Putování po horách ČR

by Lucc

Ještě nevíš, co podnikneš v létě? Nech se inspirovat naším výletem. V létě minulého roku jsme se v partě sedmi lidí rozhodli, že bylo dost zahraničních dovolených a měli bychom také objevovat tu naši krásnou zemi. A že je toho hodně, co tady můžeme obdivovat. Sbalili jsme se na 10-denní putování a vyrazili vstříc dobrodružství. Pokud hledáte inspiraci a chcete během 10 dní navštívit: 1 hrad, aquapark, vodopády a ZOO, 2 hory, 4 vrcholy, 1 město a zábavní park, 2 stezky & absolvovat 17 kilometrů na koloběžkách, 3 cesty lanovkou, přes 600 ujetých kilometrů, 2 cesty vláčkem, 113545 ušlých kroků, přes 61 ušlých kilometrů a 3 laser game hry…jste tady správně! Tady je inspirace na desetidenní výlet po České republice, hlavně v oblasti Jeseníků a Krkonoš.

1. DEN

Naši cestu jsme zahájili kousek od Brna v Permoniu (Oslavany), což je zábavní park. Můžete vytvořit týmy nebo společně procházet parkem a plnit úkoly. Projdete lezeckým centrem a různými bludišti. Dalo by se očekávat, že se to bude líbit hlavně dětem, ale my jsme si to také dost užili. Vstupné vás vyjde na 320,-, nemusíte nic rezervovat a vzhledem k tomu, že je to víceméně venkovní park, zajeďte tam až bude krásně a teplo. Podrobnější info najdete zde: https://www.permonium.cz/ .  Můžete se v parku i najíst a napít, takže nemusíte řešit, kam na oběd nebo na večeři a budete připravení na další cestu. Není nutné hrát hru, můžete jít klidně jenom do lezeckého centra a to je boží.

2. DEN

Druhý den jsme se přesunuli do Koutů nad Desnou. Opět podrobnější info i o cenách, najdete zde: https://www.kouty.cz. Objednali jsme si pokoj pro osm lidí. I když nás tam nakonec bylo pouze pět, nebyl to pro ně žádný problém a každý jsme platil normální cenu na jednoho člověka. Samozřejmě jsou rozdíly v naplněnosti penzionu v zimě a v létě, takže rezervujte dopředu a nespoléhejte na to, že na vás zbude místo. Ubytování na 3 noci nás na každého vyšlo 750,- + za poplatky 120,-. Vzhledem k tomu, že jsme velkou část dne strávili přesunem, moc jsme toho tento den neviděli. Navštívili jsme alespoň Olomouc a hrad Bouzov.

Pokud máte hlad a chcete si dát v blízkosti Koutů dobré jídlo, zajeďte do Penzionu Na Staré Poště v Loučné nad Desnou. Jídlo je tam báječné! Navíc to tam i skvěle vypadá. Konala se tam nejedna svatba a i nám by se to místo líbilo. Menu najdete zde: https://www.nastareposte.cz/restaurace/.

3. DEN

Třetí den jsme se na celý den vypravili na Kralický Sněžník. Kralický Sněžník se tyčí v nadmořské výšce 1424 metrů. I přesto, že nás cesta nahoru nemusela nic stát, jsme za jídlo leccos utratili. Není nad to se zastavit na pořádnou polévku a pivo. Ušli jsme 13,5 kilometru.

4. DEN

Čtvrtý den patřil Stezce v oblacích a koloběžkám. Stezka v oblacích stála za to! Dokonce mají v rámci této stezky zabudovanou i skluzavku a vy se tak můžete dolů sklouznout. Funguje to stejně i na Stezce korunami stromů a přišlo nám to skvělé. Jedna jízda skluzavkou stála 50,-. Cesta tam i zpět lanovkou stála 490,-, nabízí ale různé slevy pro rodiny nebo skupinu. Podívejte se tady: https://www.dolnimorava.cz/stezka-v-oblacich. Můžete se i vydat pěšky po pohádkové stezce, která je dlouhá zhruba 4 kilometry. Dole pod lanovkou je také skvělý Mamutíkův vodní park pro děti! https://www.dolnimorava.cz/mamutikuv-vodni-park

Druhá část našeho programu na čtvrtý den patřila koloběžkám. Vyšlapali jsme až k vodní elektrárně Dlouhé Stráně, což je neskutečná podívaná. Obejdete nádrž, sejdete dolů po schodech a dostanete se k půjčovně koloběžek. Zaplatíte zálohu, my jsme platili za pět koloběžek 1000,-. Následně vám dají helmy a koloběžky. Pak už je to na vás. Dolů jedete docela rychle. A že to těch 17 kilometrů vážně jede! Cesta vede z Medvědí hory až do Areálu Kouty, takže pokud si domluvíte ubytování tam, v podstatě se dovezete až k posteli. Půjčení koloběžek stojí 300,-, což je super cena za tu hodinu a půl jízdy. Můžete si jet v podstatě, jak dlouho chcete. Kluci to rozjeli rychle, ale já jsem se se svým štěstím raději držela vzadu.

