Látkovat či nelátkovat – to je oč tu běží!

by Lucc

Čím dál víc lidí v mém okolí je nadšeno z látkování a pouští se do něj po hlavě. O co vlastně jde? Místo jednorázových plenek použijete látkové plenky, které pak místo vyhození do odpadkového koše, házíte do koše na špinavé pleny a pak je třeba co dva dny vyperete. Tenhle článek bych chtěla věnovat tomu, proč jsme se pro takovou možnost rozhodli my, porovnat látkovky s jednorázovkama a vysvětlit, jak easy to látkování vlastně je.

Já byla ještě před porodem přesvědčená o tom, že budeme látkovat, ale nakonec jsme přece jenom na začátku používali jednorázovky. Upřímně si myslím, že to bylo hlavně tím, že jednorázovky jsou prostě jednodušší a nemusíte do nich hned na začátku tolik investovat.

Zhruba v měsíci jsme konečně přešli na látkové plenky. Půjčila nám je manželka Ondrovýho bratrance, Lůca. Nám tím odpadly pořizovací náklady a mohli jsme si vyzkoušet, jestli to je to pravé pro nás. To doporučuji všem. Pokud máte možnost si sadu od někoho půjčit nebo klidně jenom pár plenek, udělejte to.  

Novorozenecká sada (značka Bamboolik)

ZAČÁTKY

Prvně se používá tzv. novorozenecká sada, zhruba do ukončených třech měsíců (je to spíš podle váhy – do zhruba 6-7 kilo). Záleží, jak je miminko velké. Já myslím, že by Tedík mohl mít větší klidně už na začátku třetího měsíce nebo v půlce.

PROČ?

Důvodem pro používání látkových plenek je rozhodně efekt, který to má na přírodu. Fakt se nám nechce žít s pocitem, že tady necháme takové nehorázné množství odpadu. A druhý důvod, byla určitě i finanční stránka. A jako bonus přidávám i třetí důvod: viděli jste ty motivy? To je tak krásná věc, že to musíš mít!

Navíc (to jsme předtím, než jsme je vyzkoušeli, nevěděli) ty plenky nesmrdí. Nechápu, jak je to možný, ale když hodíte pár jednorázovek do odpadkového koše a pak ho otevřete, je to na omdlení. Látkové plenky uschováváte do koše (na hračky nebo na cokoliv jiného; prostě koš s víkem) a za dva dny z koše necítíte téměř nic. A věřte tomu, že malé dítě ty plenky fakt nešetří.

Další pozitivní důvod pro pořízení látkových plenek je určitě i pohodlí pro miminko. Jsou příjemné na nošení (když se vybere ta správná velikost) a co se týká opruzenin, s látkovými plenkami s tím téměř nemáte problém.

Pár dalších důvodů PRO můžete najít zde: https://www.plenkomanie.cz/Proc-latkovat-a6_1.htm.

Samozřejmě to všechno nevidím pouze růžově a vadí mi třeba to, jak jsou na miminku velké. Že to není takový malý drobeček jako v jednorázovce. A taky nejsou plenky úplně skladné, když někam jedete. Můžete si vzít pytlík, do kterého dáte čisté i špinavé pleny, ale zabere to víc prostoru. Ale to je spíš takový malý minus, který mě napadlo, abych pořád jenom nechválila.

Sada AIO plenek od značky Milovia

DRUHY PLENEK

Hodně lidí se látkových plen bojí, ale my používáme takzvané plenky AIO. (Existuje asi milion typů a značek látkových plenek, takže se určitě ještě podívejte na internetu, ale za nás jsou AIO nejlepší na používání.) Více o typech látkových plenek najdete tady: https://www.plenkomanie.cz/Druhy-latkovych-plen-a6_2.htm .

AIO (tzv. vše v jednom) jsou plenky, do kterých jenom vložíte vkládací plenky, separační plenu a máte hotovo. Přebalujete, dáváte je do koše a zhruba každé dva dny můžete prát (pokud máte dostatečný počet plen). Malé dítě (do těch 3 měsíců) hodně vylučuje, takže budete potřebovat třeba 30 plenek, abyste zvládali prát každý druhý den. Ale to je hodně individuální. Můžete začít s menším počtem a uvidíte. Perou se na 60 stupňů a pak je sušíte na sušáku (nemůžou do sušičky nebo na topení).

Po novorozenecké sadě můžete investovat do další sady plenek. Ty ale můžete používat už do odplenkování, protože si nastavujete tři velikosti na patentkách. Budete jich potřebovat okolo 15-20. My máme 20. A ještě ke každé plence budete potřebovat dvě vkládací plenky. Existují zase 3 velikosti: S, M, L. Budete začínat s velikostmi S a M, pak přejdete na M a L.

NA KOLIK TO VŠECHNO VYJDE?

Teď k finanční stránce celé věci. To je většinou záležitost, která lidi přesvědčí. Sada novorozeneckých plenek (o třeba 30-ti plenkách – děti víc čůrají a je lepší jich mít víc než každý den prát) vás může přijít klidně až na 20 tisíc. To byste ale vyloženě museli kupovat všechny plenky nové. (Jedna plena od značky Milovia vás vyjde zhruba na 600,- Kč.) Ale plenky se dají pořídit z druhé ruky za mnohem méně. Plenky vypadají jako nové, i kdyby je před vámi používaly třeba tři rodiny.

Vtipné je, že ta cena pro některé lidi je hrozně vysoká a říkají si, že by to nikdy za plenky nedali. Jenže když se pak propočítáte tím, co dáte za jednorázovky a pro druhé dítě opět všechno znovu, tak jsme na mnohem vyšších částkách.

