Karlovarský kraj

by Lucc

V roce 2018 jsme se opět přesvědčili o tom, že Česká republika perfektní místo pro kratší dovolené. Minulý rok (2017) jsme „celá“ rodina (včetně babičky a dědy, bez mojí sestry) vyrazili do Londýna a nyní jsme se rozhodli pro kratší dovolenou v naší domovině. Vybrali jsme Karlovarský kraj, protože tam byl děda na vojně a chtěl se vrátit na místo činu.

Pro Čechy i neČechy: Karlovarský kraj je kraj na západě České republiky, který sousedí s Německem a jeho součástí jsou tři lázeňská města (tzv. lázeňský trojúhelník). Lázeňská města, o kterých je řeč se jmenují: Karlovy Vary, Františkovy lázně a Mariánské lázně. V rámci návštěvy tohoto kraje můžete ochutnat různé léčivé prameny, přírodní minerální vody nebo lázeňské oplatky. Města jsou (především v létě) plná turistů a místy přemýšlíte nad tím, jestli jste ještě v Čechách, protože jsou i výlohy plné německých nebo ruských nápisů.

My jsme během našeho pětidenního výletu navštívili: Národní přírodní rezervaci SOOS, motýlí farmu, Cheb, Waldsassen, zámek Kynžvart, hrad Seeberg, hrad/město Loket a již zmíněný lázeňský trojúhelník. V Karlovarském kraji ale najdete i další pěkná místa jako Důl Jeroným Čistá, hrad a zámek Bečov, Krušné hory nebo rozhlednu Háj. Informace uvedené níže by se vám mohly hodit, pokud zmíněný kraj chcete navštívit. V tomto kraji si každý najde to svoje, můžete navštěvovat města, oddat se pěší turistice, cyklo výletům nebo vyrazit v zimě a užít si zimních sportů. Karlovarský kraj je blízko Německu a mnoho turistických tras pro pěší nebo kola vede i do Německa. Více zde: http://www.zivykraj.cz/cz/.

Ze Žďáru nad Sázavou do Františkových lázní, kde jsme bydleli je to něco okolo 350 kilometrů autem. Je ale spousta lidí, kteří se vydají do Pardubic a jedou Pendolinem – další stanice si můžete najít na stránkách Českých drah. Lístek na osobu by vyšel zhruba na 500,- Kč, ale záleží na tom, odkud se do Karlovarského kraje vydáte. Mapu zastávek, co vás v Pendolinu čeká a kolik vás bude stát jízdenka, se dozvíte tady: https://www.cd.cz/nase-vlaky/supercity/pendolino/-26950/.

PRVNÍ DEN

První den jsme celý strávili na cestě (téměř). Ze Žďáru jsme do Františkových lázní jeli víc než 5 hodin. Po cestě jsme ještě babičku a dědu posadili do Pendolina a jeli vyzvednout malou sestřenku a bratrance do Hradce Králové, takže jsme si dost zajeli. Zastavili jsme se ve městě Cheb, který je až na krásné náměstí a opravovaný hrad, katastrofa. Už vím, kam se v životě nepotřebuji znovu podívat. Jedinou opravenou částí města je snad pouze náměstí s populárním Špalíčkem, což je komplex středověkých budov. Takže osobně návštěvu Chebu nedoporučuji ani náhodou.

DRUHÝ DEN

SOOS, MOTÝLÍ DŮM

Druhý den jsme částečně strávili ve Františkových lázních a částečně v blízkém okolí. První zastávkou byla Národní přírodní rezervace SOOS. Naučná stezka má okolo 1,2 kilometru a můžete se podívat na rašeliniště. V této rezervaci najdete například Císařský pramen, který není zrovinka můj oblíbenec. Upřímně moc nechápu, že někomu prameny opravdu chutnají. Lístek na SOOS stojí 90,- Kč a kdy mají otevřeno, zjistíte tady: http://www.muzeum-frantiskovylazne.cz/cz/oteviraci-doba-a-vstupne-soos. Pro děti je pravděpodobně nejzajímavější jízda vláčkem, který je zdarma pro děti pod 6 let nebo modely dinosaurů v životní velikosti, které jsou k vidění u pokladny.

Po návštěvě SOOS jsme se šli podívat do Motýlího domu v Žírovicích. Bylo neskutečně zajímavé vidět tolik motýlů pohromadě a dozvědět se něco víc o tom, jak motýli rostou. Jsou tam k vidění motýli z Afriky, Jižní Ameriky, jižní a východní Asie nebo Austrálie. Vstupné vyjde dospělého na 75,- Kč.

Po cestě zpátky do Františkových lázní jsme se dobře najedli v restauraci Kamenný dvůr.

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

Prošli jsme si celé město, ochutnali pár pramenů a nakonec den ukončili v restauraci Gruzie. Pokud máte zájem o dobré jídlo a večer byste si rádi zatancovali, tohle bude místo pro vás. Sídlí na Husově 1 a mají otevřeno každý den od 11:00 do půlnoci. Ale abych nepředbíhala…ve Františkových lázních je spousta věcí, které byste měli vidět nebo navštívit. Celé město je fotogenické a je tam rozhodně méně lidí než v Karlových Varech, takže za nás vyhrávají Františkovy lázně na plné čáře. Navíc jde pořád znát, že je to české město.

V létě by se vám dost mohlo líbit, že mají ve Františkových lázních aquapark Aquaforum. Pokud vás naopak zajímá historie, můžete navštívit Městské muzeum Františkovy lázně. Co by měly navštívit především ženy, které chtějí otěhotnět, je socha Františka. Stačí se dotknout palce levé nohy. Dejte vědět, kolik z vás opravdu otěhotnělo. Jsem zvědavá.