5. DEN

Pátý den jsme jeli do ZOO v Hradci Králové. Těšili jsme se na safari, dlouho jsme v žádné zoo nebyli a představa zvířat, které od vás chodí jen několik málo metrů daleko nás lákala. Nakonec jsme z toho tak nadšení nebyli. Bohužel nám totiž nevyšlo počasí a pršelo. Téměř všechna zvířata tak byla vevnitř a na to, abychom si safari projeli, nebyl nakonec čas ani chuť. Jízda Safari truckem ale stojí 60,-, což je cena dostupná pro všechny a zvlášť dětem by se jízda mohla líbit. Samotný vstup do ZOO stojí 230,-. https://safaripark.cz/cz/ V ZOO se k nám přidali další dva členové výpravy a přesunuli jsme se společně do Špindlerova Mlýna.

6. DEN

Ve Špindlerově Mlýně jsme si zařídili ubytování přes známé a nemuseli tím pádem platit tolik, kolik se platí v jiných typech ubytování ve Špindlu. Tohle ubytování tedy nepočítám do výsledné ceny.

Vzhledem k tomu, že jsme nečekali, že v Peci pod Sněžkou bude na parkování čekat asi 3 km dlouhá kolona aut, po chvíli čekání v koloně jsme se rozhodli, že změníme směr a vyrazíme se podívat na Černohorské vodopády. Je to super procházka a vodopády jsou pěkné. Jediná nevýhoda je, že je to pouze jednosměrná cesta a nevede tudy žádný okruh. Vracíte se tedy stejnou cestou i zpět.

Po Černohorských vodopádech jsme se přesunuli do Jánských lázní a vydali se na Stezku korunami stromů. Nakonec jsme si ten den, i když trošku obměněný, užili na 100 %. Za mě určitě Stezku korunami stromů doporučuji a myslím si, že je dokonce lepší než ta na Dolní Moravě. Zase se můžete dolů sklouznout, cena zůstává stejná. Dokonce vás tam z Pece dopraví vláčkem za 50,- tam i zpět. Samotná stezka stojí 250,-. https://www.stezkakrkonose.cz/

7. DEN

Na sedmý den naší cesty byla naplánovaná obhlídka Pece pod Sněžkou a bobová dráha. Pět jízd na této dráze vás vyjde na 350,-. Nakonec jsme ale bobovou dráhu oželeli a rovnou se vydali vstříc nejvyšší hoře České republiky, Sněžce. Nahoru jsme to vyšlapali po svých a vzhledem k tomu, že se nahoru jde mnohem lépe než dolů, jsme se svezli ze Sněžky dolů lanovkou k Růžové hoře. (Lanovka ze Sněžky na Růžovou horu stojí 90,-). Na Růžovce si můžete dát super jídlo. Sídlí tam dvě restaurace a je jen na vás, kterou si vyberete. My jsme byli spokojení s oběma. Za celý den jsme ušli asi 14,5 kilometru. Doporučuji se vydat nejprve na Úpské rašeliniště a až pak si vyšlapat Sněžku. Máte totiž z druhé strany pěkný výhled na Sněžku a je to příjemná procházka.

8. DEN

Celý den hezky propršelo a my jsme si užili relax v Aquaparku Špindlerův Mlýn. Vstup stál 330,- na 2 hodiny + 10 minut na převlečení a můžu říct, že lépe jsme ty peníze utratit nemohli. Tolik srandy jsme dlouho nezažili! Můžete si ale koupit vstupné i na 1 hodinu, což vás vyjde na 220,- nebo neomezený vstup za 500,-. Mají tam různé tobogány, můžete jezdit v kruzích a ostatně jestli vás zajímá, jak jsme si to užili, koukněte na video výše. Část je věnovaná právě našemu pobytu v aquaparku. Parkovat se dá v areálu aquaparku a v nabídce jsou i různé masáže. https://www.aquaparkspindl.cz

Trošku komplikovanější to je s parkováním v centru Špindlu, bez placení to asi nepůjde. My jsme platili asi 90,- za dvě hodiny, což se docela dá, když se to rozdělí mezi více lidí.

9. DEN

Předposlední den jsme vyrazili na Medvědín a Zlaté návrší. Za celý den jsme téměř nic neutratili, ale za to se hezky prošli a viděli zase kus “světa”. Za tento den jsme urazili 10,4 kilometru. A zpátky dolů do Horních Mísečků jsme jeli autobusem za 32,-.

10. DEN

Pokud si chcete váš výlet natáhnout o něco déle než my, můžete se vydat do Českého ráje. Tam se můžete ubytovat za hezké ceny v kempu Sedmihrádky a vydat se třeba na hrad Trosky nebo Kost. My už jsme ale desátý den byli na cestě zpátky domů a skončili jsme zase v Brně. Odehráli jsme tři Laser Game hry a se super pocitem se rozloučili. Že bychom si na této dovolené zrovna odpočinuli, to se říct nedá, ale byla to paráda! Zkuste to taky!


Výdaje:

– orientační ceny atrakcí máte vypsány výše

– pokud jedete autem, musíte počítat s výdaji za benzín

– nás vyšlo těchto deset dnů každého na cca 6000,- (včetně benzínu, ubytování, jídla a všech vstupů)

Co s sebou?

– spacáky, karimatky

– sprchový gel, šampon, opalovací krémy

– boty na výšlap

– plavky, ručníky, deka/osuška

– peníze, kniha, foťák, kamera

You may also like

Leave a Comment