Enten týky / M. J. Arlidge

by Lucc

Pokud milujete knížky a pojedete se podívat do Anglie, určitě se jděte podívat do nějakého charity shopu. Mají tam knížky za neskutečné ceny. Občas fakt máte možnost si koupit třeba dvě knížky za libru. Já jsem si koupila teď v létě jenom čtyři, protože mi bylo jasný, že víc nedám do kufru. Ale je mi jasné už teď, že až tam za rok pojedu zase, knížky prostě budou mít v mém kufru místo.

První kniha z mého nákupního košíku je thriller od M. J. Alridge s titulem Enten Týky. Knížku jsme začala číst už v létě v Anglii, ale nedočetla, takže teď byla mým společníkem o vánočních prázdninách.

Kniha má dost zajímavou zápletku. I když jsem absolutně nevěděla do čeho jdu, tak vůbec koupě nelituji. Hlavní hrdinkou příběhu je detektivka Helen Grace a co je ještě lepší, touhle knihou to nekončí a můžu si koupit další díly! A to hned dalších sedm.

Autorem této série je M. J. Alridge. Britský autor, který má za sebou patnáct let v televizi, kde se podílel na tvorbě seriálů. Jeho knihy nejsou v češtině v ČR k dostání v běžných knihkupectvích, ale když hledáte, najdete přece jenom místo, kde je pořídíte. Jak jsem zjistila po kratším zkoumání, Alridge v Česku není zrovna známým autorem, ale o to víc si teď chci pořídit další díly a zjistit víc.

Celý příběh spočívá ve vyšetřování případu, který z počátku nevypadá jako výtvor sériového vraha. Postupem času je ale jasné, že tady něco nehraje a vše se opakuje s podobným scénářem. Dva lidi, různého věku a pohlaví, zavření na místě, z kterého není úniku. Tedy možná by bylo vhodné doplnit, že únik je možný, ale pouze za předpokladu, že jeden z té dvojice zemře. A co víc, máte k tomu i pistoli s jednou kulkou. Takže je to jen o tom, kdo se rozhodne toho druhého zabít dřív, protože na volání o pomoc už nemáte energii, žaludek prázdný a vy chcete domů. Hodně.

Je šílené se nad tou situací zamyslet. Představte si, že vás někde zavřou s vaší sestrou, bratrem, rodičem, kamarádem nebo přítelem. Jeden z vás musí zemřít, jinak zemřete oba, a ne zrovna hezky. Co uděláte? A jak vám pak bude? Co dostanete odměnou za to, že jste zabili? Neskutečně děsivá představa.

V příběhu se dost liší závěr těchto uvěznění. Vzhledem k tomu, že po sobě vrah nenechává stopy, detektivové v podstatě můžou pouze čekat na to až se objeví další případ a je jasné už předem, že to už bude pozdě. A tak zpovídají oběti, snaží se z nich získat další informace, ale nikam to nevede.

Dostanou nakonec vraha? A proč se do něčeho takového vůbec pustil? Nebo pustila? Závěr je děsný. Celou dobu vás autor vede přesně tam, kde vás chce mít a dost vás tím zmate. Každopádně kniha má závěr a nenechá vás čekat až na další díl, za což díky.

Detektivní scéna potřebovala ženu a Helen Grace by si určitě rozuměla s Harry Holem. Chystám se na další knížku, tentokrát od Roberta Bryndzy a ten má také hlavní hrdinku, což je skvělé a bude to super změna po všech těch mužích v roli detektivů a zabíjených ženách. Enten týky navíc není nijak dlouhá kniha, přečtete jí za pár dní, možná i za den (pokud máte prostor). Autorův styl psaní se mi líbí, propojuje popisné části s dialogy. Nevím, jak vy, ale já na ty popisné části moc nejsem a raději se začtu do nějakého dialogu. Je tam hodně akce a celkově to dává člověku hodně věcí k zamyšlení.

Knížka je vhodná pro muže i ženy, kluky a holky. Není to úplně ten nejděsivější thriller, ale i tak se tam najde dost nechutných věcí, takže to není úplně pro slabší povahy. Nedoporučuji číst v noci. Asi bych měla začít číst pozitivnější knížky, protože teď všude vidím mrtvoly a ve tmě se dost bojím. Takže pokud máte doporučení na krásnější literaturu, uvítám tipy.

You may also like

Leave a Comment