Pro zajímavost jsem spočítala, kolik jsme zhruba použili plenek. Tedík má 3 a půl měsíce. Máme za sebou 400 vypraných látkových plen (beru to podle počtu použitých separaček, což jsou takové jakoby ubrousky, které vložíte navrch pleny a pak vyhodíte do koše). Jednorázovek zhruba stejný počet, protože na začátku jsme látkovky neměly a na návštěvy, na noc a delší cesty pořád beru jednorázovky. Teď si představte, že takový jednorázovky se rozkládají stovky let. A děti nosí plenky třeba do dvou let. To je šílený číslo!

S používáním jednorázovek na noc i na návštěvy teď skončíme, protože těmhle novým plenkám s patentkama věřím víc než těm novorozeneckým se suchým zipem. X krát se mi stalo, že to u nožiček neměl úplně na těsno a stala se nehoda. To fakt na návštěvě zažít nechcete. Ale co se týká delších cest, tak tam prostě jiné východisko nevidím. Když se dá prát, tak možná. Pokud taková možnost není, těžko budete mít dost plen, abyste vydrželi třeba týden, a hlavně to převážení nazpět. Samozřejmě existují lidé, co to zvládají pouze s látkovkami, kloubouk dolů!

SECOND HAND

Kupovali jsme bazarové plenky, protože mně přijde zvláštní koupit nové. Když chce člověk pomoct přírodě, tak proč kupovat nový věci? Navíc u plen je to úplně jedno. Jako jasně, že to chápu, když se na bazarech nenajde značka, která by vám vyhovovala. Ideální ale je koupit už použité plenky, použít je a poslat opět dál.

NÁKUP

Koupili jsme 11 kusů plen značky Milovia (což je dle mých kamarádek a Lůcy, nejlepší značka). Nás vyšla tahle sada na 3500,- Kč. Upřímně jsme asi měli dost štěstí, protože žádnou podobnou sadu jsem už nenašla, když jsem chtěla dokoupit další, a i jednotlivé plenky od Milovia nejsou téměř k sehnání. Pokud si tedy nechcete koupit nové. A i ty bazarové stojí třeba 400,- Kč za kus.

Ještě jsem koupila čtyři od BioBoo (1000,- Kč) a čtyři od jedné paní, která je sama vyrábí (480,- Kč). A ještě jsem musela dokoupit vkládací pleny dovnitř do plenek, to nás vyšlo na 1536,- Kč. A tyhle plenky nám vydrží teď třeba dva roky, pak je použijeme na druhé dítě a pak je prodáme nebo půjčíme rodině nebo kamarádům, kteří budou mít zájem.

TAK KOLIK?

Teď trošku matematiky a jednorázovky: na měsíc je potřeba cca 228 plen (beru to podle měsíčního balení Pampers, samozřejmě každé dítě to má jinak) – za dva roky byste použili cca 5472 plen. A každé toto balení stojí třeba 1150,- Kč, takže na dva roky jsme na částce 27 600,- Kč.

V porovnání s látkováním a našimi výdaji: 6516,- Kč + náklady na praní. (Update: Nakonec jsem dokoupila vkládačky tak, abych měla do všech plenek všechny velikosti. Takže za poslední objednávku vkládacích plen jsme platili – 1150,- Kč. Všechno dohromady nás vychází na: 7666,- Kč.)

Ještě jsem nepřičetla separační pleny, které koupíte za cca 130-150,- Kč / 100 kusů. (NEBO je tady taky eko varianta, a to separačky fleecové, které vyperete společně s plenkami a použijete je znovu. To se ale vyplatí až se staršími dětmi, které už jí tuhou stravu.) Takže zhruba je tady rozdíl 20 000,- Kč. Ale pokud bude mít rodina víc dětí, bavíme se tady třeba o 47 000,- Kč, protože pro druhé dítě se zase budou pořizovat nová balení plenek.

Na další dítě budeme muset sehnat zase novorozeneckou sadu, ale nepochybuji o tom, že na bazaru zase někde bude. A pak pošleme obě sady dál a peníze se nám vrátí. Možná ne v plné výši, ale určitě se to vyplatí. Hlavně ten pocit, že jsme nevypustili do světa tolik odpadu. Nejsme nějak přehnaně eko, spíš tak nějak zdravě přemýšlíme, co by se dalo dělat jinak.

PŘÍPRAVA a PRANÍ

Přikládám pár obrázků toho, jak easy peasy používání plenek je.

Pereme v Euroně nebo v pracím prášku / gelu od Tierra Verde. Přidávám do pračky i dezinfekci na prádlo a přemýšlím o nějakém změkčovači. Používali jsme bambusové separační pleny, ale teď jsem koupila celulozové. Přijdou mi dost tvrdé, takže až doděláme ty tři balení, asi zase sáhnu spíš po těch bambusových nebo už seženeme fleecové.

Peru na 60 stupňů a vždycky z plenek vyndáte ty vkládací plenky a perete vše zvlášť. Po usušení na sušáku, pleny zase vložíte dovnitř, abyste je měli připravené na přebalování a nemuseli to vždycky řešit těsně předtím. A co se týká separačních plenek, ty vyhazujete do odpadkového koše.

Jsem moc zvědavá, co si o tom myslíte vy. Uvažovali jste nad tím, že byste látkovali? Co vás přesvědčilo o tom, že jste do toho nakonec nešli? Co byste potřebovali vědět, abyste se rozhodli pro používání látkovek?

A na úplný závěr, chci moc poděkovat Lucce Gabrielové za to, že nás k látkování přivedla, ukázala nám, jak na to a celkově nás podporuje v tomhle víc eko pohledu na život.

You may also like

Leave a Comment