Tuto knihu jsem si vybrala jako první pro rok 2019. Přečetla jsem jí v rekordním čase 4 hodiny, a to jsem si myslela, že jí jenom předtím, než půjdu spát začnu a pak odložím. Tak to mi úplně nevyšlo. Není to úplně pozitivní kniha, to už ostatně název tak nějak ukazuje, ale vzhledem k tomu, že knihy o holocaustu vyhledávám, byla jsem moc ráda, že mi jí mamka k Vánocům pořídila.
Tatér z Osvětimi není jenom příběh o zvěrstvech, která během Druhé světové války v koncentračních táborech probíhaly, ale ukazuje i sílu lásky, přátelství, odvahy a naděje. Kniha ukazuje, jak i v těch nejhorších podmínkách si k sobě lidé najdou cestu a vytvoří přátelství a partnerství, která trvají navždy.
Ústřední postavou této knihy je překvapivě tatér z Osvětimi. Náhoda nebo osud tomu chtěl, aby si Lale (Ludvík) Eisenberg skoro téměř hned po příchodu do Osvětimi naklonil pár lidí na svou stranu a dostal se k práci tatéra, který byl pod ochranou nacistů. Nechci vám úplně prozradit, co všechno Lale dokázal a jak své pozice využil, abyste si to mohli užít sami při čtení příběhu. Lale je velmi chytrý Žid (i když on tuhle nálepku nenechává jeho osobu definovat), kterému se vyplatilo riskovat a přežil pobyt v koncentračním táboře Březinka-Osvětim II.
Co se mi zdá na této knize skvělé, je to, že nestaví Laleho do role úplného hrdiny a čtenář má možnost si položit pár otázek: například zdali je v pořádku, že sloužil nacistům; zdali se přece jenom nedá přehlédnout, že spolupracoval s nacisty, když se na druhou stranu snažil všemožně pomáhat tam, kde toho bylo zapotřebí; zdali by vůbec on a další lidé přežili, kdyby se vzdal už dopředu a nevěřil, že může být lépe.
Knihu napsala Heather Morrisová, která se s Lalem osobně setkala a měla tak možnost odvyprávět jeho příběh a nabídnout ho nám ostatním. Příběh se čte velmi dobře. Ukazuje dějovou linku Laleho, ale nezapomíná ani na další postavy příběhu, což nabízí čtenáři možnost více proniknout do života různých obětí holocaustu. Kniha má 245 stran a je popsána jako román podle skutečného příběhu. Kniha byla vydaná v roce 2018 a nadchla nejednoho čtenáře. Mohla by tedy zaujmout i vás. Tatér z Osvětimi je kniha vhodná pro starší děti i dospělé, protože ukazuje události, které se děly v ne úplně děsivé formě a čtenář si z toho může hodně odnést.
Kdyby vás nezaujalo samotné téma holocaustu, určitě by se vám mohlo líbit, že celý příběh má další dost důležitou postavu, která se jmenuje Gita a ta Laleho život i celý tento příběh posunula úplně na jiný level. Gita Laleho očarovala a od okamžiku, kdy ji potkal, věděl, že je to ta pravá. Neodpustím si malý spoiler na konec: Gita a Lale se vzali, vychovali spolu syna Garyho a žili dobrý život.
A tak příběh, který zpočátku vypadá, že skončí velmi brzy, vlastně nikdy neskončí, protože žije a bude žít v této knize.