Tipy na dárky

by Lucc

Dárky. Hodně aktuální téma teď v období Vánoc, ale tipy na ně se hodí v podstatě kdykoliv. Ať už jsou to narozeniny, svátky nebo jiné příležitosti k obdarování. Já miluju dávat dárky. Jako malá jsem je hodně ráda dostávala, ale teď mám skoro větší radost z toho, když dám někomu něco, z čeho je fakt nadšený než z rozbalování vlastních dárků.

Občas mám s výběrem dárků docela problém, ale jsou roky, kdy mám docela dobré nápady, které mají úspěch. Tak jsem se rozhodla, že se s vámi poradím o pár tipů, které by se vám třeba mohly hodit, pokud se chystáte někoho potěšit dárkem.

Tipy rozdělím do různých kategorií podle toho, koho můžete obdarovat. Pokud víte, co má ta určitá osoba ráda, máte vyhráno. Když víte, že mají nějaký koníček, můžete jim koupit něco, co se jim k tomu bude hodit. Pokud víte, že někdo miluje nějaký film, knížku, cokoliv, je už mnohem jednodušší hledat dárek právě pro ně. Tady máte spíš obecnější tipy, pro případ, že nevíte, co by daný člověk chtěl.

BABIČKA A DĚDEČEK

Začneme s nejstarší generací. Babičky a dědečkové většinou všechno, co chtějí mají. Takže je dost těžké jim dát něco, co by se jim mohlo líbit a mohlo by se jim to i hodit. Já mám u prarodičů už roky úspěch s kalendáři z našich fotek. Když jsme byly se ségrou menší, dělala kalendáře naše mamka z fotek nás dvou. Teď se snažím přes rok hodně fotit všechny z rodiny a pak dám fotky dohromady do kalendáře. Dřív jsem dělala A4 nástěnné, ale minulý rok jsem udělala stolní kalendář a myslím, že to je lepší volba. Může se do něj psát, lépe se v něj orientuje. Ale pokud byste chtěli, aby měli vaši prarodiče doma takovou výstavku vašich fotek, bude lepší rozměr A4.

Nevýhodou stolního kalendáře je, že do něj potřebujete hodně fotek. Na každé straně máte třeba dva týdny a k tomu doprostřed dáte jednu nebo dvě fotky. Případně ale můžete nějaké fotky nahradit třeba fotkami z minulých let nebo použít něco z internetu, co by se hodilo k danému ročnímu období. Do A4 kalendáře budete potřebovat 11 fotek. Já si zatím vždycky objednávala z HappyFoto.cz. I tento rok. Existuje ale spousta jiných společností, které jsou buď levnější nebo mají kvalitnější provedení. A4 kalendář vás vyjde zhruba na 380,- Kč (pokud zrovna nejsou slevy) a stolní kalendář na 312,- Kč.

Druhý tip pro prarodiče (i když je to spíš pro vás) jsou knihy: Dědečku, vyprávěj / Babičko, vyprávěj. Ráda zpovídám babičky a dědy a snažím se zjistit, jaké bylo jejich dětství, co měli rádi, jací byli jejich rodiče a tak. Pokud jste v tomhle podobní, můžete koupit tyhle knihy a vpisovat to tam. Je tam spousta otázek a prostor na psaní. Můžete tam případně i dolepit fotky. Kniha stojí 390,- Kč a seženete jí snad ve všech knihkupectvích.

A poslední tip (za mě favorit) je nějaký zážitek. Nemusíte jim vyloženě kupovat nějakou luxusní dovolenou na Kanárských ostrovech. Úplně bohatě stačí, když je pozvete na večeři (můžete třeba vybrat nějakou restauraci z Gastromapy L. Hejlíka) nebo můžete jít společně do kina nebo divadla. Můžete jim koupit předplatné do divadla nebo lístek na nějaké představení. Pokud byste přece jenom chtěli spíš cestovní zážitek, můžete naplánovat nějakou kratší dovolenou v nějakém evropském městě. My jsme takhle vyjeli s našima i s babičkou a dědou do Londýna a bylo to super! Příští rok se chystáme na jih Anglie a taky pojedeme společně. Je super darovat věci, ale zážitek to jsou vzpomínky.

MAMKA A TAŤKA

Abyste svým rodičům koupili něco, co opravdu chtějí, je potřeba dobře poslouchat a pozorovat. Můžete se celý rok soustředit na to, co říkali, že by potřebovali a pokud si to nekoupí sami, můžete to za ně udělat vy.

Maminky většinou ocení, když dostanou svůj oblíbený parfém (je jedno, že ještě jeden mají; bude se hodit do zásoby). Můžete koupit šperky, ale tam byste si měli být jistí, že se trefíte do jejího vkusu, koupit voucher nebo se domluvit na prodejně, jestli by to šlo případně vyměnit.

Tátům se taky může hodit parfém, ale třeba by rádi něco na sport, nějaké oblečení nebo elektroniku.

I rodiče by ocenili nějakou společenskou hru, kterou si můžete společně zahrát a pobavit se. Doporučuji: Evropa, Česko, Dostihy a sázky, Chyťte Bureše – Nedotknutelní, Krycí jména, Scrabble nebo Activity.

Největší problém mám vždycky právě u mamky, ale nakonec něco pokaždé vymyslím.

