Knihy pro nejmenší

by Lucc

Zbožňuju knížky! A hrozně moc bych chtěla, aby i moje děti měly rády čtení nebo si prostě jen tak čas od času knížkou zalistovaly a užívaly si krásné ilustrace. Však už pro ně máme připravené velké ilustrované vydání Harryho Pottera! S příchodem Tedíka nám hodně knih věnovali naši blízcí a my jsme si pak třeba dokupovali další díly. Mám tady pro vás pár tipů na knihy pro ty nejmenší děti zhruba od narození do roku. Můžete si je koupit domů pro vlastní děti a nebo třeba mezi nimi můžete vybrat nějaký dárek pro vaše kamarády, kteří příchod miminka teprve očekávají.


První tip, který pro vás mám, jsou knížky určené v podstatě pro už třeba dvoutýdenní děti. Můžete zkoušet jestli obrázky vůbec registrují. Vzhledem k tomu, že jsou tyto knihy v kontrastních barvách: bílá, černá, červená; přijde mi vhodné mít doma alespoň jednu z nich. Skvělé je, že jsou knížky tvrdé a později si je dítě nemusí jenom prohlížet, ale může je i okousat. Jo, to asi není úplně nejlepší aktivita, ale hlavně, že je dítě šťastné. Knížek v podobném stylu je docela dost, takže si stačí vybrat. Můžete si taky pořídit kontrastní obrázky jako kartičky, ale knihy mi připadalo, že se víc užijí a dítě si s nimi případně pak i pohraje, když bude starší a kartičky by se akorát zohýbaly.

Většinou knížky kupuji na Megaknihy, v knihách Dobrovsky nebo Kanzelsberger, případně rovnou na stránkách nakladatelství. Vkládám vám sem i odkazy:


Další knihy, které si náš Teddy pak oblíbil docela rychle jsou tyhle anglické malinké knížečky. Jsou dost barevné, dají se hezky otáčet stránky. Využívala jsem je ve výuce angličtiny pro malé děti, takže se to později bude pro výuku hodit i nám. Tyhle Rainbow Chunkies nejsou jediné na trhu, ještě jsou třeba se zvířatkama. Na internetu je seženete třeba na Amazonu, ale já je kupovala v budgetbooks v Praze.


Další knihy, které sem teď přidám, jsou spíš takovou inspirací. Jsou to takové knihy neknihy. Tyhle gumové hračky jsou ještě po mně, možná i po mojí mamce. Jak říkám, děti milují, když se na něco dá koukat, jsou tam hezký obrázky a ještě si do toho navíc můžou kousnout. Takže tyhle gumové knížky jsou pak ideální hračkou na výlety. Úžasně skladné a děti si s tím skvěle vyhrají.


Další série knížek, která u nás měla a stále má mega úspěch, jsou tyto malé Podívej se, kdo se schovává. Existují verze: ve sněhu, na zahradě, na dvorku, v moři, v lese a v zoo. Na každé stránce je nějaké schované zvířátko a vy můžete odklopit třeba vrata od chlíva nebo bránu u plotu a uvidíte, kdo se tam skrývá. Za mě fakt skvělý počin! Určitě vám třeba půlroční dítě nebude okýnka jen tak lehce odklápět, ale společně se u toho dost zabavíte. Později si okénka budou otevírat samy a zase budete pro mít pro knížky využití. Navíc tam je opravdu hodně zvířat, takže mají pak děti docela přehled.


Další dvě knížky, které sem dávám opět spíš pro příklad, co je možné sehnat. Kupovala jsem si je pro výuku angličtiny, jsou tam velké a barevné obrázky. Hlavně jsou knihy ale tvrdé, takže se nemusíte bát, že by se jen tak zničily. Koupila jsem je v levných knihách, stály pár korun a u nás se dost využijí. Tak zkuste třeba pohledat něco podobného.


Další série, kterou doporučujeme všemi deseti, jsou tyhle nádherné knížky s krtečkem. Celá série se jmenuje: Krtek a jeho svět. Ilustrace jsou od Zdeňka Milera a o básničky se postarali: Jiří Žáček a Miloš Kratochvíl. Přijde mi, že by u žádného českého dítěte neměly tyhle knihy chybět. Je to taková krásná připomínka dětství a těším se až si s Teddym pustíme nějakého krtečka i jako pohádku. Tyto knihy jsou specifické tím, že tam máte i básničky a různé otázky. Otázky jsou samozřejmě spíš pro starší děti, ale mladší určitě ocení právě ty různé říkanky a obrázky. Obrázky jsou krásně barevné, je tam hodně zvířat a opět jsou knížky tvrdé, takže se jen tak nezničí. Jako málokdo chce koupit knížky, aby je mohl za týden vyhazovat, protože se potrhaly, takže tyhle tvrdé verze jsou fakt značka ideál pro každé malé pískle.


Další dvě knížky jsme dostaly darem. Jsem hrozně nadšená z toho provedení. Zvířata tam mají svojí podobu, tedy alespoň v jedné verzi knihy (Zvířata na farmě). Takže děti prostě vidí, že kráva není modrá a kočka zelená. ALE knížky jsou popisovány jako kousací a to u nás nějak nebylo pochopeno. Teodor si rád knížky prohlíží, sám si v nich otáčí, ale ta kousací část je dost zbytečná, když může kousat celou knihu. Navíc když knížku pořád otvíráte a zavíráte, lehce se rozlepí. Takže to je takové doporučení nedoporučení, že? Obrázky krásné, systém nic moc.


České pohádky pro děti koupil Ondra Tedíkovi k Vánocům. Je plná krásných pohádek, které můžete číst dětem před spaním. Jasně, asi tomu nebudou ještě úplně rozumět, ale zvyknou si na čtení příběhů a mně se šíleně líbí, když se dětem čte. Na trhu je spousta takových knížek. Nám se líbí, že je tady těch příběhů hodně a že jsou docela dlouhé. Také jsou v knížce sem tam i obrázky, ale těch je spíš méně. Pohádky navíc nekončí tak drasticky, jak v knížkách pro starší děti.


A to nejlepší na konec! První díl Jaro jsme dostali od Ondrové babičky k vítání občánků. Pět měsíců jsem teď odolávala a nakonec jsem doobjednala další tři díly: Léto, Podzim a Zima. Začali jsme teď procházet Léto, na podzim dostane další díl a na Vánoce pak ten poslední, zimní. Každá z těchto knížek je skvost! Fakt nemám slov. Vidíte tam město v různých ročních obdobích. Pokaždé, když knížku otevřu, mi přijde, že tam vidím zase něco nového. Můžete tam totiž vidět, jak se třeba různí lidé seznámili. Že na první straně se někde potkali a na poslední už jdou ruku v ruce. A spoustu dalších věcí. Jednoduše se otáčí stránky, kniha je obrovská, což se Tedíkovi líbí (mně možná ještě tak o 20% víc). V každém díle vždycky máte stejnou budovu, ale třeba jiné lidi a dějí se tam jiné věci. Pro ukázku tady máte první stranu, kde máte dům a vidíte, co se u nich změnilo. Já už mám dárek pro děti kamarádek jasný. A co vy?

You may also like

Leave a Comment