00 – 17:30). Pokud vám ani toto muzeum nebude stačit, ještě je tady například muzeum Portsmouth.

Úplně nejvíc se mi líbila procházka podél moře od Round Tower po Clarence Pier. Clarence Pier je zábavní park, něco na styl toho Brightonského, ale mají tam navíc i ruské kolo. Nikdo vás ale nenutí chodit dovnitř; můžete zůstat u vody, vytáhnout knížku, sednout na lavičku a užít si chvilku klidu.


VÝDAJE

letenky: 1877,- Kč (Ryanair – 2 měsíce předem)

doprava: 3687,- Kč (zahrnuje i cestování po Londýně)

pojištění: 203,- Kč

jídlo: 2062,- Kč

ubytování: / (u ségry a u mé au-pair rodiny v Londýně)

You may also like

Leave a Comment