Asi kilometr a něco od centra najdete Lesopark Amerika. Jsou tam kozy a pár dalších zvířátek v rámci mini zoo a pár lidí se tam i koupalo v rybníku. Dojedete tam vláčkem od kavárny Milano. Stojí to 30,- Kč na osobu. A z pramenů na vás čeká třeba Studený, Sluneční, Františkův, Luisin nebo Solný.

Františkovy lázně jsou lázeňské město, takže samozřejmě můžete navštívit jejich lázně nebo si jenom tak vychutnat krásu města s lázeňským oplatkem v puse. Líbí se mi, že mají sladěné domy do stejné barevné kombinace a nekazí město nějakou přehnanou modernou. Začínala jsem restaurací, tak další také skončím. Ono je to spíš hospoda než restaurace, ale suprově tam hrají – hlavně country. Jmenuje se Country Saloon Bažina a vstup je zdarma. Je to taková recese, ale nám to přišlo fajn. Najdete je na Americká 10. A dobře jsme si také zatancovali v centru u fontány v Sadové kavárně – na pivo si ale dost dlouho počkáte.

TŘETÍ DEN

Hrad Seeberg, Waldsassen

Třetí den jsme se vydali na hrad Seeberg, který je opravdu krásný. Má německé jméno a německý styl. Nás ty interiéry hradů ale nijak neberou, takže jsme si hrad obešli a jeli do německého města Waldsassen. Pokud by vás ale prohlídka hradu zajímala, lístek stojí 90,- Kč.

Městečko Waldsassen není nijak velké, ale má obrovskou baziliku. Co je ale docela podstatný nedostatek, s kterým jsme nepočítali, je to, že všechny restaurace jsou v podstatě od 14:00 – 17:00 zavřené nebo nevaří. My jsme zrovna přijeli kolem půl 3 a chtěli jsme si dát oběd, takže jsme byli dost zklamaní. Nakonec jsme ale přece jenom objevili jeden bufet, kde nás zachránil pořádný schnitzel a hranolky. Kromě baziliky v městě můžete obdivovat například Opatství cisterciaček, radnici, náměstí Johannisplatz nebo Opatský zámek.

ČTVRTÝ DEN

Zámek Kynžvart, Mariánské lázně a park Boheminium

Prvně jsme navštívili Zámek Kynžvart. Zámek je opravdu nádherný a je u něj velký golfový areál, takže pro milovníky golfu přímo ideální místo pro strávení víkendu. V zámku mají kavárnu a můžete si dát dortík nebo kávu či čaj a dívat se jak to golfovým profíkům a amatérům na greenu jde.

Cestou do Mariánek jsme se stavili ještě do parku Boheminium, kde najdete různé miniatury zámků, hradů a dalších budov České republiky. Najdete tam třeba: Bezděz, Karlštejn, Ještěd, Zelenou Horu nebo Červenou Lhotu. Můžete tam strávit klidně celý den, mají tam i občerstvení. Pokud byste měli čas, tak si můžete zajet i do Obůrky Hvozd, což je od Boheminia kousek a můžete tam vidět daňky, srnky nebo jeleny. Můžete zvířata pohladit nebo nakrmit a zažít tak něco, co ve velkoměstě zažijete dost těžko.

Z Boheminia se můžete dolů do Mariánských lázní (Hotel Koliba) přesunout lanovkou, autem nebo po svých. Za cestu lanovkou dáte 90,- Kč a jedete zhruba dvě minuty.

Mariánské lázně jsou také velmi navštěvovaným městem. Všechny turisty lákají lázně, kolonáda, prameny a zpívající fontána. U fontány jsou také občas koncerty, třeba budete mít štěstí a nějaký tam zrovna zažijete.

V Mariánských lázních jsme se úžasně najedli v České hospůdce. http://www.ceskahospudkaml.cz/ Tu určitě navštivte, pokud v Mariánských lázních budete, protože to byl zážitek. Obsluha úžasná, jídlo skvělé, a ještě nám doporučili výbornou zmrzlinu v Dolce Italia. https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g274703-d10177164-Reviews-Kavarna_a_Cukrarna_Dolce_Italia-Marianske_Lazne_Karlovy_Vary_Region_Bohemia.html

PÁTÝ DEN

Karlovy Vary a hrad Loket

Karlovy Vary jsou pro mě #nogo. Nijak zvlášť mě nezaujaly.

Nejkrásnější zastávka celého výletu bylo zaručeně město Loket a stejnojmenný hrad. Takže jsme celý výlet dokonale uzavřeli právě tam. Celé město je přímo dokonalé po architektonické stránce. Moc se nám líbilo, že ve městě není téměř žádná reklama, všechny domy jsou krásně opravené, a navíc nekřičí všemi barvami. Také jsme se tam úžasně najedli. Prvně se mi hospůdka nijak zvlášť nezdála, ale jídlo donesli za chviličku, neskutečně příjemná obsluha, a ještě nám chutnalo. Nevzpomenu si na jméno a nemají webové stránky, ale najdete ji u Černé věže mezi Švejkem a Pizzerií na Růžku.

Po obědě jsme samozřejmě potřebovali doplnit zásoby kafe a cukru, takže jsme se posunuli o kousek dál do Galerie Cafe a dali si opět dort a kávu. Za celý výlet jsme jich snědli docela dost, ale žádný nebyl tak dobrý, jako ten tady. Navíc mají boží nádobí. Místo talířku, malířské palety a hrníčky – to se ani nedá popsat. Všechno vyrábí v Lokti a vy si můžete nějaké výrobky zakoupit i v kavárně. 

You may also like

Leave a Comment