Loutkář / Daniel Hole

by Lucc

Daniela Colea by vůbec nemělo být nutné představovat, pro nováčky ale stručně shrnu. Daniel Cole je Brit, který uspěl na mezinárodní krimi scéně s jeho prvotinou Hadrový panák. První příběh byl postaven na tom, že detektivní tým najde tělo, které je sešité ze šesti obětí. Na vyšetřování se podílí detektiv Fawkes a jeho spolupracovníci Baxterová a Edmuns.

Vzhledem k tomu, že nechci šířit spoilery a pravděpodobně se tady najdou i tací, kteří nečetli první díl, vynechám důležité informace a zmíním pouze toto: detektiv Fawkes není zrovinka člověk, s kterým vyjde každý a to, že jste detektiv neznamená, že nemáte zlou stránku. První díl končí dost tragicky. Tomu se asi nejde divit, vzhledem k tomu, že na seznamu dalších obětí se ocitl i detektiv Fawkes a všichni se snažili jeho skonu zabránit. Zabránili? To si musíte přečíst sami.

Teď už k druhému dílu s názvem Loutkář. Od knihy jsem samozřejmě čekala, že bude tak skvělá jako ta první. Ale tohle jsem opravdu nečekala. Ono hodně věcí už si člověk přečetl, když čte pouze detektivky, ale s čím teď přišel Cole, to mi hlava nebere. V hlavní roli je tentokrát detektivka Baxterová, protože Fawkes zmizel. Je super zase pro jednou vidět, že i ženský zvládnou velet. Baxterová by se ale neobešla bez jejího parťáka Edmunse, který i když pracuje na oddělení odhalování podvodů si vždycky po práci, před prací i v práci najde čas na to, aby Baxterové pomohl.

Celá kniha je přímo strhující. Je přehlcená akcí a celé vyšetřování je postaveno na tom, že se v New Yorku a v Londýně začnou dít podivné věci. Detektivní týmy obou zemí nachází oběti s vyrytými nápisy LOUTKA a NÁVNADA. V podstatě hned na začátku knihy jim všechno dojde a spojí se s Baxterovou, která řešila případ Hadrového panáka a tuší, že tyto vraždy spolu mají něco společného. Dochází k vraždám policistů, což si jak americká, tak britská strana policejního sboru nechce nechat líbit a snaží se viníka dopadnout. Baxterové pomáhají agenti Rouche a Curtisová. Roucheova postava je zahalena tajemstvím, ale chtě nechtě si ho prostě zamilujete, stejně jako hlavní hrdinku příběhu.

U čtení detektivek se většinou bojím. Ale tak nějak „normálně“ – nevystrčím nohy z pod peřiny, spím se zavřenými dveřmi a přitisknutá ke zdi. Tahle knížka je ale fakt něco. Až jí budete číst, vzpomeňte si na mě, až dojdete ke scéně z kostela. To, co Cole vymyslel právě tam mě bude děsit ještě hodně dlouho. Není to prostě něco, na co jsme zvyklí z běžných detektivních příběhů.

Příběhu nic nechybí. Je tak přiměřeně dlouhý, nemá moc postav, takže si nemusíte kreslit mapy, abyste se v té změti jmen vyznali, a já už se těším na další díl, protože podle otevřeného konce knihy, je jasné, že nějaký další příběh prostě musí přijít. Další kniha vyjde v roce 2019, takže už vím, co si pořídím k narozeninám.

SPOILER

Na úplném konci příběhu se zase objeví postava Fawkese, takže hlavně kvůli němu se těším na další díl. Celou knihu jsem si říkala, kde je a jestli se ještě objeví nebo to odteď bude jenom Baxterová a spol. To, k jakým vraždám v příběhu docházelo je děs. Scéna z kostela, kde je několik desítek „mrtvol“, které najednou obživnou – nejspíš je smrt nudila – a pustí se do policajtů mě vyděsila k smrti. Představte si, že se skláníte nad mrtvolou, chcete jí prohledat a najednou otevře oči a jde po vás s nožem nebo čímkoli jiným.

Baxterová prochází dost velkou obměnou. Na začátku se mi zdála dost nepřátelská, uzavřená, hledící do minulosti a ke konci se její pohled na svět trošku změnil. Tedy až do chvíle než uviděla Fawkese – myslím, že to jí na nějakou dobu zase z míry vyvede. Její vztah s Thomasem je dost zvláštní. Nedovedu si dost dobře představit, že s někým chodím osm měsíců a nechávám mu kontrolovat účty, jen tak se sbalím a odjedu, aniž bych cokoliv řekla, nepřijedu, když řeknu, že přijedu nebo se k němu nastěhuju a neřeknu to dopředu. Celá její postava je zvláštní, i postavy v knize jí ostatně tak vnímají. Trošku jsem si přála, aby k něčemu došlo mezi ní a Rochem. Aby se sblížili a zůstali spolu. To by byla ale moc velká romanťárna, takže si raději počkám na další díl, kdy určitě zase přeskočí jiskra mezi ní a Fawkesem.

You may also like

Leave a Comment