I rodiče může potěšit knížka. Doporučila bych tyto knihy a žánry:

– romány: HANA / Alena Mornštajnová, PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL / Patrik Hártl,

– detektivka: cokoliv od Jussiho Adlera-Olsena nebo Joa Nesboeho,

– thriller, sci-fi: cokoliv od Marca Elsberga,

– politika: OPUŠTĚNÁ SPOLEČNOST / Erik Tabery.

Pokud vaši rodiče čtou nějaké magazíny, můžete jim objednat předplatné. Já jsem takhle objednávala Reportéra a Respekt. A co třeba předplatné do divadla? Voucher do kina nebo poukázka na nějaké dobré jídlo ve vašem městě? Nebo výlet za kulturou?

DĚTI / SÉGRA, BRÁCHA

Vánoce jsou zvlášť pro děti úžasné! Většina menších dětí ještě věří na Ježíška, a tak jsou Vánoce zahalené kouzlem. Píšou si dopisy pro Ježíška a tam většinou nakreslí nebo napíšou, co by si přály. Přijde mi, že se dětem kupují kraviny jenom pro to, aby pod stromečkem bylo hodně dárků. Jasně, že bych taky chtěla, abychom měli pod stromečkem plno dárků a Tedík z toho měl radost, ale mám pocit, že radost bude úplně stejná, když tam bude pár dárků, které ale dávají smysl.

Různé děti, různé zájmy a potřeby. Já ráda dávám oblečení, knížky nebo společenské hry. Minulý rok jsem udělala dětem (sestřenka Elda a bratranec Kubík) pexeso z fotek s nimi. Jsou na nich s rodiči, s námi, s prarodiči, s tetou a strejdou. Je to zábavná hra, a navíc si můžou připomenout různé výlety, které třeba s námi podnikli nebo jen ten den, kdy byla fotka vyfocená. Já je kupovala přes tiskarik.cz za 199,- Kč. Udělala jsem set i pro mě a Ondru a dala jsem je i kamarádkám.

Z knížek se mi moc líbí: Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky (330,- Kč) a Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční (348,- Kč) nebo Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečné (348,- Kč). Pak mi přijdou úžasné knihy od Stevea Martina jako Budu veterinář nebo Budu inženýr nebo Budu vědec. Seženete je do 200,- Kč.

Mega hit je teď elektronická Albi tužka s různými knihami. Albi tužkou se děti dotknou knihy a ta jim třeba říká, co je na obrázku, můžete koupit anglickou verzi a tam jim bude říkat slovíčka v angličtině nebo s nimi bude zpívat různé písničky. Samotná Albi tužka není vůbec levná záležitost, ale zase k tomu už pak jen dokupujete knížky a není to blbost, ale věc, která pomáhá ve vzdělávání. Stojí okolo 1200,- Kč. Knihy, které pak můžete dokoupit najdete pod názvem Kouzelné čtení. Jedna kniha vás vyjde na 400,- Kč.

Pro starší čtenáře by se mohla hodit kniha: Prašina. Přečtěte si na ní nějakou recenzi. Napsal jí Karel Osoha a teď jsem o ní v Respektu četla článek a plánuju si jí pořídit taky. Je to sci-fi příběh, který se může líbit. Novou knihu teď vydal Kovy. Jmenuje se iPohádka a je to taková moderní pohádka, ve které hrají důležitou roli sociální sítě.

Můžete vzít děti na výlet do nějakého zábavního parku. My jsme děti brali do Bonga v Brně, a to byla paráda. Je to i pro dospělé, takže jsme si s Ondrou vyhráli skoro víc než děti. Jsou tam různé klouzačky, skákací hrady, je to ráj! Takových parků je spousta po celé České republice. Já doporučuji: Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě (rodinné vstupné 760,- Kč), Toboga Bongo v Brně (rodinné vstupné na víkend 679,- Kč) nebo Park Mirákulum v Milovicích (vstupné pro rodinu – 2 dospělí a 2 děti nad 90 cm – 880,- Kč).

PŘÍTEL, PŘÍTELKYNĚ / MANŽEL, MANŽELKA

Vy samozřejmě znáte svoji drahou polovičku nejlépe, takže opět pár obecných tipů. Určitě byste měli využít toho, když víte, co je zajímá a obrátit svou pozornost tam. Za mě jsou nejlepším dárkem zážitky všeho druhu. Můžete věnovat masáž, výlet, ochutnávku vína s pobytem, společenskou hru, návštěvu nějaké dražší a dobré restaurace nebo obvyklé dárky typu: kniha nebo oblečení.

Přítelkyně a manželky může potěšit třeba párové nebo rodinné profi focení. Vděčné budou třeba za šperk nebo nějaké doplňky jako hodinky nebo kabelka. Některé (nejenom ženy) také potěší elektronika, ale to je jiná cenová kategorie. Hodit se může třeba: mobil, foťák, gramofon, tablet, čtečka nebo notebook. Z těch levnějších věcí pak powerbanka, externí disk nebo sluchátka.

Možná mají vaši muži rádi nějaký fotbalový tým. Můžete jim koupit šálu, hrnek, ručník, čepici. Dneska už je takových fanouškovských předmětů tolik, že to tady ani nevypíšu. Radost by určitě měli z lístku na zápas. Nebo můžete jít společně na nějaký koncert jeho oblíbené kapely.

Inspirace došla. Tak snad se vám budou tipy hodit. Napadá vás nějaký univerzální tip na dárek pro jakoukoliv zmíněnou skupinu?

Foto: Unsplash ( https://unsplash.com/ )

You may also like

Leave a Comment